Technika v domácnosti

Schneider Electric podpořil studenty ČVUT a udržitelný projekt Solar Decathlon

Od   | 

Schneider Electric je partnerem projektu FIRSTLIFE, za kterým stojí studenti z Českého vysokého učení technického. V krátkém časovém úseku mají za úkol sestavit inovativní budovu, která bude zároveň udržitelná. Výsledný projekt je navržen jako nástavba na studentské koleje Na Větrníku. Cvičná konstrukce byla sestrojena v Buštěhradu u Prahy v univerzitním centru ČVUT. Nyní už stojí v německém Wuppertalu, kam ji po kouscích odvezlo několik nákladních aut. Už v červnu budeme znát vítěze mezinárodní soutěže Solar Decathlon, kde český tým poměří síly se studenty z celého světa.

Na udržitelnosti záleží

Firma Schneider Electric, lídr v oblasti digitální transformace hospodaření s energiemi a automatizace, byla vyhlášena jako nejudržitelnější korporace na světě. Nejenže obsadila první místo v každoročně publikovaném prestižním žebříčku sestavovaném společností Corporate Knights 2021, jež se zaměřuje na udržitelné jednání firem, ale také podporuje projekty, které usilují o udržitelnější budoucnost. Proto také podpořila projekt s názvem FIRSTLIFE a s ním studenty stavební, strojní a elektrotechnické fakulty ČVUT a studenty ČZU.

Účast na soutěži je dlouhý a náročný proces, a samozřejmě také finančně náročný. Právě partneři jsou ti, kdo studentům umožňují účastnit se soutěže s mezinárodní konkurencí. Firma Schneider Electric podpořila studentský projekt Air House už v roce 2013, a proto se bez váhání zapojila i letos. Společnost do projektu tento rok věnovala prvky nízkého napětí jako jsou jističe, rozváděče, vypínače, zásuvky a další v hodnotě více než 200 tisíc. „Bylo nám potěšením podpořit projekt, který vzniká zcela dobrovolně z iniciativy studentů ČVUT v jejich volném čase. Schneider Electric se zajímá a podporuje celou škálu progresivních projektů, které mají co dočinění se zelenou budoucností. Držme mladým talentům v konkurenčním prostředí palce,“ sdílel Jakub Jiříček, specialista na energetický management budov společnosti Schneider Electric, který úspěšně absolvoval tentýž studijní obor jako část zúčastněných studentů.

„Letošní projekt je velmi komplexní. Kromě energetického konceptu porota hodnotí také architekturu, inovativní řešení, udržitelnost výstavby, komfort a funkčnost domu,“ uvádí student ČVUT Jakub Starý, jeden z hlavních tváří projektu. „Využíváme recyklovatelné materiály, především dřevo v různých podobách a zohledňujeme dopad stavby na životní prostředí. Na střeše pergoly je další pergola, na které je umístěna fotovoltaika. Dále je stavba vybavena bateriovým úložištěm a chytrým managementem, který dokáže budovu řídit po energetické stránce. K čištění odpadních vod používáme kořenovou čističku,“ dodává Starý.

Podoba objektu po příjezdu do Wuppertalu. Zdroj: Schneider Electric

Solar Decathlon je prestižní mezinárodní soutěž inovativních staveb využívající obnovitelné zdroje energie původně se Spojených států. Svoji verzi má v Evropě i Asii. Soutěží se v deseti disciplínách. Studenti mají za úkol realizovat soutěžní objekt, který vychází z jejich vlastního návrhu.

ČVUT se soutěže účastní už podruhé. Poprvé v Kalifornii roku 2013 tým získal celkové třetí místo. Letos se studenti s novým týmem zapojí znova. „Účastní se samozřejmě studenti z vícero oborů a fakult pod vedením fakulty stavební. Je to pro ně neskutečně cenná zkušenost, jak poznat úskalí a krásu spolupráce v týmech, dodržovat přísné termíny, a navíc, soutěžit o uznání v konkurenci s celým světem,“ dodává prof. Jan Tywoniak, který celý projekt řídí. Tým FIRSTLIFE je složen zhruba ze 60 lidí.

Téma je nástavba na studentských kolejích Univerzity Karlovi (Na Větrníku). Konstrukce má přispět především k řešení obtížné dostupnosti bydlení pro studenty a mladé rodiny ve městech. Funkční jednotku studenti postavili v Univerzitním centru energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT nedaleko Prahy v obci Buštěhrad. V květnu po otestování byla zase rozebrána a přepravena na místo soutěže do německého Wuppertalu, kde se studenti pokusí obhájit medailovou pozici z roku 2013. Soutěžní týmy jsou jak ze států Evropy, tak z Asie (Thajsko, Taiwan). Ve Wuppertalu stavba zůstane a bude monitorována po tři roky jako součást projektu Living Lab NRW.

„Náklady se i s převozem a následnou (opětovnou) konstrukcí stavby odhadují do 15 milionů korun. Bez partnerů by tudíž byla realizace prakticky nemožná,“ uvádí Kateřina Sojková z katedry pozemních staveb.

Vizualizace výsledného objektu. Zdroj: Schneider Electric

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login