Rady a tipy

Sám, nebo s partnerem? Jak žádat o hypotéku

Od   | 
 1. Dlouhodobé vztahy vedou většinu lidí k rozhodování o tom, zda není na čase zvážit pořízení vlastního bydlení. Bohužel – na zaplacení z vlastních financí má jen málokdo, zbytek musí žádat o hypotéku. Je lepší o ni žádat jako jednotlivec, pár nebo v manželství?

Společná hypotéka má své klady i zápory. Zdroj: Pexels

O hypotéku můžete žádat jako jednotlivec, v manželství, ale i v páru před svatbou. Každá z výše uvedených variant má svá pro i proti. A na ta se nyní podíváme.

Žádost o hypotéku před svatbou

Žádost o hypotéku před svatbou má výhodu v tom, že si o ni můžete zažádat nejen jako pár, ale může být psaná klidně i jen na jednoho z vás. Velkou výhodou je však fakt, že můžete žádat i společně, svatba k tomu nutná není.

Trendy je bezdotyková baterie do koupelny

Partnerský vztah

Když žádá jen jeden z partnerů

Před svatbou může o hypotéku zažádat každý zvlášť bez dalšího ohledu na toho druhého a s podstatně kratším papírováním. V tomto případě se do vaší bonity započítá pouze váš příjem, současně vezme banka v potaz všechny vaše výdaje a další závazky. Pokud nebudete časem schopni splácet, druhý v páru neponese žádnou odpovědnost.

Co se s touto hypotékou stane po vaší svatbě? Téměř nic – splácet bude dál jen jeden z manželů. V jistých situacích (refinancování, na konci fixačního období) je však možné přistoupit ke smlouvě i ze strany druhého partnera.

Kdy se vyplatí hypotéka pro jednotlivce?

 • Když má druhý partner vysoké povinné výdaje.
 • Když nepotřebujete navýšit dokládaný příjem.
 • Když se chystáte žádat v budoucnu o další úvěr na druhého z partnerů.
 • Při neschopnosti splácet bude poškozena bonita jen jednoho z vás.

 

 

Když o hypotéku žádá pár

O hypotéku můžete požádat jako pár, i když ještě nejste manželé. K tomuto kroku se často přistupuje hlavně z důvodu navýšení bonity – do příjmů se budou započítávat příjmy vás obou. I tento typ hypotéky má však svoje negativa.

Kromě výše uvedeného plusu jsou zde nevýhody, bonitu druhého mohou poškodit vysoké povinné výdaje jednoho z páru, například při splácení jiných úvěrů, alimentů a podobně. Pokud jednomu ze žadatelů v budoucnu vypadnou příjmy, druhý partner musí převzít splácení celých částek, jinak se do problémů dostane i on.

Kdy se vyplatí hypotéka pro pár?

 • Když potřebujete navýšit dokládaný příjem (žádáte o vyšší částku).
 • Když nemá ani jeden z vás vysoké povinné výdaje.

Kdo z vás bude žádat? Zdroj: Pexels

Manželský vztah

Po uzavření manželství je žádost o hypotéku automaticky společná. Pokud chce žádat jen jeden z vás, musíte podat žádost o zúžení společného jmění manželů.

Když žádá jen jeden z manželů

Žádost o hypotéku na jednoho z manželů má stejná pro i proti jako u nesezdaného páru. Jen zde musíte učinit kroky, díky nimž nebude druhý manžel automaticky považován za spolužadatele. To znamená návštěvu notáře.

Kdy se vyplatí hypotéka pro jednotlivce?

 • Jeden z vás má vysoké povinné výdaje.
 • Nepotřebujete navýšit dokládaný příjem.
 • Chystáte se v budoucnu žádat o další úvěr na druhého z vás.
 • Při neschopnosti splácet bude poškozena bonita jednoho z vás.

 

Jak ušetřit za vodu? Instalujte vhodný perlátor

 

Když žádají manželé

Manželé žádají o hypotéku automaticky společně. Oba musíte doložit svoje příjmy, výdaje a podepsat smlouvu. Budete tak mít vyšší bonitu a dosáhnete na vyšší hypotéku. Současně vaši bonitu může poškodit, když má jeden z vás příliš vysoké povinné výdaje.

Kdy se vyplatí manželská hypotéka?

 • Když potřebujete navýšit dokládaný příjem.
 • Když nemáte vysoké povinné výdaje.

A co po rozvodu?

Pokud dojde k rozvodu, hypotéka psaná na jednoho z manželů bude administrativně méně náročná. Pokud je na oba, bude muset dojít k dohodě a vyrovnání. Neochota splácet jedním z manželů poškozuje oba.

 


You must be logged in to post a comment Login