Kuchyně

Kuchyně s patinou starých časů jsou stále velmi oblíbené

Od   | 

Někdo se při slově rustikál otřese, jiný se zatetelí blahem. Ať už to máte tak či onak, jedno je jisté. Moderní kuchyně jsou oblíbené, ale ty klasické, nazývané třeba provensálské, vintage styl či venkovské mají v srdcích svých obdivovatelů stále pevné místo, takže je i do budoucna potřeba s nimi počítat. A proč tomu tak je, není až tak složité pochopit.

Dvířka venkovské kuchyně mají zdobný rámeček. Zdroj: Oresi

Jednak nabízejí veškerý komfort, který očekáváte u super moderně vybavených kuchyní, ale – a to především – vyzařují jedinečnou atmosféru. Dokážou vás aspoň na chvíli přenést do francouzské Provence, kde bude chybět už jen výhled na levandulová pole, zavedou vás na prosluněný italský venkov, německý zámek či na českou chalupu nebo do venkovského domku vaší prababičky. A všude bude dobře.

Charakter klasických kuchyní se přímo nabízí k vestavění do vyzděných modulů, či nejrůznějších nik. Sestava Laura v modrém ladění v kombinaci se solitérním nábytkem.

Charakter klasických kuchyní se přímo nabízí k vestavění do vyzděných modulů, či nejrůznějších nik. Sestava Laura v modrém ladění v kombinaci se solitérním nábytkem.

Jak poznáte klasickou kuchyň

Typickým poznávacím znamením klasických kuchyní jsou dvířka s ozdobným rámečkem a s hladkou výplní, nebo s výplní, která díky vyfrézovaným drážkám vypadá jako vyskládaná z laťek. Horní skříňky bývají často prosklené, nebo otevřené s nejrůznějšími policemi a přihrádkami na talíře, lahve, kořenky a jiné krásné nezbytnosti, které stojí za to vystavit. Dvířka skříněk zdobí více či méně nápadné úchytky. Natrefíte na kovové mističky, válečky, knoflíky, to vše může mít záměrně omšelý patinovaný povrch, ale můžete si pořídit i bílé nebo malované stylové úchytky z porcelánu. Zdobnost dotvářejí frézované římsy, většinou zakončující sestavu skříněk u stropu, poličky s vysoustruženým zábradlím, hrazdičky k zavěšení kuchyňského náčiní, a jde-li o rošt upevněný do stropu nad varným ostrůvkem, můžete tam postavit a zavěsit i větší nádobí.

V příjemném smetanovém ladění je kuchyň Anglie Wels z dubového dřeva opatřeného krycím ručním nátěrem.

V příjemném smetanovém ladění je kuchyň Anglie Wels z dubového dřeva opatřeného krycím ručním nátěrem.

Celou sestavu mohou doplnit i úchvatné solitéry typické pro kuchyně našich předků. Jedním takovým kouskem se může stát kredenc, kde se dá v horní otevřené části vystavit starožitný porcelán, pěkné potravinové dózy, kořenky, kuchyňské váhy, nebo lze police využít třeba i k ukládání kuchařek a sešitů s recepty. Spodní část kredence s dvířky se krásně hodí k uskladnění textilu, nebo i většího nádobí či spotřebičů. Dalším autentickým solitérem je skleník, kam se kdysi ukládal sváteční porcelán. Proč tedy nezachovat tradici a neudělat totéž. Vyberte ty nejpěknější talíře, misky, omáčníky, cukřenky, skleničky, vázičky a nechejte je na odiv v policích skleníku.

Model kuchyně Ballerina XL 1271 Chateau Eiche s povrchem věrně imitujícím ostařené dřevo.

Kuchyně s dvířky s povrchem věrně imitujícím staré dřevo.

Do třetice už nám chybí jen komoda, jejíž zásuvky nabízejí místo k uložení utěrek, ubrusů, záclon nebo jiných věcí, které nemusíte mít v kuchyni hned při ruce. Pěkným prvkem, také poměrně typickým pro stylovou kuchyň, je středový ostrůvek, na němž se dříve jídlo připravovalo. V současné „staronové“ kuchyni lze na ostrůvku i vařit a umývat nádobí ve dřezu a v myčce. Základem rodinné pohody je stůl. Jak to ve dřívějších kuchyních bývávalo, měl by být stůl velký a fortelný, doplněný pohodlnými židlemi a klidně i lavicí.

Dvířka Laxarby s masivním březovým rámečkem a dýhovanou výplní v černohnědém odstínu laku jsou namontovaná na korpusech Metod z melaminové fólie Laxarby.

Kuchyně v černé barvě je v současné době v kurzu. Dvířka s masivním březovým rámečkem a dýhovanou výplní v černohnědém odstínu laku jsou namontovaná na korpusech z melaminové fólie.

Staré dobré dřevo

Materiálem používaným na výrobu opravdu kvalitních rustikálních kuchyní je masivní dřevo s nejrůznějšími povrchovými úpravami. Ladíte-li interiér domu do přírodních odstínů, nabízí se transparentní lak, který ochrání povrch a zároveň zvýrazní přirozenou kresbu dřeva. Podobného efektu se dosahuje natíráním olejem nebo voskem, který se ovšem musí po nějakém čase opět oživit opětovným nátěrem. Aby dřevo působilo jako opravdu staré, výrobci povrch upravují drásáním, katrováním, louhováním, nebo dokonce do dřeva vpravují cestičky po červotočích. Další možnou úpravou masivu je moření a lazurování do jiných odstínů dřev a lakování do barev vhodných pro rustikální kuchyně tedy do bílé, smetanové, vanilkové, světle modré, zelené, hnědé či vínové. Také u plnobarevných laků se dá povrch postaršit, takže pak hrany i plochy nábytku záměrně vypadají jako odřené. Vidět lze i lak ve vysokém lesku, kterým se opatřují kuchyně imitující honosný zámecký styl. U levnějších modelů kuchyní si výrobci pomáhají foliovaným povrchem, na němž je dekor dřeva v mnoha odstínech, nebo je folie pouze jednobarevná.

Kuchyň v koloniálním stylu staré Anglie je z patinovaného masivního dubu, který má evokovat exotické meranti v kombinaci s javorovou kořenicí.

Kuchyň v koloniálním stylu staré Anglie je z patinovaného masivního dubu, který má evokovat exotické meranti v kombinaci s javorovou kořenicí

Zvenku historická a zevnitř současná

Uvažujete-li o pořízení kuchyně ve stylovém duchu, nemusíte se obávat toho, že byste byli ošizeni o komfort, který by vám nabídla moderní sestava. Vůbec totiž nezáleží na tom, jak kuchyň vypadá navenek. Uvnitř může mít skříňky napěchované hypermoderní výbavou, jako jsou drátěné výsuvy, plnovýsuvné zásuvky s tlumeným dojezdem, či rohové otočné karusely a koše. Rovněž spotřebiče si můžete vybrat v retro stylu, ale opatřené špičkovými funkcemi, bez nichž se současné vaření už neobejde. Není ale nevyhnutelné pořizovat si „retro“ přístroje. Klidně kombinujte moderní spotřebiče se stylovým nábytkem, chybu neuděláte.

Šedý lesklý odstín dává klasické kuchyni luxusnější nádech. Dvířka, korpusy a vnitřní výbava jsou z nového kuchyňského programu Metod.

Šedý odstín dává klasické kuchyni luxusnější nádech. Zdroj: Ballerina

Do venkovských kuchyní patří keramický dřez s příslušnou baterií


You must be logged in to post a comment Login