Koupelny

S Green Vision ušetříte 90 % energie a 90 % vody: Jak vypadá koupelna budoucnosti?

Od   | 

Individuální potřeba relaxace ve stylu wellness je v příkrém rozporu s rostoucí potřebou šetřit vodu a energie. Dva roky trvalo týmu složeného z inovátorů Hansgrohe a Phoenix, aby vytvořili vizi co nejudržitelnější koupelny na světě. Podařilo se oddělit hygienu a relaxaci, a umožnit tak neomezenou regeneraci téměř bez vody. Výsledkem je o 90 % méně vody a o 90 % méně energie – a tím o 90 % menší emise CO2 v koupelně. Pojďte se s námi podívat, jak bude vypadat koupelna budoucnosti.

Koupena budoucnosti je z recyklovatelných materiálů a zajišťuje minimální spotřebu vody. Zdroj: Hansgrohe SE

V koncepci „Hansgrohe’s Green Vision“ se vše soustředilo na to, aby byly reflektovány potřeby naší planety. Jak se dá omezit spotřeba, abychom chránili stále se tenčící vodní a energetické zdroje? Jak se dá bilance emisí CO2 v koupelně během jejího průměrně dvacet let trvajícího využívání co nejvíce přiblížit nule? Koncept Hansgrohe’s Green Vision je tvořený dvěma platformami, a to Base, což je nová platforma pro tělesnou hygienu, a Sphere, což je zcela nová platforma pro duševní relaxaci.

 

 

Voda ze sprchy se využívá ke splachování toalety

Base je nová koncepční platforma pro tělesnou hygienu. Desetilitrová sprcha s vodou s neutrálním pH umožňuje sprchování téměř bez použití šamponu nebo sprchového gelu. Uživatel vždy ví, kolik vody má při sprchování ještě k dispozici: Čím tmavší je světlo ve sprchové hlavici, tím méně vody zbývá. Voda ze sprchy se sbírá a používá ke splachování WC.

Intenzita světla upozorňuje na spotřebu vody. Zdroj: Hansgrohe SE

Nový, vizionářský umývací prostor, je vybaven třemi druhy proudu: neohřívaným mlhovým proudem pro většinu činností u umyvadla (mytí rukou, mytí obličeje) a ohřívaným a neohřívaným mono proudem pro „malou tělesnou hygienu“. Požadovaný druh proudu se spouští pomocí senzoru na oblouku. Při vyjmutí rukou z proudu se automaticky zastaví.

Součástí umyvadla už není klasická baterie. Zdroj: Hansgrohe SE

Nové, vizionářské rozdělené WC se sklopným víkem rozděluje pevné části a moč, a snižuje tak množství vody použité na splachování. Splachuje se zachycenou vodou po sprchování. WC si díky integrované bidetovací spršce vystačí bez toaletního papíru –  to výrazně přispívá k omezení emisí CO2. Celkově se tak dá ušetřit asi 55 000 litrů virtuální vody, které připadají na výrobu toaletního papíru.

Bidetovací sprška je samozřejmým vybavením toalety, který se splachuje použitou vodou ze sprchy. Pro funkci bidetu je samostatný okruh pro čistou vodu. Zdroj: Hansgrohe SE

Křeslo místo vany

Sphere je zóna pro duševní relaxaci. Křeslo s flexibilní kupolí zve k odpočinku. Kupole poskytuje pomocí souhry světla, zvuků a teplé vodní páry obohacené éterickými oleji multismyslový zážitek – při minimální spotřebě vody a energií a tím nižších emisích CO2. Otevřením a zavřením kupole se dosáhne různých stavů, které ovlivňují intenzitu zážitku. Vzniká tak stejný relaxační efekt jako ve vaně, aniž by se zbytečně plýtvalo vodou a energií.

Zapomeňte na vanu, relaxovat budete v pohodlném křesle se stříškou, která zajistí mlžný opar, chromoterapii (využívá působení barev na psychiku) i hudbu, budete-li si přát. Zdroj: Hansgrohe SE

Materiály pocházejí z cirkulární ekonomiky

Green Vision využívá k vytvoření interiéru materiály z cirkulární ekonomiky: pro všechny kovové prvky, např. baterie, se namísto chromované mosazi používá hliník získaný ze slané mořské vody. Koupelnový nábytek je ze dřeva a recyklovaných materiálů.

Zdroj info: Hansgrohe, Phoenix, HomeInCube

 

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login