Technika v domácnosti

Rychlé vitamíny aneb v době koranavirové je fajn zvýšit hladinu vitamínů. Ideálně těch přírodních.

Od   | 

Všude kolem sebe slyšíte a čtete, abyste do sebe dostali dostatek vitamínů. Sami si možná poručíte, ale jak je dostat do dětí, které si o jablko či mrkev samy neřeknou? Domácí ovocná šťáva může být snadným a rychlým řešením. A čerstvou šťávu můžete zmrazit a užít ji i v zimě. Jen k tomu vybrat ten správný stroj.

Odšťavňovač Electrolux ESJ4000 s technologií pomalého mačkání zpracovává ovoce i zeleninu šetrně, uchovává je při nízké teplotě a díky tomu zachovává veškeré živiny, čerstvost a přirozenou chuť ingrediencí. Ať už zpracováváte měkké ovoce nebo tvrdší zeleninu, čištění je univerzální a praktické. Jednoduše lze využít zpětného chodu a integrovaného čisticího kartáčku. Zdroj: Electrolux

Pokud odšťavňujete často, rádi a všechno, pak si při výběru odšťavňovače pečlivě rozmyslete, co, jak často a jaké množství budete odšťavňovat. Běžně odšťavňované plody, jako jsou jablka, mrkev nebo citrusy zvládnou všechny přístroje, byť ty kvalitnější vydolují více moku. Velmi chutnou šťávu lze získat i z listové zeleniny, ale slabší stroje na to nestačí.

Mechanické odšťavňovače

Pokud Vám nevadí trocha námahy (nebo to pojmete jako večerní lekci fitness) a na čerstvou šťávu máte chuť jen nárazově, postačí bohatě mechanický odšťavňovač. Jeho nevýhodou je, že z ovoce pravděpodobně nedostanete všechnu šťávu, zato se můžete těšit z výdeje energie při lisování a nižší pořizovací ceny přístroje. Doporučujeme pro: citrusy, bobuloviny

Litinový mechanický odšťavňovač od firmy Blaumann. Výška 28 cm, délka 21,5 cm, průměr plnícího otvoru 10,5 cm. Cena 814 Kč, Malvia

Litinový mechanický odšťavňovač, zdroj: Blaumann

Odstředivé odšťavňovače

Na běžné plody, jako jsou jablka, řepa, citrusy, mrkev, postačí odstředivé odšťavňovače, ale smiřte se s tím, že ani s tímto strojem nezískáte maximum šťávy a některé plody neodšťavníte vůbec. Vylisovaná šťáva je většinou vodové konzistence s pěnou na vrchu. Je vhodné ji rychle spotřebovat. Samotné odšťavňování je rychlé a hlučné. Doporučujeme pro: jablka, hrušky, kořenová zelenina, citrusy

Odstředivý odšťavňovač, zdroj: Saft bar

Dvouhřídelové odšťavňovače

S trochou námahy získáte hodně šťávy z listové a kořenové zeleniny pomocí dvouhřídelových odšťavňovačů. Kalorie pálíte při větším tlaku na pěchovací válec, nervy vám možná budou drásat pokusy odšťavit třeba ananas (ale ten je náročný pro všechny stroje, velkou roli hraje jeho zralost). Z mrkve, jablek či citrusů získáte maximum. Má ve srovnání se šnekovým a odstředivým odšťavňovačem větší výtěžnost zejména pro kořenovou a listovou zeleninu. Doporučujeme pro: listovou zeleninu, bylinky, kořenová zelenina, citrusy

Neexistuje jednoznačné řešení. U každého přístroje lze nalézt mnoho výhod i nevýhod a je pouze na vás, abyste zvolili ty důležité. Na co byste však v žádném případě neměli zapomínat, je ověřit podmínky a délku záruky i dostupnost servisu a náhradních dílů.

Šnekový odšťavňovač

Univerzálním strojem jsou šnekové odšťavňovače, s kterými práce může trvat trochu déle, ale poradí si s většinou plodů a dobře se čistí. Šnekové odšťavňovače vyrábějí hustější šťávu s vyšším obsahem vlákniny. Většinou umí i smoothie, ořechové mléko nebo máslo a zmrzlinu. Doporučujeme pro: kiwi, mango, ananas, rybíz, angrešt, jahody borůvky, maliny, peckoviny, kořenová zelenina, citrusy, mladá pšenice, obilné trávy.

Šnekový odšťavňovač, zdroj: Gracioso

Jak často budete odšťavňovat?

Většinou i ty nejzavilejší zastánce zdravé stravy a ovocných šťáv po čase omrzí stálé čištění a rozebírání přístroje. Přitom tyto úkony je třeba udělat po každém použití. Proto při nákupu zkoumejte pečlivě, jak náročná je údržba. Šnekové odšťavňovače spolu s odstředivými patří k těm méně náročným.

Odstředivý odštavňovač, zdroj: Philips

Ekonomické hledisko

Chcete více šťávy a méně odpadu? Pak budete muset připlatit. Kvalitnější stroje dokážou z plodů vytěžit více šťávy, zároveň také více zatíží rodinný rozpočet. Při častějším použití se tato investice vrátí, protože budete mít méně odpadu. A pravděpodobně přístroj i déle vydrží.

Při výběru si všímejte:

1. Hmotnosti a kvality provedení – většina přístrojů je vyrobená z plastů. Kvalitní plast je těžší.

2. Velikosti plnícího otvoru – do malého otvoru budete muset ovoce krájet na menší kousky.

3. Menší otvor je však bezpečnější. Větší otvor je vhodný u přístrojů se silnějším motorem, který větší objem surovin zvládne.

4. Pojistky proti přehřátí – většina přístrojů pro domácí použití je připravena pro práci do 30 minut. Poté hrozí přehřátí, které obvykle hlídá tepelná pojistka. 

5. Velikosti nádoby na šťávu a nádoby na odpad

6. Barvy a designu. Ne, že by toto hledisko bylo rozhodující. Ale pokud budete přístroj používat denně a nemáte ho kam schovat, můžete vybírat i z různých barevných variant.

Odšťavňovač G21 Horizontal Gourmet vám rozhodně ostudu v kuchyni neudělá. Cena 3 990 Kč.

Odšťavňovač G21 Horizontal Gourmet vám rozhodně ostudu v kuchyni neudělá.

 


You must be logged in to post a comment Login