Koupelny

Jak rychle a snadno vyčistit sprchový kout

Od   | 

Sprchový kout je dominantou koupelny – i proto by měl být neustále dokonale čistý. To se však snadno říká, ale hůře praktikuje. Obzvlášť ve chvílích, kdy máte doma tvrdou vodu. Pokud ale budete údržbě koupelny věnovat svůj čas pravidelně, budete mít rychle hotovo. Dnes vám totiž řekneme, jak odstranit vodní kámen, rez, zaschlé kapky, ale také případnou plíseň, která je nejen nevzhledná, ale také nebezpečná.

Pravidelný úklid v koupelně je nutností. Věděli jste, že můžete koupit hadříky vyrobené z PET lahví? Zdroj: Vileda

Jak vyčistit sprchový závěs

Máte ve sprchovém koutě místo skleněné zástěny sprchový závěs? Pak byste měli začít právě s jeho čištěním – usazují se na něm nejrůznější bakterie, ale dochází zde i k tvorbě plísní. Čištění sprchového závěsu není nic složitého, nebudete k tomu potřebovat ani agresivní chemické čisticí přípravky.

Nejjednodušším způsobem čištění sprchového závěsu je praní v pračce, při teplotě 40°C. Pokud máte v koši i nějaké ručníky, můžete je přidat do pračky k závěsu. Poté, co jej vyperete, je třeba jej ihned vyvěsit do větrané místnosti. Při praní na 40°C zbavíte závěs skvrn v případě, že jej perete pravidelně. Pokud nebyl čištěný delší dobu, můžete prací cyklus ještě jednou zopakovat.

Náš tip: Je okraj závěsu žlutý a ušpiněný od vodního kamene? Pak jeho konec namočte do 8 litrů vody smíchaných s 2 decilitry bělidla. Po 24 hodinách jej vyperte na 40°C.

Při prvním praní dejte do pračky poloviční dávku pracího prostředku, podruhé pak decilitr obyčejného kuchyňského octa. Závěs můžete také na pár hodin namočit do horké vody smíchané s 250 gramy kuchyňské soli. Potom, co se sůl zcela rozpustí, nechte závěs opět pořádně vyschnout.

Sprchová hlavice od vodního kamene? Dejte ji na hodinu do pytlíku s octem a zagumičkujte. Po hodině opláchněte. Zdroj: Grohe

Jak často prát sprchový závěs?

Sprchový závěs je třeba prát pravidelně, jen tak jej zbavíte veškerých skvrn bez sebevětších potíží. Ideální je praní jednou za tři měsíce – závěs nebude zapáchat, bude beze skvrn, navíc nebude hrozit, že vám začne plesnivět. Pokud je sprchový závěs na okrajích žlutý, je moc dlouhý. Vždy kupujte tak dlouhý závěs, jaký opravdu potřebujete.

Která WC tlačítka jsou trendy?

Jak vyčistit sprchový kout s přírodními prostředky

Pokud koupelnu uklízíte pravidelně, s velkou pravděpodobností vám k úklidu budou stačit přírodní prostředky, které máte běžně doma. Například spojení teplé vody s octem vám pomůže vyčistit nejrůznější nečistoty a skvrny uvnitř sprchového koutu – kam patří i vodní kámen. Ocet můžete s vodou ředit v poměru 1:1, nebo 1:2 ve prospěch vody. Tímto roztokem vyčistíte celý sprchový kout i se skleněnou zástěnou (zde můžete použít neředěný kuchyňský ocet v rozprašovači).

K snadnější údržbě skel rozhodně pomáhá povrchová úprava zabraňující usazování vodního kamene. Zdroj: Hüppe

Nezapomeňte: Pokud máte doma tvrdou vodu, je vhodné sprchovou zástěnu po každém sprchování setřít stěrkou, aby na skle neusychaly kapky vody.

Roztok nechte vždy chvíli působit, poté přetřete houbičkou nebo hadříkem a pořádně opláchněte čistou vodou. Sprchu můžete vyčistit také citronovou šťávou – ta nejen, že bělí, ale také neutralizuje případné pachy. V případě odolnějších skvrn doporučujeme kombinaci octa s jedlou sodou.

Nezapomínejte ani na sprchové zástěny.
Zdroj: JAP

Jak odstranit rez v koupelně? A co plíseň?

Když už se u někoho doma objeví plíseň, bude to s jistotou v koupelně – právě teplé a vlhké podmínky, které zde panují, svědčí jejímu vzniku. Prevencí vzniku plísní je pravidelné a časté větrání. A to ideálně hned potom, co si dopřejete svoji večerní horkou sprchu. Když bude vlhkost rychle vysychat, k žádným plísním ani nedojde.

Skla, ale i celý sprchový kout snadno vyčistíte octem smíchaným s vodou. Zdroj: Hüppe

Když už na ně přeci jen narazíte, můžete s nimi bojovat za pomoci amoniaku, ale klidně můžete použít i obyčejné Savo nebo prostředek určený k likvidaci plísní v koupelnách. V případě, že se v koupelně objeví rez, můžete ji odstranit tak, že postižená místa potřete petrolejem a necháte pár hodin působit. Petrolej rez uvolní a vše pak snadno opláchnete teplou vodou.

Jak na čištění spár v koupelně?

Jestliže se ve spárách objevily tvrdé a vystouplé skvrny, můžete je obrousit za pomoci jemného brusného papíru. K běžnému a pravidelnému čištění vám doporučujeme použít pastu, kterou si vytvoříte z jedlé sody. Tu na spáry nanášejte starým zubním kartáčkem. Vyzkoušet můžete také čištění obyčejnou gumou na gumování tužky. Ta spáry také trochu vybělí.

Na sprchové dveře si pořiďte stěrku. Zdroj: Ravak

 


You must be logged in to post a comment Login