Zahrada

Růže má tisíce odrůd. Která z nich bude vaší zahradě nejvíc slušet?

Od   | 

Rostlina, která je snad nejoblíbenější a nejčastější květinou v našich zahradách. A jakou růži z těch několika tisíc odrůd si vybrat?

Pnoucí růže jsou velmi nenáročné, postačí jim prosvětlovací řez a odstraňování starých větviček.

Pnoucí, plazivé a kaskádové (na kmínku) růže vytvářejí dlouhé výhony, které potřebují oporu. Některé vykvétají pouze jednou, jiné druhy remontují. Jsou to mnohokvětné růže, často s drobnými květy. Pnoucí růže jsou velmi nenáročné, postačí jim prosvětlovací řez a odstraňování starých větviček, při namrznutí dobře obrůstají. Jejich předností je, že kvetou od června až do podzimu.

Jako solitéry v zahradě pěstujeme sadové (botanické) růže. Mají silnější keřovitý růst dekorativního tvaru. Kvetou jednou, anebo nakvétají opakovaně. Jsou často zajímavé nejen svým květem, ale i barvou listu, barevnými trny nebo dekorativními šípky.

Zakrslé kvetoucí růže – miniaturky – jsou vhodné do skalek, menších nádob nebo jako záhonové obruby.

Do skalek, nádob a jako záhonové obruby jsou vhodné zakrslé kvetoucí růže – miniaturky. Všechny části rostliny by měly být zmenšené ve stejném poměru stejně jako u čajohybridů. Rostliny jsou vysoké od 15 cm do 30 cm. Jejich předností je větší odolnost vůči dešti a chorobám, než jakou mají růže velkokvěté, také vyžaduje pouze prosvětlovací řez. Často se s nimi setkáváme v květinářství, kde se prodávají jako hrnkové pokojové rostliny. Rozhodně je po odkvětu přeneseme ven, a pokud se jedná o zimovzdorný druh, pěstujeme tuto mini růži celoročně venku.

Záhonové růže nejlépe působí ve větší skupině jedné barvy a odrůdy. Jsou to nižší vícekvěté bujně rostoucí rostliny – polyantky, polyantahybridy a floribundky. Květy jsou vhodné k řezu, jejich tvar není tak ušlechtilý jako u čajohybridů. Záhonové růže mohou mít i tvar stromku, kdy jsou roubovány na planou podnož.

Čajohybridy jsou určeny především k řezu, neboť květy rostou na dlouhých stoncích. Květy jsou velké, mají hezký tvar, širokou škálu barev a voní. Jsou remontující – opakovaně nakvétají. Hodí se i do květinových záhonů a jsou dlouhověké.


You must be logged in to post a comment Login