Kuchyně

Rustikální kuchyně je ideální volbou na chalupu

Od   | 

Co se vám vybaví, když slyšíte rustikální kuchyně? Název si nejvíce spojujeme s kuchyněmi, které máme vryté do paměti od návštěv u babičky na vesnici, nebo na chalupě. Do současného moderního interiéru sice tento styl nepatří, i tak se však v posledních letech vrací do módy. Zařídit chalupu klasickou rustikální kuchyní je totiž skvělý nápad.

Rustikální kuchyně se bude nejlépe vyjímat na chalupě. Zkuste ji i vy!

Jaké tvary a prvky nesmí chybět

Klasická rustikální kuchyně a dřevo k sobě neodmyslitelně patří. Samozřejmě místo dřeva můžeme použít alternativy, které dřevo pouze nahrazují, ale chcete-li poctivou rustikální kuchyň, rozhodně zvolte masivní dřevo. Dalším typickým prvkem jsou oblé tvary, které najdeme nejen na skříňkách a na kování, ale také na krajích pracovní desky. Kromě oblých tvarů můžeme zvolit například i vlnky. Na chalupu se rozhodně hodí teplé a přirozené barvy, proto je vhodné kombinovat odstíny vanilkové, hnědé, a béžové barvy. Pamatujte, že i přes barevný nátěr dřevěných skříněk by vždy měla být vidět dřevěná struktura.  Budete-li se držet těchto základních pravidel, dosáhnete ve vlastní chalupě útulného a kouzelného prostoru. 

Klasická dřevěná kuchyně z masivu bude na chalupě vypadat dokonale.
Zdroj: Hanak nábytek

Starý vzhled, moderní využití

I rustikální kuchyně mají v dnešní době veškeré moderní parametry a využití, které se od kuchyní očekává. Díky návrhářům, kteří kuchyni navrhnou a sestaví přesně podle přání, se nemusíte obávat zastaralého vybavení. Nejdůležitější je správné rozvržení skříní a spotřebičů. Přestože máte na chalupě pro kuchyni velký prostor, je ideální pracovní plochu, ledničku a vařič umístit efektivně, do blízké vzdálenosti tak, abyste se při práci v kuchyni zbytečně nenaběhali. 

I u rustikální kuchyně pamatujte na moderní umístění spotřebičů a pracovní plochy co nejblíže k sobě. Zdroj: Hanak nábytek

Vzhled rustikální kuchyně podpoří i spotřebiče, které by měly být ve stejném duchu. Zatímco chladničku a myčku lze schovat za kuchyňská dvířka, varnou desku i troubu musíme ponechat viditelně. Ostatně to i další spotřebiče, jako je varná konev, toustovač a další malé spotřebiče. I je však můžete pořídit v designu, který evokuje bývalá léta.

Při výběru rustikální kuchyně ponechme horní skříňky členitější, plná dvířka kombinujme s prosklenými a sestavu doplňme policemi. Máte-li přece jen nějaké místo navíc, robustní, samostatně stojící kredenc. Tento prvek vdechne celé kuchyni naprosto jedinečný a neokoukaný vzhled. Pokud tento výrazný prvek seženete ve stejném odstínu, jako je celá kuchyň, máte vyhráno.

Kredenc dodá kuchyni jedinečný, rustikální vzhled.

Správnou atmosféru podtrhnou doplňky 

Vzhled rustikální kuchyně skvěle dotvoří doplňky. Vsadit můžete na dřevěné úchytky, kovové úchytky s patinou, porcelánové nádobí, keramické doplňky, mlýnky na pepř a sůl, stylové prostírání, nařasené záclony, proutěné nádobky, nebo květináče s voňavými bylinkami. To vše působí romanticky a zkrátka útulně. Vyhrajte si i s těmito maličkostmi.

I maličkosti, kterých si v běžném životě nevšímáme, mohou podtrhnout rustikální styl.

Fotogalerie:

Jak vybrat kuchyňskou baterii?


You must be logged in to post a comment Login