Koupelny

Ručníky, povlečení, rohožky nebo utěrky. Jak často je prát?

Od   | 

Povlečení, ručníky, rohožky a další textilie potřebují pravidelnou péči. Vzhledem k tomu, jak moc jsou využívané, musíte u nich dbát na hygienu zvlášť. Jak často je prát? Pár praktických rad a tipů vám pomůže si výměnu mnohem lépe naplánovat, abyste je příště neměnili až ve chvíli, kdy se k vám chystá návštěva.

 

Pračka Fagor s horním plněním s šíří jen 40 cm

 

Faktem je, že ložní prádlo, ručníky, rohožky a různé hadříky jsou dokonalým útočištěm pro bakterie všeho druhu. Také se v nich drží pot, částečky kůže a další nic moc věci, se kterými určitě spát nechcete. I když to většina lidí ví, stejně každý dvacátý pere jen jednou měsíčně. A to je málo.

Povlečení měňte nejlépe jednou týdně

Povlečení je ideální měnit vždy jednou za týden, minimálně jednou za čtrnáct dnů. Samozřejmě záleží na různých faktorech. V létě se více potíte a možná budete muset měnit častěji, v zimě to tak nutné není. Po nemoci byste měli vyměnit povlečení vždy, i když ho máte na posteli chvilku. Každopádně čím déle ho neperete, tím více se v lůžkovinách usazují bakterie, roztoči, plísně, padají do něj vlasy a částečky kůže. Víte, že člověk dokáže za noc vypotit až litr potu? Navíc, kdo by se rád neponořil po náročném dni do voňavé a čisté postele.

V čistém povlečení se spí jedna báseň. Zdroj: Matějovský

Jak povlečení správně prát?

Povlečení kupujte z kvalitních a ideálně přírodních materiálů. Perte je podle toho, co uvádí výrobce na cedulce. Bavlněné se obvykle pere na 60 °C, kdy dochází k ničení bakterií a roztočů. Vhodné je obrátit je naruby. Po vyprání látku dobře vyklepejte a pověste na vzdušné místo, kam svítí slunce. Tím dokážete ušetřit čas při žehlení. Pokud chcete žehlit, opět se řiďte cedulkou od výrobce. Nejoblíbenější bavlněné se většinou žehlí při teplotě do 200 °C. Při praní se nesnažte nacpat do pračky celou sadu najednou. Dejte klidně poloviční náplň. Jinak se nedostane prací prostředek všude a povlečení nebude dobře vyprané. Jestliže máte malou pračku a nemáte pořádně kde sušit, odvezte ho vyprat do čistírny. Sice něco zaplatíte, ale vrátí se vám dokonale čisté a vyžehlené.

 

Odsavač par, který zároveň i dezinfikuje vzduch v místnosti

 

Spolu s povlečením souvisí i prostěradlo. Obvykle celou sadu měníte současně. Rozhodně jeho výměnu nepodceňujte. Vezměte si, že každou hodinu musí vstřebat asi 25 ml potu. Kolik je to asi za noc? A kolik za týden? Proto i tady dbejte na pravidelnou výměnu jednou týdně. Perte na 60 °C, ať v něm nezůstanou žádní roztoči.

Tip: Nebaví vás stlát každý den postel? Co kdybychom vám řekli, že je lepší to nedělat? Mnohem lepší je nechat lůžkoviny roztažené, aby vše mělo možnost uschnout a provětrat se.

Z čisté postele budete vstávat s úsměvem. Zdroj: Tchibo

 

Indukční deska Fagor – Záruka pohodlného vaření

 

Starejte se o peřiny a polštáře

Ač jsou polštář a přikrývka částečně chráněné povlečením, samozřejmě i na ně se tekutina dostane. Není nutné je prát každý týden, ale párkrát do roka si péči zaslouží. U většiny polštářů a dek vám postačí pračka a běžný prací cyklus. U speciálních pak musíte navštívit vhodnou čistírnu. Například péřové výrobky potřebují čistírnu peří. Méně často ale občas určitě perte i přehozy na postel. Sice je nemáte přímo na sobě, ale zaslouží si, abyste jim čas od času věnovali pozornost. Perte minimálně jednou za sezónu, ideálně dvakrát. Samozřejmě pokud jsou zašpiněné, zaprášené nebo flekaté, perte podle potřeby.

Jednou za čas věnujte péči i svým lůžkovinám. Zdroj: Pixabay

Pečujte správně o své ručníky

Ručníky poskytují bakteriím ještě lepší místo pro život. Absorbují pravidelně vlhkost, když se utíráte, a ne vždy dobře vyschnou. Proto je měňte ideálně každé dva až tři dny. Opět záleží na četnosti používání. Ty na ruce stačí měnit jednou za týden. Pokud se utíráte po sprše dvakrát denně, měňte častěji. Také ty, které používáte na intimní partie měňte alespoň jednou za dva dny. Teplota praní by měla být opět na 60 °C. Vhodnější je gel než prášek, protože ten se zachycuje mezi vlákny. Vynechte aviváž, která snižuje savost materiálu. Po praní ručníky dobře pověste, aby rychle usychaly. A nezapomeňte, že kvalitu ovlivňuje už nákup. Pořiďte si kvalitní bavlněné ručníky s vysokou gramáží, které vydrží dlouho v perfektní kondici.

 

Pračka, která ve SLIM provedení vypere 10 kg prádla

 

Koupelnové předložky perte podle potřeby

Předložky do koupelny nebo na WC mohou přijít do styku s vodou, různou špínou, a dokonce i s močí či stolicí. To vše je dost velký důvod proto, abyste je minimálně jednou za týden hodili do pračky. Po každé sprše či koupeli je také vhodné je nechat vysušit, aby se v nich netvořily plísně. Tím zajistíte, že zůstane suchá, nadýchaná a nebude páchnout. K dostání jsou také oboustranné podložky.

Předložky s omyvatelných materiálů vám v mnohém usnadní práci. Zdroj: Trachea

Udržujte sprchové závěsy čisté

Běžné závěsy a záclony na oknech stačí prát jen jednou za čas, aby se z nich dostal veškerý prach, kterého dokážou nachytat požehnaně a pak už nefungují jako jeho lapače, ale naopak ho rozptylují do okolí. Sprchové toho nachytají mnohem víc. Jsou stále mokré a jen málokdy uschnou. Jsou stále ve vlhku. Co to znamená? Že v nich mohou radostně růst plísně. To není nic hezkého na pohled a rozhodně nic dobrého pro vaše zdraví. Pečlivě je proto umyjte a vydesinfikujte minimálně jednou za měsíc. Na štítku výrobce určitě najdete přesné pokyny, jak s materiálem závěsů zacházet.

Sprchové závěsy mohou v koupelně vypadat i hezky. Ovšem jen když se v nich nezabydlují plísně. Zdroj: Room Design Buro

Pozor na kuchyňské utěrky

Jestliže se v kuchyni každý den nezastavíte, nejspíš jsou vaše utěrky permanentně v akci. Měňte je pak hodně často, ideálně každý den. Děláte to? Pravděpodobně ne. Ale víte, co v nich všechno je? Všechno, čeho se při vaření dotýkáte, ať už je to maso, zelenina či ovoce. To vše napomáhá růstu různých choroboplodných zárodků ve vašich utěrkách. Pokud vaříte méně často, nemusíte je vyměňovat každý den, ale alespoň jednou za týden určitě. Samozřejmě dekorativní utěrky a další textilie není nutné vyměňovat a prát tak často. Ovšem i na ně se dostává mastnota a pára z potravin. Obojí vytváří lepkavou vrstvu a ta by pak už nemusela jít dolů. 

Některé utěrky mohou být i uměleckými díly. Takové si zaslouží kvalitní péči zvlášť. Zdroj: Matějovský

Prát pravidelně textilie v domácnosti se rozhodně vyplatí. Nejen kvůli zdraví a hygieně, ale také z hlediska jejich životnosti a správné funkčnosti. Jak to máte vy?

Zdroj info: Co věděly už naše babičky, Tipy pro chytrou hospodyňku

 

Sauna, kterou můžete používat ten samý den, který ji přivezou

 

 


You must be logged in to post a comment Login