Inspirace

Rozšiřte úzkou chodbu pomocí malířských triků a chytrých nápadů

Od   | 

Řešení úzké chodby je velký oříšek a dát jí formu a tvar vyžaduje trochu plánování a inspirace. Nedostává se vaší chodbě prostoru a světla? Vyzkoušejte pár jednoduchých triků, aby působila prostornější a vzdušnější.

Malá předsíň je perfektní prostor pro různé experimenty a odvahu při malování. Abyste se vyhnuli pocitu stísněnosti, potřebujete světlé barvy a dostatečný zdroj světla. Se správným nápadem ale fungují dobře i syté barvy, takže se jich rozhodně nemusíte vzdávat. Jak dosáhnout toho, aby i úzká chodba působila širším a velkorysejším dojmem?

Udržujte pořádek

Uklizený prostor vždy vypadá větší a úzký vchod obzvlášť, protože malá plocha není zbytečně zahlcena předměty blokujícími cestu pro projití. Samozřejmě, čím efektivnější je prostor v předsíni, tím více světla v ní je. Abyste docílili pořádku, pořiďte si vhodné úložné prostory, ale nepřehánějte to s nimi. Kabáty, boty atd. raději schovejte a nechte na věšáku jen to, co skutečně nosíte. Příliš mnoho pověšených věcí rozptyluje zbytečně pozornost při vstupu do úzkého prostoru místnosti. Police nebo skříňky můžete také zavěsit na zeď, abyste zvětšili půdorys a celá místnost byla hezky vidět.

Úzký prostor opticky zvětšíte i pravidelným úklidem. Zdroj: Nábytek Aldo

Využijte kontrastní barvy

Rozdělte stěny použitím dvou kontrastních barev. Tím vytvoříte iluzi, že je prostor větší než je. Vymalujte stěnu jednou barvou pouze do výše pasu, tím jako by zarámujete prostor a rozbijete pevný koridor stěn. Ve velmi úzké chodbě natřete spodní část chodby ještě o něco níž, než je váš pas, a to zejména tehdy, když malujete tmavou barvou. Tím zabráníte tomu, aby bylo tmavé moc a měla opačný efekt.

Kontrastní barvy umí rozšířit prostor a dodat mu šmrnc. Zdroj: Home Style

Pokud využijete trendy tmavé odstíny, natřete všechny povrchy dohromady. Od stěn až po soklové lišty a stropy. Tmavé barvy tvoří na chodbě magické efekty, pokud stejný odstín použijete všude. Abyste celý prostor neudusili, pořiďte si hodně světel a uměleckých děl. Vizuální efekt takového barevného uspořádání je ten, že máte pocit, jako by byl prostor nekonečný. Ovšem není to řešení pro každého. Kdo nemá rád přílišnou extravaganci, ocení spíše o něco světlejší tóny.

Studené odstíny modré a zelené otevírají prostor

Nebojte se chladných barev v malé místnosti. Ač se vám to možná nezdá, studené odstíny modré nebo zelené dokážou opticky zvětšit prostor, protože vizuálně ustupují. Stěny, na kterých jsou barvy natřené, působí, jako když jsou od vás dál, než ve skutečnosti jsou, změní se také perspektiva a chodba vypadá širší a velkorysejší. Omezte doplňky a dekorace na úplné minimum, abyste si úplně nezakryli studené barevné stěny.

Nejste příznivci výrazných barev? Nevadí. Bílá barva je stejně dobrá a úzkou chodbu krásně rozsvítí a rozšíří. Přidejte dostatek světelných zdrojů, abyste bílé barevné schéma dostatečně zvýraznili, když není denní světlo.

Zelená barva se perfektně hodí i do úzkých chodeb. Zdroj: Westwing

Zrcadla odráží světlo

Zrcadla dokážou skvěle řešit mnoho problémů v interiéru, a navíc jde o velmi pěkné designové kousky, které byt zároveň ozdobí. Jejich velmi dobrou vlastností je i to, že zvládnou zvětšit malé prostory. Myšlenka zrcadla v předsíni je jednoduchý, ale účinný způsob, jak do ní dostat světlo. Čím světlejší a jasnější úzká chodba je, tím se zdá větší a méně uzavřená.

Velká zrcadla jsou do malých a úzkých prostor ideální. Zdroj: Westwing

Myslete na správné osvětlení

Se správným osvětlením bude každý prostor vypadat lépe a úzká chodba působí lákavěji a víc velkoryse. Snažte se umístit centrální světlo na střed tak, aby se uprostřed vytvořil oblouk světla. Tak vytlačíte opticky stěny směrem ven, takže vypadají širší. Využijte také nástěnná svítidla, abyste ohraničili prostor. Světlo vržené na strany přitahuje pozornost. Stropní světlo naopak vrhá stíny na stěny, které je pak vtahují dovnitř místo toho, aby je odtlačovaly.

Správně vybraná světla dokáží divy. Zdroj: Canstockphoto

Nejvzdálenější stěnu vymalujte sytým odstínem

Kreativitě se meze nekladou. Vyzkoušejte další skvělý trik, jak zvětšit dlouhou úzkou chodbu. Vymalujte stěny světlou barvou a na nejvzdálenější použijte barvu ve svém oblíbeném sytém odstínu. Ta bude vizuálně přitahovat vaši pozornost. Působí, jako když se k vám přibližuje, a zbytek místnosti na vás pak působí mnohem velkolepěji.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení; Babo raď; Malíři a lakýrníci v akci

Fotogalerie


You must be logged in to post a comment Login