Kuchyně

Rozšiřte kuchyňský ostrůvek o praktický jídelní pult

Od   | 

Jakmile jednou objevíte kouzlo kuchyňského ostrůvku, už se ho nikdy nebudete chtít vzdát. Trendem posledních let se stal jídelní stůl či pult, který je součástí ostrůvku. Udělejte ze svého pracovního prostoru ideální místo, kde se ráda a často setkává celá rodina.

Kuchyňský ostrůvek zamezuje přímému pohledu do kuchyně, což se často hodí. Zdroj: Euromobili

Ostrůvek s jídelním stolem jako dominanta kuchyně

Pamatujte, že pracovní deska na ostrůvku je všem hodně na očích, proto by měla být hezká a jednoduchá na údržbu. Neměly by na ní být vidět na první pohled skvrny nebo rýhy. Vybírejte materiály, které odolávají mechanickému a chemickému poškození. V tomto ohledu je velmi výhodná žula, umělý kámen, nerez, keramika a další vysoce odolné a elegantní materiály. Jejich vlastnostem odpovídá i pořizovací cena, která se řadí k těm vyšším. Nemůžeme-li investovat do této části kuchyně, pak můžeme použít další, levnější materiály, jako je například laminát.

Žulová deska vydrží v kuchyni desítky let. Zdroj: Granit Holec

Multifunkční využití

Kuchyňský ostrůvek už dnes můžete využít i v menších kuchyních. Není problém nainstalovat v něm varnou desku, dřez, úložné prostory nebo myčku. Klidně jej můžete používat jako odkládací a pracovní pult a jídelní stůl zároveň. Konečně už nemusíte stát sama v kuchyni, zatímco se ostatní vesele baví v obýváku. Nyní můžete být všichni spolu.

U kuchyňského ostrůvku můžeme stolovat, ale i vařit a zároveň poskytne další úložný prostor. Zdroj: DEHO

Jídelní stůl jako prodloužení ostrůvku

V dostatečně velké kuchyni si můžete dovolit dlouhý kuchyňský ostrůvek v rovnoběžné poloze s linkou. Získáte hodně pracovní plochy a k tomu jídelní stůl, vše v jedné linii. Při plánování myslete na rozměry. Ostrůvek musí být o něco vyšší, pokud chcete klasický stůl, přičemž standardní výška pracovní plochy je asi 85 cm a ta pro stolování kolem 75 cm. Na délku by měl mít minimálně 220 až 230 cm. V případě většího počtu strávníku potřebujete delší nebo rozkládací.

Desku můžeme u ostrůvku prodloužit, získáme tak část pro stolování. Zdroj: Kuchyně Schüller

Barové posezení

Velmi oblíbený je takzvaný barový stůl. Na jedné straně máte kuchyňský ostrůvek s pracovní deskou a na té druhé barový stůl s barovými židlemi. Zde se můžete bavit i stolovat. K dostání jsou nejrůznější výšky a provedení barových židlí. Obvykle se dají různě nastavovat. Při jejich výběru myslete hlavně na pohodlí, aby vás po půl hodině sezení nebolelo celé tělo. Potřebujete také dostatek místa, proto musí mít část desky, která přesahuje ze stolu minimálně 30 cm. Ušetříte si spoustu modřin z nárazů kolen o skříňky a zároveň získáte prostor pro zasunutí židlí.

Typický je barový pult směrem do obývacího pokoje. Zdroj: Kuchyně Schüller

Ostrůvek a vysunovací stůl

Ne každému se do kuchyně vejde ostrůvek i jídelní stůl. Pokud nemáte dostatek prostoru, můžete si nechat vyrobit ostrůvek se zabudovaným jídelním stolem. Až přijde čas k obědu, jednoduše jej vysunete nebo vyklopíte. Takové řešení má mnoho výhod, nikde vám nic nepřekáží a máte najednou více volného prostoru.

Stále oblíbené lavice

Lavice rozhodně nejsou nemoderní a vzdálenou vzpomínkou na kuchyně našich babiček. Naopak. V poslední době jsou velice trendy a jejich obliba stále roste. Na lavici se pohodlně usadí více lidí a vám odpadne nutnost neustále řešit hromadu židlí. Společně s ostrůvkem fungují velmi dobře.

 

Fotogalerie:

 

Navrhněte si kuchyni bez chyb

 

 


You must be logged in to post a comment Login