Dětské pokoje

Jak rozdělit dětský pokoj a dopřát každému dítěti soukromí

Od   | 

Jeden pokoj a dvě nebo dokonce tři děti? Nezoufejte. Dneska už existují o hodně sofistikovanější řešení, než rozvrzaná palanda a dva nevyhovující stoly. Jakmile jsou děti trochu starší, základní otázkou se stává, jak každému potomkovi dopřát trochu soukromí. A to rozhodně jde. 

Základní pravidlo zní, že rozdělení musí být provedeno chytře, protože zápasíme s prostorem. Kdybychom s ním nezápasili, pravděpodobně bychom otázku pokojů potomků vyřešili dvěma menšími místnostmi. I tak však může mít každé z dětí svůj kout, kam jiné nedohlédne ani bez pozvání nevstupuje. 

Rozdělení “stěnou” mezi postelemi 

Nejlepší variantou je, když na sebe sourozenci při spaní nevidí. S postupujícím věkem by jim opak vadil čím dál tím víc. Vyhráno je v okamžiku, kdy je jedna stěna tak dlouhá, že podél ní dají umístit dvě postele. Mezi ně lze vložit “stěnu”, vedoucí až do stropu a k němu také upevněnou. Může být třeba ze sádrokartonu a na své straně na ní každé z dětí může mít například police na knížky a drobnosti. Pokud ještě zbývá prostor, poslouží k rozdělení třeba vysoká a úzká knihovna. Pokud je jinak pokoj malý a “hrajeme” o každý centimetr, pravděpodobně bude praktické, když postele budou výrazně vyvýšené s dostatečným úložným prostorem pod nimi. Pokud naopak délka stěny nestačí, postele se mohou částečně překrývat v různých výškách. Toto řešení se hodí i pro místnosti s jedním oknem, u kterého může být společný, dvoumístný pracovní stůl. Soukromí budou mít děti právě v ložní části.

V prostoru můžete také postavit částečné příčky, tam kde to není možné, zvolte textilní závěs. Zdroj: Decoland

Rozdělení závěsem

Použít lze i závěs, který může být částečně průsvitný, a dělit tak místnost opticky, ale nepřipravit ji zcela o průnik přirozeného světla. Dekor závěsu by měl vyhovovat všem potomkům. Alternativou závěsu může být na pohled velmi hezká a zajímavá “japonská” stěna. Závěs okolo lůžka, případně nebesa, přijdou vhod v okamžiku, kdy jsou sourozenci výrazně rozdílného věku, jedno z nich chodí spát dříve, a tak by to starší z nich rušilo mladší světlem.

Pokud si nejste jisti, řiďte se barevným schématem.

Pokud je to možné, rozdělte v pokoji jednotlivé zóny pomocí nábytku. Zdroj: Aldo

Rozdělení průsvitnou posuvnou stěnou 

Stěna z mléčného skla, která propustí světlo, ale nikoliv pohledy, může být tím pravým řešením při správné dispozici pokoje. Lze ji navrhnout tak, aby umožňovala úplné otevření, částečné otevření i úplné zavření. Její umístění je však stejně jako v případě závěsu problematické v místnosti, která má jen jedno okno. Pokud je světla stále příliš málo, i když je stěna průsvitná, lze ještě její vrchní část od určité výšky nechat zcela průhlednou, pro propuštění maxima denního světla. Za takových podmínek s vhodným přisvícením lze někdy v druhé polovině místnosti bez okna umístit i pracovní stůl, je-li okno v druhé části dostatečně velké a prostor světlý.

Základ výmalby dětského pokoje ponechte v neutrálním odstínu a doplňte ji výraznou barvou.

Někdy děti ocení mít společnou “pracovnu”. Zdroj: Delso Interiéry

Rozdělení nábytkem

Lepší něco, než nic, a tak i rozdělení spíše optické, pomocí nábytku, může být řešením. Výborně se hodí policové stěny, přístupné z obou stran a propouštějící světlo, úzká podlouhlá akvária, paravány, knihovny. Je vhodné použít speciální nábytkové sestavy, které šetří místo a samy už někdy na rozdělení zón pro sourozence myslí.

Nábytek na kolečkách dovolí přesouvání a přestavování nábytky dle nálady. Zdroj Nidah spa

 


You must be logged in to post a comment Login