Rady a tipy

Rozbil se vám spotřebič? Kde vzít peníze na nový?

Od   | 

Kávovar, myčka, pračka nebo lednička. Spotřebiče, které tvoří tak běžnou součást domácností, že nám přijde úplně samozřejmě je vlastnit. Jako všechno ale nevydrží věčně a někdy se pokazí v tu nejméně vhodnou dobu. Kde na ně vzít, když vám peníze nevychází?

Zdroj: Freepik

Jednoho dne každý přístroj doslouží a bohužel se často stává, že začne jeden a následně se spustí lavina, kdy vám začne odcházet jedna věci za druhou. Ovšem není vždy nutné, aby přestal přístroj fungovat. Možná už ho prostě máte tak dlouho, že jen jeho samotný provoz vás vyjde na víc, než kdybyste koupili lepší a úspornější. Zvlášť v době, kdy ceny energií šplhají do závratných výšin. Naštěstí je dnes dost možností, jak pořídit nový v podstatě bez koruny v kapse.

Nejlepší je vlastní rezerva

Koupit novou věc z vlastních peněz bez nutnosti si půjčovat je ideální varianta. Protože ale v ideálním světě nežijeme, jen málokdo si může dovolit koupit lednici za několik (i desítek) tisíc jen tak, aniž by ho to citelně v rozpočtu zasáhlo. Když se k tomu přidá i pračka nebo myčka, vyvstane problém ještě větší. Pak je tu varianta, že zatím seženete „něco za odvoz“ a zkusíte rychle zvýšit příjem, což není úplně jednoduché, a ne vždy se zadaří, nebo si půjčit.

Nákupy na splátky využívají Češi hojně

Právě elektronika a vybavení do bytu jsou nejčastějším důvodem, proč lidé tak rádi nakupují na splátky. Je to rychlé a jednoduché. Přijdete do obchodu, vyberete spotřebič, vyplníte společně s prodavačem tiskopis a za chvíli odcházíte domů i se svým nákupem. K vyřízení vám v podstatě stačí jen občanka a kontakt na zaměstnavatele, případně výpisy z účtů nebo nějaký doklad potvrzující příjem. Velkou výhodou splátek je možnost si různě nastavit dobu splatnosti, výši splátek apod. Firmy se často předhání v různých akcích, což působí hodně lákavě a je dobré se po nějaké zajímavé slevě poohlédnou. Někde jsou to procenta dolů z ceny produktu, jinde zase ušetříte na úrocích, když zvolíte kratší splatnost apod.

Není divu, že splátky jsou tak oblíbené. Z průzkumu České bankovní asociace v loňském roce vyplynulo, že Češi si v 26 % půjčují právě na spotřebiče a v 29 % využívají splátkové společnosti.

Kdy jsou vhodným řešením půjčky?

Nevýhodou splátkového prodeje je to, že nemáte možnost porovnat si jednotlivé nabídky, ale volíte tu, kterou prodejce nabízí, i když ne všichni. Někteří velcí prodejci elektroniky poskytují úvěry od různých společností. Ještě lepší výběr poskytují půjčky od banky či nebankovní společnosti, kdy si klasicky půjčíte a s těmito penězi zaplatíte nový spotřebič. Odpadá prodejce jako zprostředkovatel. Výhodou je, že podmínky půjčky a její cenu volíte vy, nikoli obchodník. Jednotlivé nabídky poskytovatelů si můžete porovnat a vybrat tu nejvhodnější. Nejčastěji lidé chtějí nějaké rychlé řešení. Konkrétně jde hlavně o kontokorent, kreditní kartu a různé online nebankovní půjčky a mikropůjčky.

Menší byrokracie a jednodušší podmínky

Ať už zvolíte splátkový prodej, nebo zažádáte o půjčku, závratné papírování vás nečeká. Přesto je nutné říct, že vaše bonita ověřována bude a musíte mít nějaký příjem. To, zda ho budete dokládat, často závisí na poskytovateli a na částce, kterou potřebujete. U menších úvěrových limitů a zmíněných mikropůjček to obvykle není nutné, případně stačí jen výpis z účtu či vhodný doklad. Větší částky už jsou trochu oříšek a připravte se na tvrdší podmínky. Což je ostatně dobře. Alespoň získáte větší jistotu, že zvládnete splácet.

Zdroj: Freepik

Nákupy bez navýšení?

Ano i toto je možné. V podstatě si koupíte spotřebič na úvěr či na splátky a nezaplatíte nic navíc. Alespoň tak se to jeví. Jenže ne vždy je všechno tak výhodné, jak se zdá a úvěrová společnost by moc nevydělala, kdyby dávala tak jednoduše své peníze. Dejte si tedy pozor na různé poplatky spojené s půjčením, pokuty za pozdní splacení, sazbu RPSN apod.

Zároveň myslete na to, že jakýkoliv úvěr, ať už jde o nákup na splátky či klasická půjčka budou vhodným pomocníkem jen pro ty, kteří zvládnou splácet a mají dostatečný příjem.

Nekupujte drahý spotřebič za každou cenu

Výše uvedené platí dvojnásobně. Nemusíte mít lednici za 50 000 Kč, když si ji nemůžete dovolit, a to dokonce ani na splátky. Stejně dobře vám poslouží i levnější model za 20 000 Kč, ale ani zdaleka nezatíží tolik váš rozpočet. Berte také v úvahu, že ne vždy je výhodné zvolit vysoké splátky, i když vidina brzkého splacení je lákavá, navíc o dost méně přeplatíte. Jenže je rozdíl, jestli vám z rozpočtu měsíčně ubydou tři tisíce nebo tři stovky. Pokud se stane, že vaše finanční situace výrazně polepší, vždycky můžete vše doplatit.

A jak si vybrat, která z variant je pro vás nejlepší? Když nemáte vlastní finance, pak záleží na situaci. Bankovní či nebankovní půjčka se hodí v případě, kdy si chcete sami vybrat poskytovatele, nebo získat větší obnos a koupit si ještě něco jiného, případně v různých obchodech. Splátkový prodej zase využijete ve chvíli, kdy vám podmínky prodeje vyhovují, chcete co nejjednodušší podmínky a potřebujete rychlé vyřízení.

 


You must be logged in to post a comment Login