Ložnice

Rostliny v ložnici: Které tam patří a jakým se naopak vyhnout?

Od   | 

Mnoho lidí si dodnes myslí, že rostliny do ložnice nepatří, protože nás připravují o kyslík. To ale není tak úplně pravda. Některé rostliny totiž dokáží čistit vzduch, jiné zbavují místnost alergenů a některé dokonce zlepšují kvalitu spánku!

Rostliny dokáží zlepšit kvalitu vzduchu i našeho spánku. Zdroj: Unsplash

Abychom se s rostlinami přetahovali o kyslík, museli bychom jimi ložnici doslova zahltit. Pokud je však do místnosti přidáme v rozumné míře, naše fyzické i duševní zdraví z toho budou pouze těžit. Jak je to možné? Jednoduše! Celá řada rostlin totiž dokáže větší zázraky než úklidová četa nebo nákladná čistička vzduchu!

 

Trendy jsou obrazové tapety. Víme, kam pro ně!

 

Zdravotní a další přínosy rostlin v ložnici

Rostliny si můžete dát do ložnice už jen proto, že bují životem a přináší příjemnou atmosféru. Pokud však zvolíte správné rostliny, získáte benefitů daleko víc:

  • čistí vzduch
  • vypadají esteticky
  • zvlhčují vzduch
  • ničí škodliviny
  • eliminují stres
  • uvolňují kyslík
  • zlepšují náladu
  • podporují kreativitu
  • oživují místnost

Rostliny se nehodí pouze do velkých ložnic, ale také do těch malých. Skoncují totiž se suchým vzduchem, zničí plísně a zlikvidují toxiny, které mohou vycházet z nábytku nebo lepidel. Než se ale pustíte do přenášení rostlin z celého domu, podívejte se, které se do ložnice skutečně hodí a které mohou být naopak rušivé pro váš spánek.

 

Proč betonovou stěrku na podlahu a kam pro ni?

 

Zelenec

Zelenec je dlouholistá rostlina. Pro svůj vzhled se skvěle hodí na police a péče o ni je opravdu jednoduchá. Během nocí produkuje kyslík, a tak zlepšuje kvalitu spánku. Kromě toho je univerzální čističkou vzduchu, která dokáže místnost zbavit formaldehydu a dalších látek.

Tchynin jazyk

Tato rostlina je nejlepší volbou pro začátečníky. Je totiž velmi odolná a pro svůj růst nepotřebuje příliš mnoho světla nebo časté zalévání. Stejně jako zelenec produkuje v noci kyslík a dokáže vzduch vyčistit od všech toxických látek.

Tchynin jazyk zbaví vzduch formaldehydu, toluenu nebo benzenu. Patří proto mezi účinné čističky vzduchu. Zdroj: Unsplash

Břečťan

Popínavé větve břečťanu působí esteticky, a tak je tato rostlina také velmi hezkou dekorací v místnosti. K růstu jí stačí stín a nevyžaduje příliš časté zalévání. Benefity břečťanu jsou však významné. Nejenže čistí vzduch od toxinů. Dokáže z něj také stahovat prach a likvidovat plísně.

Lopatkovec

Této rostlině stačí stín a její pěstování zvládne i začátečník. Přesto má však několik superschopností, které ocení zejména alergici. Dokáže totiž likvidovat plíseň a efektivně čistit vzduch od nečistot. Lopatkovec vás při správné péči navíc odmění krásnými květy a stane se tak dokonalým doplňkem v interiéru.

Aloe vera

Tato rostlina není náročná na pěstování. Jedinou podmínkou je dostatek denního světla. Pokud jí ho však poskytnete, získáte účinnou čističku vzduchu a navíc praktického pomocníka do domácnosti. Listy aloe vera jsou totiž záchranou při popáleninách nebo jiných poraněních kůže.

Aloe vera oceníte především v létě. Dužina z listů dokáže zklidnit pokožku podrážděnou ze slunce. Zdroj: Unsplash

Levandule

Levandule má prokazatelné zklidňující účinky pro tělo i mysl. Běžně se proto používá v kosmetickém průmyslu a napomáhá k relaxaci a uvolnění stresu. Jejím umístěním do ložnice podpoříte svůj kvalitnější spánek. Pokud navíc během letních měsíců spíte s otevřeným oknem, má levandule ještě jednu výhodu: její aroma odpuzuje hmyz.

Benjamín

Fíkovník benjaminský se hodí do světlých koutů ložnice. Dokáže zvlhčovat vzduch a oblíbíte si ho především v zimních měsících, kdy se topí nebo během léta, když vzduch vysouší klimatizace. Jeho listy tlumí hluk, a tak dokáže také zlepšit akustiku ložnice.

Africká fialka

Tato malá rostlina s pestrými květy na sebe navazuje prach, a tak redukuje jeho výskyt ve vzduchu. Díky svému hezkému vzhledu navíc působí pozitivně na naši mysl a vzbuzuje lepší náladu a kreativitu.

Tato krásná rostlinka dokáže navazovat prach z ovzduší. V místnosti navíc bude působit velmi esteticky. Zdroj: Pixabay

Pozor na aromatické rostliny a sušené květy

Pro zklidnění a relaxaci se od pradávna používá také jasmín. Jeho květy jsou velmi dekorativní a uvolňují nádhernou vůni. To se však děje především v noci. Pokud máte malou ložnici, raději se mu vyhněte. Stejně tak se do ložnice nehodí další aromatické a příliš kvetoucí rostliny. Pokud se zajímáte také o správné proudění energie v místnosti, vyhněte se pichlavým rostlinám nebo těm s ostrými listy. Ideální nejsou ani sušené květiny.

Buďte kreativní

Vaše ložnice se nutně nemusí proměnit v neprostupnou džungli. Pár rostlin na policích a podlaze však dokáže vyčistit vzduch a zlepšit kvalitu vašeho spánku. Kromě toho do ložnice dostanete život a zlepšíte celou její atmosféru.

Dotek přírody můžete podpořit také dekoracemi s přírodním vzorem. Zdroj: Orsei

Rostliny jsou zkrátka jedinečnou dekorací a ušetří vám peníze za zvlhčovač vzduchu, vonné difuzéry a další pomocníky. Spolu s dalšími dekoracemi se mohou stát základem pro útulnou a uvolňující hygge ložnici. Esenci živosti a přírody můžete doplnit dřevěnými dekoracemi a závěsy nebo povlečením s přírodními motivy.

Zdroj: Country Living, Good Housekeeping, Kapitoly o bydlení

 

USB nabíječka stále po ruce!

 

 


You must be logged in to post a comment Login