Inspirace

Rostliny v interiéru nejen jako dekorace aneb proč byste je měli mít doma i vy?

Od   | 

Většina z nás si kupuje rostliny do interiéru kvůli jejich vzhledu. Jde o hezkou dekoraci, která udělá každý domov útulnějším. Víte ale o tom, že vzhled není tím jediným důvodem, kvůli kterému bychom měli rostliny do svého interiéru začlenit? Některé z nich totiž mohou udělat prostředí ve vašem bytě mnohem zdravějším. A jiné zase vše krásně provoní. Proč by tedy rostliny neměly chybět ani u vás doma?

Nevíte, jak oživit svoji komodu v předsíni? Vyzkoušejte kombinaci obrazu a zelené rostlinky. Zdroj: Pixabay

Rostliny fungují jako přirozený zvlhčovač vzduchu

Vlhkost ve vašich domovech by se měla pohybovat kolem 40 procent. Při vyšší vlhkosti mohou vznikat plísně způsobující různé zdravotní obtíže, při nižší vlhkosti se můžete setkat také s různými nepříjemnostmi. Nemluvě o tom, že ve spoustě domácností tato vlhkost klesá až na 20 procent. V tomto případě se vám mohou rostliny osvědčit jako přírodní zvlhčovač vzduchu. Na rozdíl od těch kupovaných však umí rostliny vzdušnou vlhkost regulovat samy. Chcete mít vlhčí vzduch i u sebe doma? Vsaďte na ibišek nebo šáchor.

Náš tip: Při výběru rostlin do ložnice buďte opatrní. Ne každá rostlinka je vhodná k umístění do míst, kde spíte.

Ne každá rostlina by měla být v místě, kde spíte. Zdroj: Pixabay

Vzduch ve vašem domově bude mnohem čistší

Rostliny jsou jakýmsi filtrem, který může v interiéru sloužit také jako přírodní čistička vzduchu. Rostliny proměňují oxid uhličitý na kyslík – a platí to i u těch pokojových, které máte doma. A protože kyslík patří k něčemu, co váš organismus nutně potřebuje, můžete svůj domov bez obav zaplavit zelení. Ta funguje jako přírodní filtr, který ovzduší v prostoru zbaví různých toxinů. Chcete, aby vám to v práci lépe myslelo? Pořiďte si pokojovku i tam.

Do kuchyně jedině bylinky

Chcete si pěstovat vlastní bylinky, ale nemáte zahradu? Žádný problém! Bylinky, ale i některé druhy ovoce si můžete vypěstovat i v kuchyni nebo na balkonu. Co se ovoce týče, na trhu jsou k sehnání například různé zakrslé citrusovníky či banánovníky. Nebo si zkuste vypěstovat vlastní avokádo či ananas. Chcete pěstovat bylinky? Pak si vypěstujte ty, které máte nejraději. Meduňka, tymián, bazalka nebo máta nebudou problém.

Bylinky váš domov krásně provoní, ale navíc budou odpuzovat nepříjemný hmyz. Zdroj: Pixabay

Některé bylinky pak mohou fungovat jako přírodní repelent, který vás zbaví nepříjemného hmyzu v interiéru. Levandule krásně provoní váš domov, a navíc vás odmění domovem bez komárů a molů. Podobným způsobem funguje také máta.

Působí příjemně na vaši psychiku

O tom, že mají rostliny blahodárný vliv na zdraví, už víte. Víte ale také o tom, že fungují skvěle i na lidskou psychiku? Když do svého domova začleníte alespoň několik rostlinek a kytek, bude celý prostor působit mnohem útulněji a klidněji. Navíc jde o živý element, který vás dobije energií. Chcete, aby váš domov hezky voněl, ale raději byste se vyhnuli kupovaným osvěžovačům vzduchu? Pak vyzkoušejte citronovou trávu nebo mátu.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login