Dětské pokoje

Nejpraktičtějším zařízením dětského pokoje pro vašeho prvňáčka je rostoucí nábytek

Od   | 

O prázdninách, kdy jsou děti mimo domov, často využívají rodiče jejich nepřítomnosti a zařizují jim pokoje. Zvláště těm, kteří v září nastupují do školy. Praktickým řešením jsou rostoucí sestavy, jejichž smyslem je přizpůsobit rozměr stávající výšce dítěte.

Může ho tedy využívat už od útlého věku až do dospělosti. Základním a nejvyhledávanějším je sestava pracovního stolu se židlí.

Co poskytuje rostoucí nábytek

U pracovního stolu nastavujeme výšku desky, zpravidla také její sklon a rozměr. Ten můžeme zvětšovat pomocí přídavných panelů (podobně jako u rozkládacího jídelního stolu). Rozšiřovat pracovní prostor lze i přikoupením samostatného stolku pro počítač a tiskárnu, i u něj lze samozřejmě zvyšovat výšku stolové desky, případně jsou nabízeny i samostatné držáky monitorů. Všechny přídavné prvky jsou součástí ucelené kolekce shodného designu.

Pracovní stůl umisťujeme směrem k oknu tak, aby si školák nestínil rukou, kterou píše.

Pracovní stůl umisťujeme směrem k oknu tak, aby si školák nestínil rukou, kterou píše. Zdroj: Delso

Posaď se…

Vhodná židle ovlivňuje správné držení těla. Už pro nejmenší je proto nabízena židlička s mechanizmem umožňujícím nastavení výšky sedu a opěry zad, některé modely navíc dovolují nastavit jejich úhel. Standardní je také možnost změny hloubky sezení. Pevné podnoží je praktické pro předškolní děti a první stupeň, ti starší ocení kolečkové podnoží.

Kvalitní pracovní židli by měly mít děti už od útlého věku

Kvalitní pracovní židli by měly mít děti už od útlého věku. Zdroj: Kettler

Při koupi:

1. Informujte se na nezávadnost použitého materiálu a povrchové úpravy (lak, mořidla apod.).
2. Vyzkoušejte kvalitu mechanizmu umožňujícího nastavování rozměru.
3. Zkontrolujte, zda máte dostatek místa pro největší rozloženou variantu.
4. Zhodnoťte design. Bude se hodit i do teenagerského pokoje?

A co na sezení dětí fyzioterapeut? 

Fyzioterapeut Renáta Léblová

Fyzioterapeut Renáta Léblová

Kvalitní židle má splňovat předpoklady k dynamickému sezení. Základna musí být dostatečně stabilní, výška sedací plochy má být nastavitelná, plocha sedací plochy prostorná a pohodlná, přední hrana zaoblená. V oblasti, kde spočívají hrboly kosti sedací, musí být určitá tvrdost i polštářování. Vhodné je stavitelné opěradlo, které má být zároveň schopné pohybu v předozadním směru. Výborná je i možnost nastavení hloubky opěradla. Výše opěradla se řídí povahou činnosti. Výška, která nepřesahuje výši lopatek, umožňuje občasné protažení trupu směrem dozadu. V oblasti páteře je vhodný zabudovaný nastavitelný bederní polštářek. Opěrky pro paže jsou při určitých činnostech výhodou. Každý strnulý sed po určité době působí nepříznivě, a proto je ideální taková židle, která umožňuje sklon opěradla i sedadla měnit.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login