Dětské pokoje

Rostoucí nábytek

Od   | 

O prázdninách, kdy jsou děti mimo domov, často využívají rodiče jejich nepřítomnosti a zařizují jim pokoje. Zvláště těm, kteří v září nastupují do školy. Praktickým řešením jsou rostoucí sestavy, jejichž smyslem je přizpůsobit rozměr stávající výšce dítěte.

Může ho tedy využívat už od útlého věku až do dospělosti. Základním a nejvyhledávanějším je sestava pracovního stolu se židlí.

Co poskytuje

U pracovního stolu nastavujeme výšku desky, zpravidla také její sklon a rozměr. Ten můžeme zvětšovat pomocí přídavných panelů (podobně jako u rozkládacího jídelního stolu). Rozšiřovat pracovní prostor lze i přikoupením samostatného stolku pro počítač a tiskárnu, i u něj lze samozřejmě zvyšovat výšku stolové desky, případně jsou nabízeny i samostatné držáky monitorů. Všechny přídavné prvky jsou součástí ucelené kolekce shodného designu.

Pracovní stůl umisťujeme směrem k oknu tak, aby si školák nestínil rukou, kterou píše.

Pracovní stůl umisťujeme směrem k oknu tak, aby si školák nestínil rukou, kterou píše.

 

Posaď se…

Vhodná židle ovlivňuje správné držení těla. Už pro nejmenší je proto nabízena židlička s mechanizmem umožňujícím nastavení výšky sedu a opěry zad, některé modely navíc dovolují nastavit jejich úhel. Standardní je také možnost změny hloubky sezení. Pevné podnoží je praktické pro předškolní děti a první stupeň, ti starší ocení kolečkové podnoží.

Kvalitní pracovní židli by měly mít děti už od útlého věku

Kvalitní pracovní židli by měly mít děti už od útlého věku

 

Při koupi:

1. Informujte se na nezávadnost použitého materiálu a povrchové úpravy (lak, mořidla apod.).
2. Vyzkoušejte kvalitu mechanizmu umožňujícího nastavování rozměru.
3. Zkontrolujte, zda máte dostatek místa pro největší rozloženou variantu.
4. Zhodnoťte design. Bude se hodit i do teenagerského pokoje?

 

Slovo odborníka: Mgr. Renata Léblová, fyzioterapeut

Dobrá židle má splňovat předpoklady k dynamickému sezení. Základna židle musí být dostatečně stabilní, výška sedací plochy by měla být nastavitelná, plocha sedací plochy prostorná a pohodlná, přední hrana zaoblená. V oblasti, kde spočívají hrboly kosti sedací, musí být určitá tvrdost i polštářování. Opěradlo by mělo být nastavitelné napevno i schopné pohybu v předozadním směru, výborná je i možnost nastavení hloubky opěradla. Výše opěradla se řídí povahou činnosti. Výška, která nepřesahuje výši lopatek, umožňuje občasné protažení trupu směrem dozadu. V oblasti páteře je vhodný zabudovaný nastavitelný bederní polštářek. Opěrky pro paže jsou při určitých činnostech výhodou. Každý strnulý sed po určité době působí nepříznivě, a proto je ideální taková židle, která umožňuje sklon opěradla i sedadla měnit.

 

 

Text: Karolína Sornas, Foto: Delso, Kettler, Nábytek Amadeus

1 Komentář

  1. Pingback: Jak vytvořit příjemné místo pro učení|Home In Cube

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *