Kuchyně

Rohový dřez zabydlí kout větší kuchyně

Od   | 

Je-li kuchyň situovaná do tvaru písmene L nebo U, nabízí se řešení s rohovým dřezem. Ideálně tím vyplníte „slepé“ a špatně dostupné místo na pracovní desce.

Rozměry budou vodítkem k výběru

Pokud se pro rohový dřez rozhodnete, při jeho výběru se budete muset odrazit od velikosti kuchyňské pracovní desky a rozměrů spodní skříňky, do které bude zapuštěn. Za standard pro zapuštění dřezu se považuje skříňka s rozměry 90 x 90 cm. Rohové dřezy se však také instalují do skříněk o velikosti 100 x 100 cm. Velkou roli hraje i tvar skříňky, která bude pod dřezem.

Prostor rohu účelně vyplní keramický dřez Vega Eck s postranními odkapávacími plochami, zdroj: Systemceram

Tvar podle potřeby

Stejně jako standardní dřezy do roviny, mají i rohové několik variant. Můžete mít jak základní jednoduchou variantu dřezu s jednou mycí vanou a postranní odkapávací plochou, tak i tuto variantu obohacenou o menší odkapávací či oplachovací vaničku a další odkapávací plochu. Máte-li na desce více prostoru, lze do ní zapustit i dřez se dvěma velkými mycími vaničkami a odkapem. K některým dřezům lze dokoupit i příslušenství v podobě krájecího prkénka, drátěného košíku nebo plastových misek. Starosti se špuntem vám odpadnou, když si k odpadu pořídíte excentrické ovládání výpusti. Ve dřezu může být i otvor pro zapuštění dávkovače saponátu.

Minimalistický granitový dřez MRG 612 E v barvě grafit se bude hodit do velmi moderní kuchyně, zdroj: Franke

Rohové dřezy jsou v hojné míře dostupné i v klasickém materiálu, jako je nerezová ocel, zdroj: Blanco

Materiály bez omezení

Také rohový dřez můžete mít ze stejných materiálů, jako se vyrábějí standardní dřezy do roviny. Můžete zvolit nerezovou ocel, která je pevná, odolná vůči nárazům, vysokým teplotám a chemikáliím. Díky hladkému nepórovitému povrchu se dobře udržuje v čistotě. Dejte pozor na kvalitu a přesvědčte se, že má ocel tloušťku minimálně 0,6 mm.

Tvar osmihranu dodává granitovému dřezu Plus Sensual 60 na zajímavosti, zdroj: Alveus

Asi nejvíce zastoupeným materiálem je granit, který strukturou a dekorem připomíná přírodní kámen. Naleznete ho na trhu pod mnoha názvy jako je například fragranit, silgranit, algranit atd…. V zásadě jde o podobné materiály, které se drobně liší v poměru složení směsí. Důležité je, aby granitový dřez obsahoval cca 80 % křemenných písků a 20 % pojiva a barviva. Takový granitový dřez vám vydrží. Výhodou je také velký výběr barev, výrobci leckdy nabízejí i baterie v totožném provedení.

Máte-li v rohu více místa, využijte ho pro dřez s velkou mycí vanou, která je ještě doplněná druhou odkapávací vaničkou, zdroj: Franke

Stále větší oblibu si získává keramika, která je díky vysokým teplotám při výpalu střepu i glazury velmi odolná proti chemikáliím i mechanickému poškození. Kromě bílé klasiky je na výběr i značné množství barev glazury.

Klasikou je bílá keramika, která je dostupná i v rohové variantě. Je ideální pro rustikální kuchyně, zdroj: Villeroy Boch

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login