Kuchyně

Rohový dřez zabydlí kout větší kuchyně

Od   | 

Je-li kuchyň situovaná do tvaru písmene L nebo U, nabízí se řešení s rohovým dřezem. Ideálně tím vyplníte „slepé“ a špatně dostupné místo na pracovní desce.

Rozměry budou vodítkem k výběru

Pokud se pro rohový dřez rozhodnete, při jeho výběru se budete muset odrazit od velikosti kuchyňské pracovní desky a rozměrů spodní skříňky, do které bude zapuštěn. Za standard pro zapuštění dřezu se považuje skříňka s rozměry 90 x 90 cm. Rohové dřezy se však také instalují do skříněk o velikosti 100 x 100 cm. Velkou roli hraje i tvar skříňky, která bude pod dřezem.

Prostor rohu účelně vyplní keramický dřez Vega Eck s postranními odkapávacími plochami, zdroj: Systemceram

Tvar podle potřeby

Stejně jako standardní dřezy do roviny, mají i rohové několik variant. Můžete mít jak základní jednoduchou variantu dřezu s jednou mycí vanou a postranní odkapávací plochou, tak i tuto variantu obohacenou o menší odkapávací či oplachovací vaničku a další odkapávací plochu. Máte-li na desce více prostoru, lze do ní zapustit i dřez se dvěma velkými mycími vaničkami a odkapem. K některým dřezům lze dokoupit i příslušenství v podobě krájecího prkénka, drátěného košíku nebo plastových misek. Starosti se špuntem vám odpadnou, když si k odpadu pořídíte excentrické ovládání výpusti. Ve dřezu může být i otvor pro zapuštění dávkovače saponátu.

Minimalistický granitový dřez MRG 612 E v barvě grafit se bude hodit do velmi moderní kuchyně, zdroj: Franke

Rohové dřezy jsou v hojné míře dostupné i v klasickém materiálu, jako je nerezová ocel, zdroj: Blanco

Materiály bez omezení

Také u rohové varianty máte na výběr ze stejných materiálů, jako se vyrábějí standardní dřezy do roviny. Můžete zvolit nerezovou ocel, která je pevná, odolná vůči nárazům, vysokým teplotám a chemikáliím. Díky hladkému nepórovitému povrchu se dobře udržuje v čistotě. Dejte pozor na kvalitu a přesvědčte se, že má ocel tloušťku minimálně 0,6 mm.

Tvar osmihranu dodává granitovému dřezu Plus Sensual 60 na zajímavosti, zdroj: Alveus

Asi nejvíce zastoupeným materiálem je granit, který strukturou a dekorem připomíná přírodní kámen. Naleznete ho na trhu pod mnoha názvy jako je například fragranit, silgranit, algranit atd…. V zásadě jde o podobné materiály, které se drobně liší v poměru složení směsí. Důležité je, aby granit obsahoval cca 80 % křemenných písků a 20 % pojiva a barviva. Takový granitový dřez vám vydrží. Výhodou je také velký výběr barev, výrobci leckdy nabízejí i baterie v totožném provedení.

Máte-li v rohu více místa, využijte ho pro dřez s velkou mycí vanou, která je ještě doplněná druhou odkapávací vaničkou, zdroj: Franke

Stále větší oblibu si získává keramika, která je díky vysokým teplotám při výpalu střepu i glazury velmi odolná proti chemikáliím i mechanickému poškození. Kromě bílé klasiky je na výběr i značné množství barev glazury.

Klasikou je bílá keramika, která je dostupná i v rohové variantě. Je ideální pro rustikální kuchyně, zdroj: Villeroy Boch

Fotogalerie:

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login