Koupelny

Rohovou vanu.
Ano nebo ne?

Od   | 

Přestože rohová vana působí efektně, zvažte předem, zda tak bude působit i ve vaší koupelně. Aby vynikla, potřebuje přece jen dostatek místa.

Akrylátová vana Neo, rozměr 125 x 125 cm, Kolo

Akrylátová vana Neo, rozměr 125 x 125 cm, Kolo

Obecně je známo, že rohovky zabírají poměrně velký půdorys, takže zejména v malých koupelnách je nutné uvážit jejich užitnou hodnotu. Pro srovnání: rohová vana s délkou strany 140 cm zabírá víc jak 1,5 m2. Běžná vana s rozměrem 170 x 70 cm se srovnatelným vnitřním prostorem zabírá necelých 1,2 m2. A tento rozdíl je zvláště v malých koupelnách znát. Rovněž je potřeba počítat s větší spotřebou vody, oproti standardnímu provedení van. K objemu totiž musíme připočíst i snížené sedátko umístěné v rohu vany. Připraveni buďme i na obtížnější údržbu, abychom roh mohli dobře vyčistit, je zapotřebí do vany vstoupit. Pokud ovšem všechny tyto aspekty přijmeme, pak získáme velkorysou privátní koupel, do které se budeme těšit po každém náročném dni.

Napouštění rohových van

Rohové vany napouštíme přepadem, zvolit můžeme i některý z okrajových systémů. Při novostavbě nebo kompletní rekonstrukci lze použít podomítkový systém, ve starších stavbách lze zpravidla instalovat klasické nástěnné provedení. Vana s odpadem uprostřed je určená také pro koupání ve dvou, některé modely umožňují být vedle sebe a některé proti sobě. Dopřát si můžeme i rohové vany s masážním systémem u nich zpravidla najdeme elektronické ovládání.

Z čeho se vyrábějí

Velké množství rohových van najdeme z akrylátu, který se snadno tvaruje. To už není tak jednoduché s ocelí, a tak ocelové smaltované vany jsou nabízeny v užším rozsahu. Při výběru bychom si stejně měli vanu vyzkoušet, alespoň nanečisto. Tady se do ní posadit a zjistit, zda vnitřní tvar i rozměr vyhovují všem členům domácnosti.

Text: Lenka Zahradníková, Foto: Kolo, Kozak Bath & Interior, Ravak, Kaldewei, Ideal Standard

Související články:

Sprchové kouty walk in

Koupelny. Rady ke zdárnému zařízení díl 1

Koupelny. Rady ke zdárnému zařízení díl 2

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login