Inspirace

Sezení v malé kuchyni? Jedině rohové!

Od   | 

Rozrůstá se vaše rodina tak rychle, že už si při rodinných obědech nemáte kam dohromady sednout? Nebo máte partu přátel, a když se sejdete dohromady tak není místo, jak se poskládat? Skvělým řešením může být rohové sezení. 

 

Nic nového pod sluncem

Rohové sezení není nic nového, možná se na něj pamatujete z babiččiny kuchyně. Tenkrát ho představovala stará vyřezávaná lavice a byla místem, kde se scházela celá rodina. V trochu pozměněnější podobě se běžně používala v 70. letech minulého století, kdy se s masovou výstavbou panelových domů proměnila kuchyně v malý prostor, do kterého jsme chtěli vtěsnat všechno potřebné zařízení, tedy i jídelní stůl. A co si budeme povídat, s nedostatkem místa v kuchyni dnes bojuje spousta rodin.

V dnešní době na trhu naleznete rohové sezení, které se hodí do každého moderního bytu.

Výhody a nevýhody

V dnešní době můžete rohové sezení pořídit v nejrůznějších stylech, takže stačí jen vybrat model, který se bude hodit k vaší kuchyni. A proč je stále tak oblíbené? Jednoduše proto, že je pohodlné a praktické, protože na malém prostoru pojme hodně strávníků. Na jídelní lavici do tvaru písmene L usednou minimálně čtyři lidé. Naproti stolu z druhé strany sezení můžete umístit ještě dvě, nebo tři samostatné židle. Jedinou nevýhodou tohoto typu sezení je nesnadná manipulace a je zásadním prvkem, které určuje dispozici místnosti.

Rohová lavice může být do tvaru písmeně L nebo U.

Rohové sezení nepatří jen do rohu

Rohové sezení nemusí být jen v rohu. Pokud sezení chcete použít jako jídelnu, je skvělé je situovat do prostoru mezi kuchyní a obývacím pokojem. Ovšem za předpokladu, že disponujete otevřeným prostorem. Otázkou však zůstává, jak velké sezení pořídit. Klasická lavice má jednu stranu delší než druhou. Na trhu také existují lavice, které mají obě strany stejně dlouhé. V poslední době se těší mimořádné oblibě rohové sezení do písmene U, které si může dovolit opravdu jen člověk s dostatečným místem. Rohové sezení pro tři lidi by mělo být dlouhé alespoň 150 cm. Minimální šířka u stolu pro jednoho strávníka je 50 cm, pohodlnější by ale určitě bylo 60 cm.

Jedna strana delší, druhá kratší. Koupit ale můžete i stejně dlouhé strany sezení.

Pryč s nepořádkem!

Rohové sezení může být i praktickým kouskem v bytě, pokud je součástí i úložný prostor. Do této “úschovny” můžete schovat podsedáky, deky či polštáře. Úložný prostor se v lavicích může skrývat v podobě zvedacího sedáku či zásuvky. Druhá varianta však není moc šťastnou volbou, protože se nesnadno obsluhuje.

Úložný prostor může být skvělou vychytávkou pro uložení věcí.

A jaký zvolit materiál?

Nejčastěji na trhu uvidíte nejspíše dřevěné rohové lavice, které koupíte v nejrůznějších odstínech a barvách. V poslední době jsou v módě kožené lavice, které se stylem hodí do moderně zařízených interiéru. Tento oblíbený materiál se používá buď po celé ploše, nebo je jím čalouněn sedák a opěrka, korpus je ze dřeva, případně i z kovu.

Kožené lavice jsou v poslední době velmi populární! Zdroj: Hanak nábytek

A jak takovou rohovou lavici vyšperkovat? Podle vlastního uvážení můžete na sezení umístit nejrůznější polštáře či deky, které dodají místnosti celkově šmrnc a lavice nebude působit prázdně a nudně.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login