Rady a tipy

Rez u vás doma: Víme, jak s ní zatočit, aby neměla šanci zůstat

Od   | 

Objevila se u vás doma na některých předmětech rez a vy přemýšlíte, jak se jí zbavit? Pak nemusíte zoufat. Víme o pár způsobech, jak ji můžete odstranit. A to tak, aby po ní nezůstala jediná stopa. Stačí vědět, které ingredience na ni fungují.

Rez (v menším množství než na obrázku) se může objevit také u vás doma. Zdroj: pexels.com

Objevila se u vás doma rez? Pak byste ji měli co nejdříve zlikvidovat, aby nedošlo k jejímu šíření a nezpůsobila ještě větší škody. Rez nejenže věci ničí, ale také vypadá dost nehezky. Pokud se vám nechce kupovat drahé prostředky, u kterých nemáte jistý výsledek, můžete to zkusit ekologičtěji, levněji. A hlavně s tím, co už máte dávno doma.

Jak vyrobit prostředek proti rzi?

K přípravě domácího prostředku proti rzi vám budou stačit čtyři ingredience, které máte běžně doma. A to kuchyňskou sůl, ocet, vodu a citronovou šťávu. Je jen na vás, kolik přípravku si vyrobíte. Většinou se pracuje se stejnými poměry surovin, ale můžete si je klidně upravit. Všechny suroviny spolu důkladně promíchejte a prostředek proti rzi je hotov.

Jaký žlab do sprchového koutu?

 

Jak s prostředkem proti rzi pracovat?

Pokud rez zasáhla menší předměty, ponořte je na pár hodin do připraveného roztoku. Minimum jsou dvě hodiny, vhodnější je celá noc. Záleží na tom, kolik rzi je. Pokud napadla rez větší plochy, pravidelně je tímto roztokem potírejte, dokud fleky nezačnou mizet.

Pomůže vám ocet s citronem. Zdroj: Canstockphoto

Co dělat po ošetření roztokem?

Po rozpuštění rzi ošetřená místa důkladně omyjte čistou vodou a očistěte houbičkou. Nakonec vše vysušte hadříkem. Pokud to neuděláte, mohla by některá místa čištěného předmětu postupně zezelenat vlivem citronové šťávy.

Vyzkoušejte prášek do pečiva

V boji proti rzi vám pomůže také prášek do pečiva. Rezavý předmět jednoduše namočte do vody a poté ho obalte práškem do pečiva. Případně jím posypte vlhkou rezavou skvrnu. Poté dočistěte jako v minulém bodě.

K čištění rzi vám stačí to, co už máte doma. Zdroj: pexels.com

Pomůže i jedlá soda

Jedlá soda se nehodí jen v kuchyni, ale také při odstraňování rzi. Stačí, když ji rozmícháte s trochou vody do husté kašičky. Tu pak naneste na rezavá místa a nechte působit co nejdéle. Nakonec dočistěte kartáčem. Nakonec vše opláchněte vodou a vysušte.

Jako poslední záchrana – cola

Skvělým bojovníkem proti rzi je také coca cola. A to díky kyselině fosforečné, kterou obsahuje. Rezavé předměty do ní namočte na 24 hodin. Na skvrny ji můžete nanést houbičkou. Uvolněné nánosy rzi opláchněte vodou a vysušte.

Zdroj: vladcemopu.cz, Co věděly už naše babičky, Rady pro chytrou hospodyňku

 

Kterou toaletu se sprškou vybrat?

 

 


You must be logged in to post a comment Login