Kuchyně

Renovujeme kuchyni svépomoci: Bez bourání a nákladné rekonstrukce

Od   | 

Ať chceme nebo ne, kuchyně se díky své vytíženosti celkem rychle opotřebovává. Zpravidla se však výměna celé linky nevyplatí, většinou postačí renovace, díky které kuchyně bude vypadat opět jako nová.

Kuchyni lze vylepšit i bez bourání a nákladné rekonstrukce. Natřete nově dvířka a dejte nové úchytky. Zdroj: Balakryl

Výměna či renovace dvířek kuchyni promění k nepoznání

Dvířka tvoří největší část kuchyně a často nám v důsledku smažení a vaření dokážou zežloutnout. Také otisky prstů při vaření, malých dětí či zbytky potravin se často na dvířkách usadí natolik, že už nejdou úplně odstranit. Velkou neplechu dovedou udělat dvířka opatřená fólií, která se po čase umí loupat a praskat. Dvířka buďto vyměňte úplně, nebo vyzkoušejte jednu z následujících rad. 

Kam pro obklady?

Jedním z řešení je samolepicí fólie, která je finančně nenáročná a dvířka promění k nepoznání. Na trhu navíc najdete širokou škálu nejrůznějších barev, dekorů a provedení, tudíž si vybere každý, co se mu líbí. Než ale fólii na dvířka začnete lepit, je potřeba povrch opravdu důkladně odmastit a těsně před aplikací je ještě přetřít vlažnou vodou s jarem či jiným saponátem. 

Druhou variantou, pokud nejste zastáncem fólií, je přetření původních dvířek. V první řadě je potřeba povrch důkladně zbrousit brusným papírem či brusnou houbou a následně je umýt a opět odmastit. Pokud jsou původní dvířka opatřena fólií, strhněte ji z dvířek, nic nebruste a rovnou je omyjte a důkladně odmastěte. Protože povrch dvířek může přijít do kontaktu s potravinami, je ideální volit takové barvy, které jsou vodou ředitelné a neškodí zdraví. Barva se poté nanáší pomocí válečků zhruba ve dvou vrstvách a každou vrstvu je potřeba nechat zaschnout zhruba 4 – 5 hodin. 

Dvířka je potřeba nejprve zbrousit a poté odmastit. Zdroj: Balakryl

Vyměňte pracovní desku

Na pracovní desce odkládáme všechny suroviny, krájíme a děláme vlastně vše. Proto patří k nejvytíženější části celé kuchyňské linky. Časem se na ni projeví šrámy od nožů, obtisky nádobí a moc tomu nepřidá ani vlhkost. Pokud tedy chcete kuchyni pouze renovovat, je ideální desku rovnou vyměnit za novou. Pokud do desky nechcete příliš investovat, je vhodné zvolit laminátovou. Dražší variantou jsou masivní či kamenné desky. Pokud se však rozhodnete pro masivní desku, pamatujte, že je potřeba ji ošetřit speciálním nátěrem s ochranou. Ten se vsákne hluboko do dřeva a desku ochrání vůči vodě, mastnotě i chemikáliím.

Rozhodně se nevzdávejte starých židlí. I ty můžete velmi snadno opravit. Zdroj: Canstockphoto

Renovace starého obkladu

Čas se dokáže nepěkně projevit i na starých obkladech. Možností je nalepit nové obklady na původní anebo ty původní přetřít krycí barvou. Je potřeba ale vědět, že natřené obklady nebudou sloužit tak dlouho, jako byste je vyměnili za nové. Obklad nejprve lehce zbruste a odmastěte. Poté je možné aplikovat barvu ideálně ve dvou vrstvách, přičemž každou vrstvu nechte opět zaschnout alespoň 4 – 5 hodin. Volte světlé barvy, které prostor příjemně prosvětlí a na povrchu nebudou tolik znatelné rýhy či jiné důlky.

Betonovou stěrku často vídáme i mezi kuchyňskými skříňkami, kde chrání stěnu. Zdroj: Němec luxusní povrchy

Do kuchyně senzorovou baterii

Úchytky a dekorace

Také úchytky dostávají každý den poměrně velký zápřah, a tak není divu, že se postupně opotřebují. Úchytky tedy odmontujte a rovnou kupte nové, které kuchyni příjemně promění. Navíc můžete zvolit úplně jiné, než které jste měli dosud. Nebojte se tedy experimentovat a vyzkoušet něco nového. 

Barevně můžete sjednotit i radiátor. Zdroj: Zehnder

Kuchyni vylepšíte i vhodně zvolenou dekorací. Vyzkoušejte stylové kořenky, vázu s čerstvými květinami či zajímavé utěrky a textilie. Zajímavým doplňkem může být i stropní osvětlení nebo podsvícené police.

Kuchyni doplňte dekorací, která však však nesmí překážet. Zdroj: Balakryl

Fotogalerie:

Zdroj info: Balakryl, Kapitoly o bydlení, Primalex

 

Trendy je keramický dřez

 

 


You must be logged in to post a comment Login