Rady a tipy

Renovaci schodiště a zábradlí zvládnete s trochou zručnosti sami

Od   | 

Změna schodiště je spojená s náročnými stavebními pracemi. Oddalujeme ji, jak to jenom jde a raději se uchylujeme k jeho renovaci. Tehdy se řídíme materiálem, ze kterého je vyrobeno – a po pravdě řečeno, mnoho neduhů zvládneme opravit sami.

Foto: Iveta Kopicová

Drobné opravy u dřevěného schodiště zvládnete sami

Zručný kutil si drobné opravy jako vyraženou rýhu, důlek nebo ošlapanou hranu opraví snadno sám. Místo musíte pořádně zbrousit, aby bylo hladké, umyjte, zbavte mastnoty a počkejte, až vyschne. Následuje použití epoxidové pryskyřice. Tu naneste na opravovanou část. Do pryskyřice se přimísí piliny z takového dřeva, z jakého je vyrobené schodiště. Směs musí zabrat celou plochu poškození schodů, ale nepřesahovat původní schod.  Asi 24 hodin pak pryskyřice tuhne, ale klidně ji nechte ještě déle. Opravované místo pak znovu zbruste. Použijte skelný papír a pracujte velmi opatrně, ať máte vše přesné a rovné. Přetřete barvou či lakem ve stejném odstínu jako celé schody.

Sundaváte-li koberec ze schodiště, musíte řádně očistit stupně od lepidla

Jak na závažnější poškození?

Hodně prasklou a sešlapanou stupnici už nemá smysl opravovat. Prostě ji vyměňte. Nezapomeňte ji pečlivě změřit a nechte si uříznout stejně velkou a ideálně i ze stejného dřeva. Pokud je stupnice přišroubovaná na schodech, tak stačí sundat starou, nasadit novou a přišroubovat. Když je tam napevno, máte práce trochu víc. Musíte ji vyříznout, připevnit k ní lišty upravenými na rozměry desky a stupnici připevnit k nim. Opět natřete barvou či lakem a je hotovo.

 

Novou stupnici položte pravou stranou vzhůru, což je ta, jejíž letokruhy směřují blíže ke středu původního kmenu. Méně se pak prohýbá a opotřebovává.

 

Vyšlapané kamenné stupně

Na kamenné stupně zvolte protiskluzovou úpravu, protože velmi rádi kloužou. Na okrajích stupnic vybruste drážky nebo nalepte pásky zabraňující uklouznutí. Povrch stupnic se dá také vypískovat.

Zdroj: Granit Holec

Pokud můžete celé schodiště zvýšit asi o 3 cm, zvolte nejjednodušší opravu a stupnice i podstupnice obložte kamennými deskami.

 

Kovové schodiště

Kovová schodiště z nerezu nebo oceli už nejsou doménou exteriérů, ale čím dál častěji je lidé volí i do interiérů. Jejich realizace je sice o dost nákladnější, ale zase hrozí jen minimální riziko poškození a s velkou pravděpodobností vydrží navždy. Myslete na to, že by schodiště mělo mít protiskluzovou úpravu a samozřejmě odolávat rzi. Při údržbě se hodí používat sprej proti otiskům prstů. Pokud by se někde přeci jen objevily stopy rzi , je důležité ji včas přebrousit a přelakovat barvou k tomu určenou. Někdy se kovové schodiště dodává v kombinaci s dřevěnými nášlapy. O jejich případné výměně nebo opravě jsme psali výše. 

Schody z cihel 

Cihlová schodiště mají často sešlapané nebo i uražené cihelné stupně. Oprava naštěstí není tak náročná. Zničenou cihlu vysekejte a na její místo dejte novou. Než ji tam vložíte, musíte prostor očistit od malty. Nezapomeňte i na ložnou a styčnou spáru. Také musí být čisté. Na vyšlapané cihly lze použít epoxidovou pryskyřici a vyrovnat celý povrch schodu. Poslední cihlu, kterou vkládáte a zůstává z jedné strany volná, po uložení zapřete. Než malta dostatečně zatvrdne, bude cihla tlačit na ostatní v řadě. Vzpěrku takto nechte delší dobu a nespěchejte s jejím vyndáváním. Klidně i týden.

 

No hodně poškozený cihlový schod můžete položit cementový potěr. Povrch ale musí být opravdu čistý, odstraněná uvolněná malta a vyškrábané spáry až do hloubky 20 nebo 30 mm. Do potěru přijde drátěné pletivo.

 

Nezapomínejte na zábradlí

Součástí schodiště je i zábradlí, které slouží jako opora i zábrana. Není se asi čemu divit, že se také postupně opotřebovává. Protože plní i bezpečnostní funkci, je jeho oprava nezbytná. Zábradlí má mít výšku nejméně 90 cm, ale lépe 110 cm. Děti do 12 let určitě ocení dětské madlo ve výšce 40 až 70 cm. Madlo by mělo být oblé, aby odpovídalo lidské ruce v optimálním průměru v řezu 6 až 8 cm. Co se týká oprav, u zábradlí kovového nejčastěji dochází k jeho vyviklání a stačí znovu pevně upevnit. U dřevěných dochází někdy k vylomení sloupku či madla a ty je potřeba vyměnit nebo nechat znovu vyrobit a namontovat.

Dominantním prvkem společenského prostoru je schodiště.

Foto: Inpro design

 

 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login