Kuchyně

Rekonstruujete? Poradíme vám, jak vybrat vhodnou barvu do kuchyně

Od   | 

Barvy mají velký vliv na to, jak se cítíme. Dělají náš život mnohem zajímavějším a pestřejším. Co se šatníku týče, můžeme barvy měnit dle svého aktuálního rozpoložení. V interiéru bychom však měli být opatrnější – nikdo z nás nechce výmalbu měnit každých pár měsíců. I proto si dnes řekneme, jak vybrat vhodnou barvu právě do kuchyně, centra všeho dění.

Ačkoliv to, co si oblečeme, měníme dle své nálady – u interiérů je to naopak. Zde je výmalba tím, co ovlivňuje naši náladu. I proto bychom měli být při výběru vhodné barvy do interiéru na pozoru. Její výběr totiž ovlivňuje spousta faktorů: velikost prostoru, jeho dispozice, funkce dané místnosti, světelnost, ale také typ zástavby. Jiná barva bude v kuchyni panelákového bytu, jiná v prostorné vile nebo na romantické chalupě. To, jakou barvu zvolíte do svojí kuchyně, je čistě na vás. My vám dnes však váš výběr zkusíme usnadnit.

Černá barva je v současné době v kuchyni číslem jedna. V kombinaci se dřevem působí velmi elegantně. Zdroj: Pinterest

Pár rad na začátek

Pokud právě vybíráte barvu vhodnou do vaší kuchyně, řiďte se tím, jak je daný prostor velký. Do menších kuchyní jsou vhodnější spíše světlé či pastelové barvy, ve velké kuchyni může udělat parádu klidně i černá barva. Pokud již teď víte, že chcete, aby výmalba vydržela aspoň několik let, volte barvy, které vám budou příjemné i po delším čase. Vyhýbejte se tedy výstřelkům módy, které za pár měsíců omrzí. Pokud myslíte na praktičnost, v kuchyni nikdy neuděláte chybu s omyvatelnými barvami či antibakteriálními nátěry.

Nový kabát pro vaše skříňky i obklady

Stěny nejsou tím jediným, co můžete přemalovat. Dokonce i kuchyňská dvířka můžete opatřit novým kabátem. Dvířka můžete přetřít buď barvou na to určenou – zde však myslete na to, aby se skříňky hodily k výmalbě a zbytku prostoru; nebo můžete použít speciální folii, která je určena na kuchyňská dvířka. Na trhu se můžete setkat také s barvami a foliemi na obklady, s jejichž využitím bude vaše kuchyň jako nová.

Nezapomeňte, že můžete mít barevný i dřez a baterii. Zdroj: Franke

Odstíny teplých barev jsou nejvhodnější

Kuchyň je jedním z nejnavštěvovanějších míst v domácnosti. I proto byste se zde měli cítit příjemně. Toho můžete dosáhnout například použitím teplých barev, které vás na rozdíl od těch studených příjemně naladí. Fialovou barvu si tedy nechejte jinam.

Žlutá barva

Žlutá barva je barvou slunce a radosti. Jde o barvu, která vytváří velmi příjemnou, pozitivní a hravou atmosféru. Velmi dobře bude vypadat v kombinaci se dřevem, bílou barvou nebo světle zelenou. Pokud je však vaše kuchyň menší, s množstvím barvy to nepřehánějte. Výrazně žlutou barvu použijte na maximálně dvě stěny, ty další vymalujte bílou nebo šedou barvou. Pastelový tón můžete využít na všech stěnách.

Žlutá barva může vypadat skvěle nejen na výmalbě, ale i na kuchyňských skříňkách. Zdroj: pixers

Oranžová barva

Oranžová barva patří k nejvhodnějším barvám do kuchyně vůbec. Povzbuzuje totiž chuť k jídlu, navíc vám zvedne náladu. Proto je jako dělaná na svěží a hřejivý start do nového dne, ale i na zvednutí nálady po náročné práci. Než na syté tóny vsázejte na ty jemnější – zejména v menší a tradičnější kuchyni. V moderní kuchyni plné lesku volte i výraznější tóny. Oranžová barva může vypadat dobře i ve formě doplňků a dekorací. V současnosti je také velmi oblíbená okrová či cihlová barva, které vás příjemně „nakopnou“ do nového dne.

Oranžová kuchyně působí hřejivým a příjemným dojmem. Zdroj: eu-kuchyne

Zelená barva

Zelená barva patří k málu barev, které se hodí téměř kamkoliv. Má pozitivní vliv na naši chuť k jídlu, ale i na naše trávení. Je to barva, která vás uklidní a harmonizuje. Pokud ji chcete začlenit do svojí kuchyně, vsázejte spíše na její světlejší odstíny, které budou vypadat výborně v kombinaci se dřevem. Pokud chcete výmalbu v tmavě zelené barvě (například lahvové), kombinujte ji s dostatkem bílé barvy.

Zelená kuchyň podpoří vaši chuť k jídlu. Zdroj: Trachea

Modrá barva

I modrá barva se může hodit do kuchyně. Obzvlášť u kuchyně v provensálském stylu jde o jednu z nejvíce používaných barev. Nezapomínejte ale na to, že modrá barva patří k těm studenějším, a proto je třeba být opatrný při výběru vhodného odstínu. Modrou barvu nekombinujte v kuchyni s kovem, pokud ji nechcete proměnit v chladně působící prostor. Modrou kombinujte například s bílou barvou, potom dodejte i nějaký teplejší prvek – například dřevo.

Královská modrá bude slušet zejména větší kuchyni. Zdroj: Kuchyně DEHO

Čaj a perlivá voda přímo z kohoutku

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login