Rady a tipy

Rekonstruujete? Poradíme, jaké rozměry dveří jsou sázkou na jistotu

Od   | 

Plánujete nové interiérové dveře? Možná máte jistotu v jejich barvě či dekoru a materiálu, ze kterého budou vyrobeny. Podcenit byste ale neměli ani jejich rozměr a směr otevírání. A to ovlivňuje hned několik faktorů.

Kde dveře budou – nepodceňujte jejich umístění

Ačkoliv se může umístění dveří do prostoru zdát zprvu jednoduchým – až ve chvíli, kdy budete svůj dům či byt zařizovat nábytkem a dalšími nezbytnostmi, zjistíte, že jste ty dveře vedoucí z kuchyně do obýváku měli trochu posunout, protože se vám nikam nevejde vaše oblíbená komoda. Pokud máte možnost mluvit do toho, kde budou dveře umístěny, začněte tak dělat již při navrhování půdorysného řešení. Všechny komunikační linie mají být co nejpřímější, nejkratší a musí na sebe logicky navazovat. Měly by umožnit rozdělit pokoj na jednotlivé funkční zóny bez toho, aby vás při zařizování a běžném fungování omezovaly.

Výroba dveří zabere několik týdnů. Zdroj: Sapeli

Zvýšenou pozornost věnujte stavebním plánům také v místech, kde bude třeba kvůli atypickým rozměrům zhotovit dveře na míru. V obchodech seženete dveře s rozměry, které jsou určené normami, atypické kousky (třeba kvůli zkosenému stropu) si musíte nechat vyrobit. S dnes už zastaralými rozměry se můžete setkat například ve starších panelových domech, kde měly některé dveře běžně šířku 60 cm – v současnosti je však tento rozměr nedostačující.

Výška interiérových dveří

Standardní průchozí výška je u dveří 197 centimetrů – což je výška měřená od podlahy po líc zárubně (mimo to jde o výšku standardních dveří, které seženete v obchodech). Výška prahu je maximálně kolem dvou centimetrů, ta se od výšky dveří nijak neodčítá. Na trhu se můžete setkat také se dveřmi o výšce 210 centimetrů, které jsou pohodlnější při stěhování nábytku, nebo pokud v domácnosti žije vysoká osoba. U některých z výrobců se budete moct setkat i s modely vysokými kolem 270 centimetrů – takové dveře jsou moderní, ale jejich otevírání je pro slabší osoby obtížným (senioři, děti).

Prostor může dělit také hliníková příčka se skleněnou výplní, jejíž součástí mohou být také dveře. Zdroj: Dorsis

Pokud stavíte nový dům, je třeba dodržet rozměry stavebních otvorů, do nichž se později dveře umístí. Pokud máte dveře o výšce 197 cm a šířce standardních 80 cm, je ideální nechat z každé strany 5 cm volného prostoru pro umístění zárubně (šířka). Výška by měla být o 2,5 cm větší, než je výška dveří. Pokud mají být dveře odolné proti požáru, platí zde jiné rozměry. Všechny standardizované rozměry dodržujte, pokud nechcete připlácet za dveře na míru (jako u výše zmíněných atypických rozměrů).

Jestliže máte ve své domácnosti osobu se sníženou schopností pohybu, doporučuje se všechny zmíněné šířky zvětšit alespoň o 10 centimetrů, kvůli průjezdu vozíčku či chůzi o holi.

Šířka dveří v interiéru

Při výběru vhodné šířky dveří do interiéru se pracuje se šířkou průchodu, šířkou dveřního křídla a šířkou stavebního otvoru. Pro výběr dveří do interiéru pracujte s označením průchozího rozměru, ten se rovná rozměru mezi zárubněmi. A jak je to s konkrétními rozměry?

Jak správně vybrat kliku?

V současnosti se standardně vyrábějí dveře o šířkách 70 cm, 80 cm a 90 cm. U starších bytů (typicky jde o starší panelové byty) si můžete při rekonstrukci všimnout i šíře 60 cm, která se používala zejména u koupelen a toalet. Tento rozměr však v současné době neodpovídá normám.

  • Vstupní dveře: 90 centimetrů.
  • Vnitřní dveře v interiéru: 80 centimetrů.
  • Dveře od koupelny, na WC či do šatny: 70 centimetrů (dříve používaný rozměr v panelových bytech činil 60 cm).

Směr otevírání dveří nepodceňujte

Vybíráte klasické dveře, nikoliv ty, které se otevírají do pouzdra? Pak musíte jako první určit jejich správnou orientaci – budete potřebovat pravé nebo levé dveře? Určit to můžete velmi jednoduše. Postavte se před zárubně a představte si, že jdete dveře otevřít směrem k sobě – potom si uvědomte, kde budou panty. Pokud na pravé straně, kupujte pravé dveře – v opačném případě je to naopak. Vypínač by měl být zásadně na straně, kde je klika.

Vstupní dveře do bytu by měly mít 80 cm, do domu 90 cm. Zdroj: Dorsis

Ideální směr otevírání dveří je doporučován z chodby směrem do obytné místnosti, odkud byste měli vidět do prostoru. Vyhnout byste se měli umisťování dveří do rohu místnosti. V opačném případě je třeba vytvořit zarážku, která dveře zastaví v bezpečné vzdálenosti od stěny tak, aby klika nenarážela do ní.

Ačkoliv se doporučuje otevírat dveře z chodby do obytných pokojů, v případě koupelny a toalety je to naopak. Pokud jsou vaše koupelna s toaletou menších rozměrů, dveře by se měly vždy otevírat směrem ven, do chodby. Hlavním z důvodů je bezpečnost. Když se budete potřebovat dostat rychle dovnitř (třeba, když se udělá partnerovi špatně) a dveře by se otevíraly směrem dovnitř, nemuseli byste kvůli osobě v místnosti otevřít a poskytnout první pomoc. Nemluvě o tom, že se vám bude do místnosti špatně vstupovat, pokud je malá už tak – zkuste si představit některé miniaturní kabinky na WC v nákupních centrech. Tam se člověk také občas vejde s problémy. A vy chcete mít doma prostoru co nejvíce.

Fotogalerie:

Černé kliky jsou v kurzu

 

 


You must be logged in to post a comment Login