Kuchyně

Realizace kuchyně: Na čem ušetřit a do čeho se vám naopak vyplatí investovat?

Od   | 

Při první cenové kalkulaci za vaši kuchyni častokrát skončíte s mokrým hadrem na hlavě a říkáte si, že přece není možné, aby těch “pár prkýnek” stálo takovou raketu. No, jenže stojí. Co s tím? Máme pro vás dobrou zprávu. Řešení existuje. Zkrátka na některých částech ušetříte a někde pustíte žilou. Jak na to?

Korpus je v kuchyni nejdůležitější – nešetřete na něm. Zdroj: Decoland

Korpus kuchyně

Korpus představuje hlavní část kuchyně, a pokud je potřeba do něčeho investovat, pak je to právě on. Zvolíte-li levnější materiál, který bude po pár letech potřeba vyměnit, bude se jednat o celkovou a poměrně náročnou rekonstrukci kuchyně. Vhodné je investovat do voděodolných materiálů, u kterých budete mít jistotu, že se neponičí vodou. Rizikové části jsou zejména kolem myčky a dřezu. 

 

Vnitřní vybavení

Jestliže se rozhodujete, zda všude zvolit klasické police, nebo je nakombinovat, rozhodně neváhejte. Výsuvy jsou sice nákladnější oproti obyčejným policím, ale později se jejich zabudování už hůře řeší a jejich praktičnost rozhodně oceníte. Pokud chcete na vnitřním vybavení ušetřit, neinvestujte v první fázi velké peníze do organizérů, boxů apod., které si můžete přikoupit kdykoliv. 

Na zásuvkách nešetřete. Naopak vnitřní organizátory zakoupíte kdykoliv. Zdroj: Blum

Pojezdy a úchytky

V první řadě je potřeba si uvědomit, že pojezdy a panty jsou využívány nejčastěji a tak se nejvíce opotřebovávají. Při zařizování kuchyně se vám rozhodně vyplatí do jejich kvality investovat. Naopak úchytky můžete zvolit v levnější variantě, která se dá kdykoliv podle potřeby vyměnit. Dnes se však převážná většina kuchyní vyrábí v bezúchytkovém provedení, kde jsou úchyty přímo zafrézovány a ani tady nevadí zvolit levnější provedení.

Kvalitní pojezdy a kování vám ušetří peníze i přes vyšší počáteční investici. Zdroj: Blum

 

 

Dvířka kuchyně

Kromě korpusu tvoří největší plochu kuchyně i samotná dvířka, která vidíme jako první. Odborníci doporučují do materiálu a propracování investovat. Pokud sáhnete po levnější variantě a po pár letech budete chtít dvířka vyměnit, investice bude mnohem vyšší a celá rekonstrukce složitější. Zároveň vybírejte taková dvířka, která vás po dvou letech neomrzí. 

Ani dvířka kuchyně by neměla být nekvalitní. Zdroj: Decoland

Pracovní deska

Kvalitní pracovní desky jsou opravdu finančně náročné, a pokud máme při zařizování velmi omezené finance, je potřeba volit jinou alternativu. Vhodným řešením, kterým nic nezkazíte, je například nízkotlaký laminát, lamino. Tyto materiály se svou kvalitou hodně vyrovnávají drahým materiálům, jako je například žula nebo mramor. 

Levnější pracovní desky jsou dostatečně odolné, minimálně na pár let. Zdroj: Kuchyně Schüller

Dřez a baterie

Chcete-li na něčem ušetřit, pak je to právě dřez a baterie. Běžnou práci v kuchyni a vaření zvládnete i s levným dřezem a baterií, a pokud se jednoho dne rozhodnete pro kvalitnější variantu, lze oboje jednoduše vyměnit bez pomoci odborníků. 

Dřez i baterii lze vyměnit kdykoliv. Zdroj: Franke

Spotřebiče

Také na spotřebičích se dá dobře ušetřit. Jednoduše vyberete takové, které vám současná situace dovolí a postupně můžete vybírat z dražších spotřebičů s nejrůznějšími funkcemi a modernějším vybavením a provedením.

Zdroj info: Decoland, Kapitoly o bydlení, Zařizujeme kuchyni

Levnější spotřebiče nemají tolik funkcí, ale poslouží stejně, jako ty dražší.
Zdroj: Franke

Fotogalerie:

 

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login