Inspirace

Nábytek z ratanu dodá domovu potřebné grády

Od   | 

Ratanový nábytek jsme si už zvykli používat na terasách a balkonech, ale víte o tom, že si ho můžete pořídit i do obytného interiéru? Je pěkný a v zimě vám tu navíc navodí pocit letních dnů.

Ratan je rostlina patřící k druhu rychle rostoucích lián. Její prut dosahuje průměru 4,5 cm, délka je až několik desítek metrů. Po sklizni se jednotlivé pruty speciálně ošetří a pak se z nich může začít vyrábět nábytek. Ratanový prut je vysoce odolný, velmi lehce se ohýbá, takže mu můžeme dát relativně snadno jakýkoli tvar. Proto při výrobě nábytku nezůstalo jen u základních prvků, ale začal se vyrábět široký sortiment, a to na vysoké úrovni kvality i designu. 

Ratanová křesílka jsou pohodlnější s polstrováním

Ratanová křesílka jsou pohodlnější s polstrováním

Ratan má pro výrobu nábytku vynikající vlastnosti. Je lehký, pevný, ohebný a odolný. Při výrobě jsou používány ratanové kmeny, které mohou mít různou tloušťku (od několika milimetrů až po několik centimetrů). Z kmenů se sloupne kůra, která se pak používá na omotání hlavní kostry nábytku, nebo na výplety. Ratan lze povrchově upravovat barvením nebo lakováním, což z něj dělá ještě odolnější materiál.

Ratan se poměrně často používá k výrobě stínítek

Ratan se poměrně často používá k výrobě stínítek

Umístění nábytku z ratanu

Přírodní vlákna mohou v silném slunečním světle vyblednout. Jedná se o přirozený proces, který nemusí být nutně špatný. Pokud je to možné, pak otáčejte nábytek pravidelně tak, abyste docílili rovnoměrného vyblednutí. Ratanový nábytek při přemísťování zvedejte, tím zamezíte rozdělení vláken. K ochraně podnoží můžete použít plstěné podložky. Obecně se doporučuje uchovávat nábytek dál od zdrojů extrémního tepla (krb, topení), protože ho může zdeformovat, nebo příliš vysušit. Aby nedošlo k rozdělení a vysušení přírodního vlákna, zajistěte v místnosti určitou úroveň vlhkosti, také můžete nábytek ošetřit speciálním olejem.

Stačí jeden solitér

Stačí jeden solitér

Čištění a údržba ratanového nábytku

Prach z nábytku pravidelně otřete měkkým hadříkem. Leštidlo používejte velmi střídmě a dbejte na to, aby ho nábytek nenasákl. Pokud se to stane, vysušte ho vysoušečem na vlasy, nebo ho nechte vysušit na slunci. Nikdy nepoužívejte ředidla, nebo abrazivní krémy na čištění. Začne-li se na ratanovém nábytku tvořit plíseň, použijte na vyčištění postižených oblastí silné bělidlo s mýdlovou vodou. 

Není obvyklé zdobit čelo postele ratanem. Sami vidíte, jak je to efektní.

Není obvyklé zdobit čelo postele ratanem. Sami však vidíte, jak je to efektní.

Fotogalerie:

Foto: Svět ratanu, Pinterest, Varaschin, Aldovega


You must be logged in to post a comment Login