Podlahy a stěny

3 tipy na co si dát pozor, přestože topný systém navrhuje odborník

Od   | 

Jednou z vysokých položek při platbách za bydlení je částka za topení. Pokud plánujete nový domov, anebo ho rekonstruujete, pak by váš topný systém měl být bezúdržbový, výkonný, moderní a bezpečný. A radiátory by domov měly zejména zdobit.

Runtal folio corner vyniká svou opticky štíhlou a lehkou konstrukcí a vysokým podílem příjemného sálavého tepla. Vyrábí se v různých velikostech a povrchových úpravách včetně dřevěné.

Otopné těleso může mít nejrůznější povrch, například může imitovat dřevo. Zdroj: Runtal

Kohokoli se zeptáte na topení, pak vám automaticky řekne, že systém topení musí navrhnout odborník. Ten doporučí způsoby vytápění v závislosti na daném objektu a finančních možnostech uživatele. Obecně se říká, že většina odborníků systém předimenzuje, takže bývá spíš přetopeno, nežli naopak. Znám ale domácnosti, kde nemají topení navrženo správně, a když udeří mrazy, prostor nevytopí a doma mrznou. 

Elektrický radiátor Zehnder Fare Tech, určený pro obytné místnosti. Prohnutá přední část vyzařuje příjemné sálavé teplo optimálně do prostoru. Jeho čelní plocha z obzvláště vodivého a antikorozního hliníku navíc zajišťuje reakčně rychlý a flexibilní tepelný komfort.

Elektrický radiátor Zehnder Fare Tech má čelní plochu z obzvláště vodivého a antikorozního hliníku, který navíc zajišťuje reakčně rychlý a flexibilní tepelný komfort. Zdroj: Zehnder

Byť tedy bude váš topný systém navrhovat odborník, zde je několik postřehů, o kterých byste měli vědět, když budete práci zadávat:

  1. Byl se projektant podívat přímo na stavbě nebo v bytě?

– navrhuje-li systém topení pouze podle projektu, pak byste ho měli přimět, aby se jel na místo osobně podívat.

  1. Zohlednil projektant životní rytmus obyvatel, nebo pouze „zapsal“ do výpočetního programu počet lidí v domácnosti?

– jiné potřeby bude mít matka s malým dítětem, které si hraje na zemi, a jiné potřeby bude mít rodina s teenagery.

  1. Navrhl projektant několik systémů najednou?

– každá centrála může ukazovat rozdílnou teplotu v místnosti, systémy se mezi sebou často „hádají“ a regulace topení pak bývá obtížná. Snažte se mít jednu hlavní centrálu pro vytápění celého objektu.

Runtal folio corner vyniká svou opticky štíhlou a lehkou konstrukcí a vysokým podílem příjemného sálavého tepla. Vyrábí se v různých velikostech a povrchových úpravách.

Runtal folio corner vyniká svou opticky štíhlou a lehkou konstrukcí a vysokým podílem příjemného sálavého tepla. Zdroj: Runtal

Nemáte vstupní informace?

Volba vhodného otopného tělesa vždy vychází z potřebného tepelného výkonu (uvádí se v jednotce watt (W)). Ten se stanoví na základě výpočtu tepelných ztrát s ohledem na charakter, umístění a využitelnost jednotlivých místností. Údaje jsou součástí většiny projektů rodinných domů, avšak v individuálních projektech často chybí. Abychom se vyvarovali chyb při výběru otopného tělesa, je potřeba zohlednit všechny podstatné faktory, které mohou daný výběr ovlivnit.

Vnější teplota. Klimatické pásmo oblasti, v němž je budova postavena, výrazně ovlivňuje tepelné ztráty, se kterými je třeba počítat. Platí, že čím nižší je okolní teplota v dané lokalitě, tím budou tepelné ztráty větší. V ČR se výpočtová vnější hodnota teploty vzduchu pohybuje od 12°C v nižších polohách do 18°C na horách.

Umístění budovy a povětrnostní podmínky. V budovách, které stojí na otevřeném prostranství a ve větrných regionech, je tepelný požadavek vyšší. Naopak stejná budova stojící v husté městské zástavbě nebo v terénu chráněném stromy nemá tepelné ztráty tak veliké.

Tepelná ochrana místností. Součinitel průchodu tepla stěnami, stropem a podlahou. Dobře izolované budovy s nízkým součinitelem průchodu tepla přes stavební přepážky potřebují výrazně méně tepla k udržení komfortní teploty uvnitř místností.

Typ oken a druh prosklení. Okna s vysokou kvalitou a s nízkými hodnotami součinitele tepelného prostupu snižují náklady na vytápění. Velké prosklené plochy zvyšují tepelné ztráty.

Orientace vytápěných místností. V potaz je třeba brát také světové strany, na které jsou dané místnosti orientované. Na prosluněných částech budovy bude proto stačit otopné těleso s nižším výkonem.

Vnitřní teplota. Je závislá na využití místnosti. Platí, že čím vyšší je potřeba tepla, tím výkonnější těleso bude potřeba pořídit.

Výběr topného tělesa v závislosti na teplotním spádu zdroje vytápění. Některé zdroje, jako například tepelná čerpadla, pracují s mnohem nižším teplotním spádem, tzn. vstupní teplota do otopné soustavy je 35°C a výstupní teplota je 30°C při pokojové teplotě 20°C (35/30/20°). U standardních zdrojů vytápění se běžně používá teplotní spád 75/65/20°C.

Konvektor OnFloor s lavicovou deskou, Boki

Konvektor OnFloor s lavicovou deskou. Zdroj: Boki

Otopná tělesa v obytném prostoru

Otopná tělesa se zpravidla umisťují do míst, kde dochází k největšímu prostupu chladného vzduchu (např. okna) tak, aby vznikla takzvaná tepelná clona, která zabrání proudění studeného vzduchu dále do místnosti. V praxi je tedy chladný vzduch pronikající skrz prosklené plochy a chladný vzduch u podlahy ohříván a promíchává se se vzduchem v místnosti, čímž je dosaženo vyrovnané a příjemné pokojové teploty. Při plánování umístění otopných těles by tak měl být zajištěn dostatečný prostor pro bezpečné proudění tepla z radiátoru.  Vezměme v úvahu například rozmístění nábytku, výšku zavěšení záclon, žaluzií apod. Také některým potahovým látkám vůbec nemusí svědčit blízkost tepelného zdroje (známé například o kůži), nemusí se to však líbit ani některým plastům, lakům apod.

Podlahový konvektor Infloor. Zdroj: Boki

V současné době jsou radiátory nabízeny s nádhernými moderními tvary, za jejichž podobou jsou častokrát designéři a architekti. Výsledek je sám o sobě solitér, který není nutné schovávat, ale naopak ukázat. Nabízeny jsou v různých barevných a povrchových úpravách, velikostech a i použitých materiálech (např. dřevo, kámen, polymer betonu apod.). Použijeme-li v jedné místnosti stejné radiátory, pak prostor působí vyváženým dojmem. Kromě výkonu, který vychází z výpočtu, zohledněme při výběru radiátoru zejména jeho snadnou údržbu. Tedy žádné skulinky, ale rovné čisté plochy s povrchovou úpravou odpuzující prach a nečistoty, nebo lakem odolným proti UV záření, které napomáhají snadné údržbě. Výhodou může být i možnost snadného odejmutí krytu tělesa. V některých případech může mít podstatný význam na výběr i velikost a hmotnost tělesa. I je berte při výběru v potaz.

Není pravidlem, že čím větší a těžší otopné těleso, tím větší výkon a úspora energie.

V interiérech, kde jsou velké prosklené plochy umístěné jen několik centimetrů od země, může mít studené proudění před okny negativní vliv na tepelnou pohodu v místnosti. Tehdy pomohou takzvané konvektory. Ty vytvářejí proud ohřátého vzduchu, který rychle zahřeje vzduch v celé místnosti, a mají vysoký tepelný a konvekční výkon, který lze navýšit pomocí ventilátoru. U tohoto druhu vytápění se příliš nepočítá se sálavou složkou tepla. Konvektory je možné poměrně snadno přizpůsobit architektuře interiéru, například volbou mřížky, případně s vhodným příslušenstvím je lze dokonce proměnit na lavici nebo parapet. Dalších úspor energie je možné docílit díky skryté izolační desce, integrované na zadní straně konvektoru, která sníží tepelné ztráty ve směru k zasklené ploše až o 80 procent. U francouzských oken se používají podlahové konvektory. U nich sledujeme výšku, možnost napojení do stávajícího systému a funkce. Kromě prvořadé funkce topení totiž mohou i chladit.

Fotogalerie:

S odborníkem na téma: Jak správně vybrat radiátor


You must be logged in to post a comment Login