Inspirace

Půvabné tipy, jak vánočně ozdobit schodiště

Od   | 

Ostatní dekorace už máte rozmístěné venku i uvnitř, ale na schodech stále není ani jedna ozdoba? Přitom schodiště je bráno jako tepna domu a nemělo by se na něj zapomínat. Když je jeho zábradlí zabalené do chvojí a světélek, dotváří tu pravou vánoční atmosféru.

Využijte různé materiály

Zábradlí lze omotat vánočním řetězem se jmelím. Vypadá velmi decentně, mile a rozhodně svátečně. Letos jsou celkově v kurzu přírodní dekorace a využít jejich vzhledu můžete i na schodech. Pořiďte malý stromeček v proutěném košíku, nebo jej do něj vložte a přidejte pár přírodnin kolem. Vánoční girlanda nemusí vést jen kolem zábradlí. Efektně vypadá, i když se položí dolu pod zábradlí nebo vede na krajích schodů. A vlastně není ani nezbytné, aby byla ze zeleného chvojí. Můžete ji ladit do zlaté, bílé nebo třeba červené barvy. Vytvořte z proutků, větviček chvojí, dekorativní mašle a nějakých ozdob zajímavé „kytice“, které připevníte na jednotlivé laťky u schodiště. Samozřejmě pokud takové schodiště máte. Klidně je dejte i do skleněných váz, které rozmístíte po schodech. Je jen na vás, jak vám vaše fantazie velí. Pokud holdujete americkému pojetí Vánoc, rozhodně by na schodišti neměly chybět velikánské punčochy. Nemusí být jen v klasické červené s bílým lemováním, ale volte klidně bílou, zlatou, zelenou nebo takovou barvu, do které je laděn zbytek výzdoby. 

Nejčastější chyby při výběru osvětlení

Netradiční výzdoba ohromí každou návštěvu

Na schodiště můžete postavit ledacos. Ti, kdo milují opravdu bohatou a neotřelou vánoční výzdobu, si je mohou klidně naprosto zabarikádovat nejrůznějšími ozdobami. Není to varianta pro každého, ale věřte, že každý host, který k vám přijde, rozhodně vaše vánočně vyladěné schody nepřehlédne.

Pokud máte doma děti, zkuste jim udělat radost vánočními svítícími tučňáky. Postavte je na sněhovou girlandu, dá se snadno koupit. Tučňáčky koupíte také, ti šikovnější si je mohou vyrobit. 

Na schodiště můžete také postavit větší množství bílých svíček a na zeď pověsit vánoční svítící dekorace. Svíčky volte raději ty na baterie než skutečné. Nebudete na ně muset pořád myslet nebo riskovat, že do některé někdo kopne a stane se katastrofa. Svítící řetězy pověšené podél schodiště umocní vánoční atmosféru.

Koule nesmí chybět

Jaké by to byly Vánoce bez ozdobných koulí. Určitě vám nějaké ze stromečku každoročně přebývají. Letos máte možnost je využít. Omotejte zábradlí nebo jednotlivé příčky chvojím a na to zavěste dekorativní sváteční koule. Ruční výroba je nedocenitelná. Udělejte si proto s dětmi tvořivé odpoledne a vyrobte si koule z papíru, plsti nebo třeba z vlny.  

Věnce se hodí

Věnce nedělají parádu jen na dveřích či stole. Spoustu krásy přinesou i vašemu schodišti. Nemusí být přehnaně nazdobené. Klidně je nechte jen zelené nebo s jednoduchou mašlí. Kdo má rád věnce, vyrobí si nějaký z cesmíny, ze šišek či bobulí. Každý vypadá trošku jinak, ale všechny krásně. 

Klasika nezestárne

Zábradlí omotané větvičkami jehličnanů s ozdobami a světýlky vypadá vždy dokonale svátečně. Připravte si větvičky smrků a borovice, přidat můžete i stálezelenou magnolii, jmelí nebo cesmínu, hedvábné stuhy v barvách dle vašeho výběru, vánoční světýlka a samozřejmě drátek, kterým chvojí připevníte k zábradlí. Pokud chcete trošku rustikálnější vzhled, nechte na větvích šišky. Tavnou pistolí přidělejte stuhy a případně i ozdoby, upevněte světýlka a můžete oslňovat návštěvníky. Pro větší efekt můžete velké stuhy připevnit jen na místa, kde se girlandy dotýkají zábradlí.

Schodiště budí pozornost

Vánoční dekorace pomáhají dotvářet tu pravou sváteční atmosféru. Zvlášť v posledních letech, kdy příliš nemůžeme spoléhat na to, že nás naladí bílá pokrývka za okny. Mezi oblíbená místa pro vánoční ozdoby patří dozajista i schodiště. Také milujete, když je zábradlí omotané girlandami a rozzářená světýlky? Taková výzdoba pak vítá všechny, kteří navštíví váš domov.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login