Kuchyně

Pusťte do kuchyně pastelové barvy

Od   | 

Pastelové barvy jsou jemné, nevtíravé, dobře se kombinují a nejsou příliš výrazné. Snesou je i milovníci černobílých kombinací. S pastelovými odstíny můžete dopřát kuchyni sympatickou barevnou lázeň. Troufnete si na změnu?

Po několik let byly pastelové barvy v kuchyních spíše tabu. To už se naštěstí změnilo a již nějakou dobu je designeři zase vzali na milost. Rozhodně to s nimi ale nepřehánějí a raději je jemně vkládají do prostoru. Představte si, jak krásně může vypadat kombinace matně krémové a šedé spolu s pastelově růžovou, žlutou, mátově zelenou nebo třeba modrou?

Při výběru barvy berte v potaz prostor

Když vybíráte barvy do kuchyně, měli byste myslet i na samotnou místnost. Do malého prostoru nepatří tmavší a syté barvy, protože pak vypadá opticky ještě menší. Naopak použijte světlé tóny, které působí velmi svěže a vzdušně, přírodní barvy zase decentně a elegantně. Také dřevo spíše zmenšuje prostor. Kdo má velkou kuchyň, může s barvami experimentovat více. Klidně zkuste i něco výrazného a originálního. Stále byste se ale měli držet barevného konceptu celého interiéru. Protože v kuchyni trávíte mnoho času, volte příjemně působící barvy, které podpoří chuť k jídlu a dobrou náladu. Které to jsou? Obecně se doporučují teplé odstíny,jako je oranžová, oranžovo-žlutá, cihlová, krémová a nyní velmi populární pudrově růžová.

Černá se v kuchyni zabydlela, abyste ji rozveselili, kombinujte ji s teplými odstíny

Pastely mají rozhodně svůj půvab, naučte se je kombinovat

Máte raději jemné, měkké barvy nebo preferujete syté a tmavé odstíny? Ať už zvolíte jakoukoliv variantu pamatujte, že kontrast získáte, zvolíte-li barvy, které leží proti sobě v barevném spektru. Barevného souladu docílíte, použijete-li barvy, které leží vedle sebe. Preferujete-li více barev, pak by v místnosti měly být tři základní. Které k sobě ladí, zjistíte, určíte-li jednu základní barvu a pomocí barevného spektra k ní vytvoříte rovnostranný trojúhelník. Kombinací určených barev docílíte příjemného barevného souladu.

Pokud si netroufnete na barevnou kuchyni, vneste barvu do místnosti na zdech.  Snadno ji změníte

Když barvy promluví

Modrá vypadá krásně na větší i menší ploše, opticky prostor zvětšuje. V pastelovém odstínu povzbuzuje. Zpravidla působí studeně, proto je vhodná do místností situovaných na jih, případně ji doplňte teplými odstíny (žlutá, oranžová aj.). Lehká zelená barva je velmi uklidňující a příjemná hlavně očím. V místnosti vzbuzuje pocit pohodlí. Pomáhá odbourávat stres. Lila přináší klid a kreativitu. Kdo chce přinést do kuchyně trochu slunečních paprsků, použije pastelově žlutou. Je přívětivá a naladí vás do dobré nálady. Velmi oblíbená je i pastelově meruňková, která dodává energii a působí optimisticky. Rozzáří každou kuchyň a kombinovat ji můžete s každým materiálem.

Modrá se hodí do větší místnosti

Jednoduché změny, které dodají správný šmrnc

Nemusíte hned dělat převratné změny a překopat celou kuchyni. Počítají se i maličkosti. Můžete jen natřít nově kuchyňské skříňky nebo okolní nábytek. Stačí také vymalovat zdi zvolenou barvou, nebo do pastelových barev odít jen dvířka kuchyňské linky, která se dají eventuálně vyměnit za jiná.

Někdy stačí jen málo k tomu, aby byla vaše kuchyň úplně jiná

A pokud nechcete až tak radikální změny, ale rádi byste nějaké ty pastelové barvy ve své kuchyni měli, zkuste třeba dekorace. V barvách se dnes prodávají i drobné spotřebiče a kuchyňské pomůcky. Příjemně růžová konvice, fialový toustovač nebo zelenkavý tyčový mixér? Zvolte barevné nádobí, prostírání nebo kupříkladu rámečky fotografií. Je jen na vás, jak si svůj domov vyzdobíte.

Fotogalerie:

Zdroj fotografií: Pinterest, Senesi, Favi, Homedesignin

You must be logged in to post a comment Login