Zahrada

Půdokryvné rostliny se hodí mezi nášlapné kameny, do skalky nebo tam, kde trávu jen stěží posekáte

Od   | 

Mezi nejrozšířenější půdokryvnou rostlinu patří bezesporu trávník. Ten se ale nehodí všude a navíc má poměrně vysoké nároky ať už jde o světlo, slunce, zavlažování či sekání. Vyzkoušejte trávník nahradit i jinými půdokryvnými rostlinami. Nejenže jsou hezké, ale většina z nich navíc nemá vysoké nároky na pěstování.

Půdokryvné rostliny jsou vhodné třeba i na pokrytí střechy. Zdroj: Canstockphoto

 

 

Které to jsou?

Půdokryvných rostlin je opravdu široká škála od popínavých rostlinek, bylinek, až po listnaté a jehličnaté dřeviny. Důležité je vybírat takové, jimž poskytnete přesně takové podmínky, které vyžadují. My se budeme soustředit na ty nízké, které nahradí trávník. Vhodné jsou tyto:

  • Břečťan popínavý – hodí se na stinné místo a bez problému zvládne také sušší stanoviště. Koření poměrně pomalu a ke správnému růstu potřebuje dobře propustnou půdu a čas od času řez. 
  • Barvínek – opět rostlina, která snese jak stín, tak sucho. Jeho výhodou je, že mu neuškodí ani mrazíky a během roku neopadává.
  • Tlustonitník klasnatý – patří mezi stálezelené rostlinky, jehož péči zvládne i začínající zahradník. Preferuje stinné místo a nevadí mu ani mrazy. 
  • Skalník – nenáročná listnatá dřevina, které nevadí slunce, ani stín a během mrazů je velmi otužilý. Výhodou také je, že neopadává.
  • Mateřídouška úzkolistá –  je aromatická rostlina s plazivým stonkem. Dorůstá výšky 5 cm, sázíme na slunné místo.
  • Úrazník položený – vytváří zelené koberce s bílými jemnými květy. Hodí se na slunce nebo polostínu, je mrazuvzdorný. Dorůstá výšky 0,1m
  • Mechovec kostrbatý – je nízká bylina vytvářející souvislé koberce drobných tmavě zelených listů. Dorůstá výšky 5 cm, je mrazuvzdorný. Vyžaduje mírnou závlahu, vysadit lze na slunné nebo polo stinné stanoviště.
  • Rozchodník Sachalin – má šedo-purpurové zabarvení listů. Dorůstá 5-8 cm, má purpurové květy. Vyžaduje slunné nebo polostinné stanoviště. Je mrazuvzdorný.
  • Rozchodník Winter Lemon – stálezelená trvalka vytvářející zlato-žluté koberce. Sázíme do polo stínu nebo na slunce.

Půdokryvné rostliny zpravidla kvetou. Zdroj: Canstockphoto

Jak na pěstování

Ještě předtím, než naše kroky zamíří do zahradnictví, je potřeba si spočítat, kolik rostlin bude potřeba vysázet na místo, které má být pokryto právě půdokryvnými rostlinami. V první řadě se soustředíme na rychlost růstu, ale i vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami. Například trvalky odborníci doporučují vysazovat blíže k sobě, s rozestupem cca 20 centimetrů. Dřeviny, které rostou naopak rychle, ponechte od sebe alespoň po 1 metru. 

 

Kam pro látky vhodné pod širé nebe?

 

Dávejte také pozor, aby půda, kam rostliny vysazujeme, byla odplevelená a nakypřená. Než rostlinky pokryjí plochu, je ideální povrch zeminy ochránit třeba mulčem, aby nevysychala. Na konci sezóny, než udeří zima se nepouštíme do hrabání spadaného listí. To by totiž mohlo půdokryvné rostliny nenávratně poškodit. Listí raději co nejvíce ručně posbírejte a zbytek nechte na zemi až do jara.  

Půdokryvné rostlinky vytvářejí nádhernou hru barev. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

Ještě nemáte na zahradě nezámrzný ventil?

 

 


You must be logged in to post a comment Login