Zahrada

Ptáčci to v zimě nemají lehké: Čím je krmit, abychom jim přežití usnadnili?

Od   | 

Kdo z nás by nemiloval pohled do krmítka plného roztomilých ptáčků. Zima je ale pro ně nebezpečná. Nikoliv mrazy, ale nedostatek potravy, kvůli které potřebují naši pomoc. Poradíme vám, jak by správné krmítko mělo vypadat a čím ptáky v zimě krmit. 

Pod sněhovou přikrývkou se ptákům špatně hledá potrava. Zdroj: Pixabay

Výběr krmítka

Nezáleží na tom, jestli jste kutil a krmítko si vyrobíte, nebo si zakoupíte hotový výrobek. Je však důležité vědět, podle čeho a jak krmítko vybrat. Co se týče materiálu, na trhu nejčastěji objevíme krmítka dřevěná, plechová, ocelová, skleněná nebo plastová. U materiálu je rozdíl znatelný převážně v ceně. Rozhodně ale na zahradu nepatří taková krmítka, ze kterých vyčuhují dráty, ostré předměty, nebo mají ostré hrany. Mohly by ptákům totiž ublížit. Dále je potřeba zvolit kryté krmítko se stříškou s dostatečným přesahem, aby na zrní a krmivo nesněžilo, či nepršelo. Také barva by měla být přírodní, tedy ideálně hnědá, šedá, nebo zelená – v tlumeném odstínu.

Kam ho umístit?

Pokud je to možné, snažte se krmítko umístit na východ, nebo na jih a tam, kde příliš nefouká. Jelikož je potřeba ptákům zajistit soukromí a bezpečí, situujte ho k blízkosti stromu, kam mohou při případném útoku okamžitě odletět. Stojací krmítko umístěte na vyšší sloupek, nebo kůl a závěsné krmítko zase tam, kde bude v bezpečí. Na druhou stranu pamatujte na to, že ptáci musí krmítko najít, a proto musí být sice ukryté, ale dostupné. Také vy se budete chtít kochat náletem barevných opeřenců. Pokud bydlíte v bytě a nedisponujete zahradou, můžete krmítko stejně zavěsit na balkoně. 

Snažte se ho umístit k blízkosti stromů, na které mohou ptáci ihned odletět. Zdroj: Pixabay

Čím ptáčky krmit?

S krmením začínáme od začátku listopadu nebo v období, kdy venku začíná přituhovat. Zpočátku začněte menším množstvím krmení, které s větší zimou zvyšujte. Velmi důležitá je také volba krmiva. Ideální jsou semínka slunečnice, řepku, nejrůznější nesolené ořechy, nakrájený a nesolený hovězí, či skopový lůj, sádlo, strouhaná zelenina a ovoce, ovesné vločky nebo tvaroh. Do krmítka nepatří zbytky z kuchyně a kořeněné potraviny, které by trávicímu traktu ptáčků jen ublížily. 

Fotogalerie:

 

Potřebujete používat vodu na zahradě i v zimě? Pořiďte si nezámrzný ventil

 

 


You must be logged in to post a comment Login