Rady a tipy

Jednou provždy se zbavte cigaretového kouře v bytě

Od   | 

Kouření už není dávno v módě, ale přesto se mezi námi najde velký počet těch, kteří si zkrátka cigaretu neodepřou, a to klidně i přímo doma. Kouření v bytě je ale dost nevábné a dříve nebo později se zápachem nasákne úplně vše. Přestaňte doma kouřit a zbavte se nevábného odéru tak, aby byt znovu příjemně voněl. A pokud si přeci jen cigaretu doma neodpustíte, přinášíme několik tipů, jak zápach z kouře eliminovat.

Okna, stěny, záclony i strop

Zdi, okna, i záclony dokáží pohltit cigaretový zápach obstojně, proto začněte právě u nich. V první řadě sundejte z oken všechny záclony i závěsy, které rovnou vyperte a nebo odneste do čistírny. Stěny, okna, ale i strop umyjte pomocí roztoku teplé vody smíchané s octem a kapkou jaru. Do roztoku ještě můžete přidat trochu příjemného aroma, které prostor provoní. Než se však do umývání pustíte, vyzkoušejte na malé ploše, že voda nepoškodí tapetu, nebo barvu. Ne všechny povrchy mytí snesou. Jestliže umytí nestačí, pusťte se do vymalování. Odborníci doporučují nasáknuté stěny a strop oškrábat a teprve poté nanést novou barvu.

Na stěny lze použít také izolační nátěr, který dokáže zdi ochránit před skvrnami z kouře a navíc se dá skvěle přemalovat.

Cigaretami nasáknout i stěny a stropy. Zdroj: Pixabay

Textilie nechtěný zápach udrží nejvíce

Textilie, koberce, rohožky, textilní pohovky a křesla pohltí zápach maximálně a těžko se s ním poté bojuje. Někteří raději načichlé textilie vymění za nové, což však nemusí být jediné řešení. Vyzkoušejte obyčejnou jedlou sodu a nasypte ji na veškeré textilie. Důležité je nechat sodu působit alespoň jednu hodinu a poté vysát vysavačem. Pokud soda nepomůže, opakujte proces několikrát. Jestliže je zápach cítit neustále, vyzkoušejte vodu s octem, kterou nalijte do rozprašovače a poté povrch nastříkejte. Pro lepší efekt nakonec vyfénujte fénem na vlasy.

Na čalounění vyzkoušejte i vodu s octem v rozprašovači. Zdroj: Pinterest

Zapáchající nábytek

Zápach cigaret je zrádný a dovede se usídlit také v uzavřených komodách nebo zásuvkách. Nejprve tedy vnitřek nábytku vykliďte a opět omyjte roztokem z vody a octa. Poté nechte všechen nábytek otevřený tak, aby se pořádně vyvětral. Jestliže zápach v nábytku stále zůstává, umístěte na několik dní do skříní celá kávová zrna, která do sebe dokážou zápach z cigaret účinně natáhnout.

Pomoci dokážou i kávová zrna. Zdroj: Pexels

Rady a tipy pro (ne)kuřáky

  • Do bytu naaranžujte hodně svíček. Nejenže večer vytvoří romantickou atmosféru, ale zároveň umějí spálit aromatické uhlovodíky, které právě kouř z cigarety obsahuje.
  • Časté a intenzivní větrání pomůže eliminovat nepříjemný kouřový zápach.
  • Vsaďte také na časté luxování koberců, textilií i nábytku.
  • Do prostoru umístěte misku s octovou vodou, kávovými zrny, nebo slupkami z citronů. 
  • Kuřák by měl mít vyhrazeno místo, díky kterému nebude obtěžovat ostatní. Ideální je balkon, nebo zahrada. 
  • Také dřevěné uhlí umístěné v místnosti dovede absorbovat zápach z cigaret. Na účinek si budete muset počkat ale alespoň týden.
  • Aloe vera nemá pouze léčivé účinky, skvěle také dokáže pohltit pach. Z dalších pokojových rostlin můžete vyzkoušet také tchynin jazyk, juku, nebo gerbery.
  • Také žárovky umí zachytit cigaretový kouř. Lustr důkladně omyjte a žárovky vyměňte.
  • Používejte kvalitní osvěžovače vzduchu, aromalampy, aromatické oleje nebo vonné svíčky.

Kuřáci by měly být vůči ostatním členům domácnosti ohleduplní. Zdroj: Pexels

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login