Zahrada

Provoňte si domov jarním rozkvetlým hyacintem

Od   | 

Aprílové jarní počasí je jako na houpačce a my stále vyhlížíme teplé sluníčko. Co si alespoň trochu dobít energii květinou, která nejen provoní celý domov, ale její květy jsou zároveň nádherné? Řeč je o hyacintu – jednom ze symbolů jara.

Rostlina pochází z Asie, Turecka či Libanonu, a to i přes to, že v těchto zemích je velké teplo. U nás se jedná o otužilou jarní květinu, kterou neskolí ani jarní mrazíky. Na jaře lze hyacint vidět na zahradách, či v parcích a jeho vůně je naprosto nezaměnitelná s jakoukoliv jinou květinou. Rostlinu mohou tvořit květy v odstínech čistě bílé barvy, růžové, fialkové či žluté. Mnohdy zahlédneme i rostliny, které hrají snad všemi odstíny modré barvy. Díky barevnosti je hyacint tolik vyhledávaný a po dlouhé zimě i velmi vítaný. Navíc patří mezi nenáročnou cibulovinu.

Hyacint je skvělý nejen díky barvám, ale i kvůli vůni
Zdroj: Pixabay

Nejlépe se mu bude dařit na zahradě

Hyacint nejvíce ocení přímé sluneční paprsky a kvalitní půdu s dostatečným množstvím vápníku. Cibulky začínáme sázet začátkem září, přičemž poslední cibule nezapomeňte zasadit do poloviny listopadu. Oproti ostatním cibulovinám potřebují dostatečnou hloubku, která představuje asi 15 – 20 cm. Nezapomeňte do půdy přidat nejen kvalitní hnojivo, ale i trochu kompostu, který ochrání na podzim cibulku proti zmrznutí půdy a na jaře zase po rozmrznutí. Hyacinty po zasazení zalijte a v případě sucha provádějte zálivku dokud nezačnou mrazy. Poté s ní pokračujte opět ze začátku jara.

Pěstování v zahradě hyacint ocení nejvíce!

Co po odkvětu?

Jakmile květ odkvete, je třeba odlomit semeník, aby se cibule nezatěžovala. Hyacint ani není potřeba vyndavat z půdy – alespoň ne každý rok. Jednoduše odstraňte listy, které uschly, a před mrazy ochraňte cibule nejlépe pokrývkou z chvojí, či jinými větvičkami. Chceme-li si dát s hyacinty opravdu záležet a na jaře mít velké a bohaté květy, pak cibulky v době, kdy nejvíce žloutnou vyjměte ze země a uskladněte. Od září se opět vysadí na stejné místo.  

Hyacint je možné pěstovat i doma

Pokud si chceme hyacint vypěstovat přímo doma, je potřeba vybírat z větších cibulek. Pro pěstování doma je vhodná vyšší sklenice, která má rozšířené hrdlo. Dno vyložíme kouskem dřevěného uhlí a celou sklenici naplníme převařenou studenou vodou. Cibulky pak jednoduše začneme do skleničky umísťovat špičkou nahoru. Důležitým krokem je cibulky ve sklenici umístit na zhruba 10 týdnů na místo, kde je maximálně 5 °C. Sklenici ideálně ještě něčím přikryjte, aby byly rostlinky ve tmě až do té doby, než objeví náznak květů. Jakmile se objeví první poupě, je třeba hyacint přemístit do místnosti s vyšší pokojovou teplotou, kde ho necháme ještě týden, a sklenici neodkrýváme. Po týdnu hyacint odklopíme a ten díky teplu a světlu rozkvete. Po odkvětu můžete cibulku uskladnit anebo ji zasadit do záhonu.

V teple a na světle hyacint rychle rozkvete! Zdroj: Pinterest

Ve váze na stole udělá radost

Předtím, než dáme hyacint do vázy s vodou na stůl, je třeba pod malým proudem vody kořeny opláchnout – od cibule až ke stonku. Ve váze alespoň obden měňte čistou vodu, díky které květ vydrží déle. Hyacint ve vodě vylučuje tekutinu, která zkalí vodu. 

Ve váze květy potřebují vyměnit vodu alespoň obden

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login