Kuchyně

Provence kuchyně je plná romantiky i elegance: Jak by měla vypadat?

Od   | 

Oblíbili jste si francouzský venkov, ve kterém se prolíná vůně levandule se slunečními paprsky? Pokud si chcete tuto atmosféru plnou pastelových barev vnést domů, rozhodně si zařiďte kuchyni v Provence stylu. Díky němu získá romantický nádech a poskytne praktickou stránku.

Provence kuchyně je útulná, jemná a elegantní. Zdroj: Colombini Casa

Začněte barvami

Rozhodnete-li se pro kuchyni ve stylu Provence, je potřeba v první řadě začít vybírat vhodné barvy, a to jak velkých ploch, tak i doplňků. Typickou barvou pro francouzský venkov je pastelově fialová symbolizující levanduli. Skvěle vypadá v kombinaci s čistě bílou, smetanovou nebo světle hnědou barvou. Fialové se ale samozřejmě držet nemusíte a vybrat můžete i jiné barvy v pastelových odstínech, jako je pudrově růžová, blankytně modrá, světle mentolová, pastelově zelená, ale i jemná žlutá.

 

Do Provence kuchyně se rozhodně hodí keramický dřez

 

Pastelové barvy vneste do kuchyně pomocí stěn, částečně nábytkem nebo pouze drobnými doplňky. Pamatujte však, že u větších ploch je potřeba s barvou šetřit a z větší části ji kombinovat s výše zmíněným neutrálním odstínem. Předem si dobře rozmyslete, jakou barvu budete chtít do kuchyně zakomponovat, a té se držte. Půvabná je i kombinace tón v tónu. 

Nechcete-li pastelové barvy, zvolte decentní neutrální. Zdroj: Ikea

Výběr materiálu

Velmi důležitý je také zvolený materiál, což je u Provence kuchyně základ. Pro tento styl je typické dřevo, které může mít patinovaný vzhled, dále kámen vhodné jsou například kamenné či keramické obklady nebo přiznané cihly. Samotná kuchyňská sestava by ale měla být ze dřeva, nebo alespoň v dekoru dřeva. Známkou Provence stylu jsou také dřevěné parkety či odhalené trámy. Kuchyni nezapomeňte doplnit tematickými úchytkami, přičemž každá může být naprosto jiná a originální. 

Záda kuchyně doplňte třeba keramickým obkladem. Zdroj: Los Kachlos

Provence provedení

V Provence kuchyni by v žádném případě neměly chybět klasické skříňky doplněny horními prosklenými. Výrazným znakem tohoto stylu jsou také otevřené police, či zdobená dvířka skříněk. Ozdobit je lze nejrůznějším frézováním, vyřezáváním, patinou či pouhým zaoblením hran. Pro Provence kuchyni bývá také typický prostorný ostrůvek, na který však potřebujete dostatek prostoru. Ten by ale zároveň mohl sloužit jako jídelní stůl. Nezapomínejte ale, že ostrůvek by měl mít rozměr minimálně 120 x 80 centimetrů. Pokud máte v kuchyni místa nazbyt, umístěte sem třeba stylový zdobený příborník, kredenc, nebo masivní jídelní stůl. 

Pro Provence styl je typický kuchyňský ostrůvek či příborník. Zdroj: Trachea

Nezapomínejte na spotřebiče

V kouzelné romantické kuchyni by moderní nerezové spotřebiče nepůsobily nejlépe. Je tedy potřeba kuchyni zařídit do posledního detailu a ve venkovském stylu sem zakomponovat i spotřebiče. V dnešní době na trhu najdeme běžné spotřebiče s nejmodernějšími funkcemi, které mají venkovský vzhled. Nezapomínejte také na dřez, který vynikne v keramickém, nebo kamenném provedení s ladicí vodovodní baterií.

U Provence kuchyně si pohrajte také s výběrem spotřebičů, které by měly ladit. Zdroj: Hoover

Doplňky doladí finální vzhled

Tu pravou, vřelou atmosféru Provence kuchyně podtrhne drobná dekorace. Při výběru spíše dejte přednost praktickým doplňkům, na které nebude pouze usedat prach, ale zároveň zastanou estetickou funkci. Otevřené poličky vyšperkujte nejrůznějšími dózami na trvanlivé potraviny nebo kořenkami. Prázdné kuchyňské parapety oživí tematické květináče s čerstvými bylinkami, které během vaření ocení každá hospodyňka. Na háčky v kuchyni či nad kuchyňským ostrůvkem zavěste dřevěná prkénka, pánvičky či malé rendlíky. Nezapomínejte na ubrusy například s květinovým motivem nebo záclony s jemným vzorem. Do Provence stylu slaďte i utěrky a umístěte je na viditelné místo a nakonec stůl či kuchyňský ostrůvek doplňte čerstvě řezanou květinou. 

 

Nezapomeňte na vhodné textilie

 

Fotogalerie:

 

Zvolte barevnou kuchyňskou baterii: Trendy jsou měděné a další kovové povrchy

 

 


You must be logged in to post a comment Login