Zahrada

Proutěný plot vnese do zahrady přirozený vzhled

Od   | 

Chcete živý plot? Než začnete pomýšlet nad tújemi, zkuste si vybavit, jak pěkně vypadá vrbové proutí. Ať už živé, nebo suché, vždy to bude prvek, který do přírodní oázy vnáší přirozený vzhled. A to se samosebou počítá.

Proutěný plot můžeme dozdobit keramickými vázami a květináči

Živý plot se hodí nejen pro ty, kteří nechtějí do klasického plotu příliš investovat, ale také pro ty, kteří s trochou zručnosti zvládnou proutí vysadit během dvou dnů. Ze začátku se sice musí dostatečně zalévat, ale jinak se jedná o nenáročný plot. Kromě klasického plotu může sloužit jako přirozené oddělení částí zahrady, nebo s ním můžeme olemovat příjemné letní posezení u grilu. Nechcete aby vás sousedé sledovali v bazénu? Tak ho jednoduše proutěným plotem oddělte. Vhodný je i do malých zahrad, protože proutí se do šířky nijak nerozroste.  

Pomocí živého plotu lze oddělit nejen části zahrady, ale například i posezení. Zdroj: Pinterest

Pořídit ale můžeme i suchý proutěný plot, který díky proplétání bude vypadat hustě a vzhledem v zahradě jednoduše splyne s okolím. Suché proutí lze pořídit v hobby marketech v podobě hotových plotů. Použít ale můžete i čerstvě nařezané větvičky, které jednoduše usušíte na suchém místě a poté si plot vyrobíte sami. V případě suchého plotu je potřeba počítat s tím, že počet proutí bude mnohem větší než u živého plotu. Suché větvičky se na sebe hustí natěsno tak, aby poskytly co největší soukromí a aby byly co nejvíce pevné a stabilní. 

Jak proutí vybírat?

Při výsadně plotu se používají jednoleté a dvouleté větvičky. Odborníci tvrdí, že za nejvhodnější materiál pro živý plot se považuje vrba bílá. Pokud ale nechceme shánět nic konkrétního, plot můžeme vytvořit z klasických prutů vrb, které najdeme v blízkosti našich řek a potoků. Využít ale můžeme i pruty topolu a lísky. Skvěle vypadají i větvičky z kroutivé vrby, které jsou už na první pohled originální a použijeme-li je na plot, efekt bude více než uspokojivý. Ať už se rozhodneme pro jakékoliv větve, nejlepší doba pro jejich nařezání je jaro nebo podzim.

Sázíme živý plot!

Kdy sázet? 

Větvičky lze vysadit začátkem jara, například v březnu nebo dubnu, ale i na podzim. Výsadbu lze provést i v létě, pokud jsou vhodné podmínky, ovšem mnohem lepší jsou jarní a podzimní měsíce.

Začínáme

Jakmile větvičky ze stromů nařežeme, začínáme s výsadbou. Ideální doba je po dešti, díky kterému je země nasáklá a proutí se bude mnohem lépe sázet. Pokud si práci chceme ještě trochu usnadnit, můžeme do země vyrýt rýhu v hloubce asi 30 cm, do které nasypeme trochu kvalitní zeminy a prolijeme vodou. Poté proutky začínáme zapichovat přímo do země. 

Tvar sázení

Pomocí proutí lze vytvořit několik tvarů plotu. Vše ovlivňuje sázení. Pokud chceme plot se šikmými oky, je třeba proutky sázet na šikmo proti sobě v rozestupu asi 20 cm a v úhlu zhruba 45° – 50°. Pruty po vysazení začneme do sebe opatrně proplétat tak, aby se větvičky nepolámaly, čímž vytvoří velmi zajímavý efekt. Pokud se nám přece jen nějaký proutek během zaplétání zlomí, jednoduše ho nahradíme novým. Během sázení můžeme do země zapíchnout i špičku proutku, protože se obalí pupeny po celého jeho délce, a tím bude mnohem hustší. Proutí můžeme sázet i ve dvou řadách, díky kterým bude plot pěkně hustý a zelený.  

Hloubka sázení

To, jak hluboko se proutky zasadí, souvisí především s tím, jak dlouhé proutky máme. Ideálně by měly být dlouhé minimálně 35 – 40 cm tak, aby alespoň 10 cm zůstalo nad zemí. Hloubka by se měla pohybovat minimálně okolo 20 – 25 cm. Jestliže ale máte metrové pruty, pak je zasaďte do mnohem větší hloubky, a to například 40 cm do země. Po zasazení proutky zahrneme zeminou a jemně sešlápneme. 

Nezapomínejte na zpevnění

Pro jistotu je důležité plot i zpevnit. Mezi proutím by měly být rozestavěné dřevěné kůly po 2 až 3 metrech, které právě k případnému zpevnění slouží. A aby i zpevnění bylo přírodní, sežeňte si dlouhé a tenké vrbové proutky, které se jednoduše vodorovně propletou plotem a upevní pomocí obtočení na kůlech. 

Zpevnění živého plotu je důležité, proto ho nepodceňujte. Zdroj: Flera

Po výsadbě

Jakmile plot vysadíme a zahrneme hlínou, začneme se zalíváním. Poprvé je třeba plot opravdu dobře prolít a pravidelně zalévat ještě následující 2 až 3 měsíce. Pokud je vysoké sucho, zálivka by měla proběhnout častěji. Jakmile proutí zakoření, začne zelenat a rychle obroste. Proutí je třeba zastřihávat do stejné výšky, jelikož každý prut poroste jinak rychle. Jestliže se plotu daří, není problém ho pravidelně zastřihávat do požadované výšky. Proutí je celkem nenáročné a rychle se vzpamatuje i z přívalových dešťů, či silného větru. Jediné, co nesnáší, je dlouhodobě sucho, proto je třeba ho v tomto období důkladné zalévat. 

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login