Inspirace

Prostřete si stůl tradičně, nebo podle trendů: Přinášíme bohatou inspiraci

Od   | 

Přemýšlíte, jak letos prostřete štědrovečerní stůl? Co domácnost, to jiné zvyky, tradice, ale zároveň i styl. Ať už patříte mezi ty, kteří si tvrdošíjně své tradice a styl prostírání udržují každý rok, nebo mezi ty, kteří prostření stolu každé Vánoce obměňují, inspirujte se našimi tipy.

Na ubrus nezapomínejte

Přestože většinu domácností během roku ubrus na stole nezdobí a naopak se dává přednost jednoduššímu prostření, během Vánoc by tomu mělo být jinak. Ubrus vykouzlí slavnostní atmosféru a stůl příjemně oživí. Pro vánoční čas zvolte ideálně takový, který přesahuje hranu stolu alespoň o 20 centimetrů. Také barevně se snažte ubrus sladit do celkové dekorace interiéru a přednost dejte jednobarevnému provedení. Ubrus bez motivu doplňte třeba napronem, který je o něco menší a většinou bývá ve čtvercovém provedení. Jako alternativu lze použít klasický běhoun, klidně i s jemnými motivy.

O Vánocích by ubrus na stole neměl chybět. Zdroj: Canstockphoto

 

Zkuste letos ozdobit vánoční stromek jinak: Bohatou inspiraci najdete ZDE

 

Trendy kombinace

Přestože červená barva byla v posledních letech zapomínána, letos se na naše stoly vrací a dokonale ladí se zlatou, stříbrnou nebo bílou barvou. Hitem posledních let je efekt mrazu, sněhu a ledu. Velice často tak vídáme prostření v bílé barvě doplněné o stříbrnou, ledově modrou nebo perleťovou barvu. Oblíbené jsou také jemné a přírodní barevné dekorace, jako je třeba bílo-hnědá nebo krémová barva.

Červená se vrací na náš stůl. Zdroj: Canstockphoto

Přírodní materiály

Stále častěji vídáme přírodnější nejen vánoční výzdobu, ale i dekoraci během celého roku. Pokud si potrpíte na jednoduchost a minimalismus, pak prostřete právě pomocí darů přírody. Na stole tak nesmí chybět čerstvě natrhané větvičky z jehličnanů nebo oblíbeného jmelí, bobule či šišky. Zimní atmosféru podtrhnou také čerstvé květiny, jako je vánoční kaktus, hvězda nebo poinsettie.

Z přírodnin lze vytvořit jednoduché doplňky. Zdroj: Canstockphoto

 

Nejkrásnější vánoční dekorace na váš slavnostní stůl uvidíte ZDE

 

Správné prostření

Prostření stolu se neobejde bez správně seřazeného a umístěného nádobí a příborů. Na začátek na stůl pro každého strávníka položte klubový talíř, který na stole zůstává po celou dobu stolování. Na něj položte mělký talíř na hlavní jídlo a na něj následně talíř na polévku. Pravidla mají i příbory, přičemž je umísťujeme na stůl podle toho, jak jdou za sebou chody. Jako první je tedy příbor na předkrm, který se umístí na kraj zvenku. Následuje příbor na dezert, který pokládáme vodorovně nad talíř. Nejblíže k talíři pokládáme příbor na hlavní jídlo. Na řadu přichází skleničky na vodu, které patří vpravo nahoru. Nalevo od skleniček na vodu umístíme sklenici na bílé víno a následně na červené.

Držte se správného umístění talířů, příborů, i skleniček. Zdroj: Canstockphoto

Nezapomínejte na dekoraci

Kromě výše zmíněných přírodních dekorací nezapomínejte také na adventní věnec, který by neměl chybět uprostřed stolu při slavnostní večeři. Stůl můžete doplnit vánočními ozdobami, vločkami z vaty, či papíru, soškami v podobě vánočních stromů, nebo zvířátek z betléma. Romantickou a jedinečnou dekoraci vykouzlí slavnostní svícny, ale i klasické svíčky rozmístěné po stole.

Nakonec nezapomeňte stůl ozdobit. Zdroj: Canstockphoto    

Fotogalerie:

 

Už jste slyšeli o sprše pro psy?

 

 


You must be logged in to post a comment Login