Zahrada

Pronájem zahrady aneb jak zahradničit, když nemáte dům

Od   | 

Zahradničení představuje častou formu odpočinku a relaxace. Jenže co když bydlíme v bytě, ke kterému nepřísluší žádný kousek zahrady, kde bychom mohli pěstovat, co bychom chtěli? Naštěstí dnes existují možnosti, kdy si můžeme sjednat krátkodobý, nebo také dlouhodobý pronájem zahrady. Je sice vždy důležité si předem vyjednat, co na pronajaté zahradě můžeme a nemůžeme udělat, ale rozhodně získáme něco, po čem toužíme. Jaké jsou možnosti?

Pokud nemáte zahradu, můžete si ji i pronajmout. Zdroj: Canstockphoto

Zahrada v soukromém vlastnictví

Není to sice tak časté, ale narazit můžete na pronájem zahrady od soukromé osoby. Tato osoba buďto nemá zájem zahradu zvelebovat, nebo zkrátka nemá čas, a tak za pronájem poskytne zahradu někomu jinému. U tohoto typu vlastnictví nejsou žádné zvláštní podmínky a vše se odvíjí od toho, jak se s vlastníkem domluvíte. Rozhodně nepodceňte nájemní smlouvu a zjistěte si, zda je na zahradě, nebo alespoň poblíž, například elektrická přípojka, voda nebo odpad. Na zahradě si budete moci dělat to, co si předem jasně domluvíte a zanesete do nájemní smlouvy. Samozřejmě nesmí chybět ani částka nájmu, včetně lhůt splatnosti.

Možností je pronájem od soukromníka.. Zdroj: Mountfield

Pronájem zahrady a sdílená zahrada

Se sdílenou nebo také komunitní zahradou se setkáme zejména ve velkoměstech, ale výjimkou nejsou ani menší města. V převážné většině jsou zahrady umístěné před bytovým domem, ve vnitrobloku bytového domu nebo na střechách budov. Zahrada většinou patří městu, SVJ nebo soukromému vlastníkovi. Jedná se o prostor, který užívá několik lidí nebo rodin, které se dohodnou a společně se podělí o veškeré náklady, jež se k zahradě vztahují. A to nejen o pronájem, ale i náklady na zeleň, zahradní náčiní, zahradní domky či jiné potřeby, které k zahradničení zkrátka patří.

 

 

Pronájem se platí buďto měsíčně, nebo se stanoví pevný roční poplatek. Vždy si mjusíte dopředu ujasnit, zda se jedná o dlouhodobý pronájem. Stejně jako u soukromého vlastnictví je i zde potřeba vše ošetřit smluvně s každým, kdo bude pozemek využívat.

Sdílenou zahradu najdete u bytových domů. Zdroj: Pexels

Zahrada v kolonii

Zahrádkářské kolonie patří většinou pod určitý spolek, kterým ve většině případů bývá Český zahrádkářský svaz – ČSZ. Ten pronajímá svým členům své pozemky a zahrady, které pod něj spadají. Zahrady převážně patří obcím, městu nebo konkrétnímu spolku, ale výjimkou nejsou ani zahrady, které vlastní jednotlivec a pomocí svazu je pronajímá. Než si tedy zahradu v zahrádkářské kolonii pronajmete, zjistěte si, komu pozemek patří.

Pokud zahradu vlastní přímo svaz, budete muset přispívat do společné pokladny, ze které se následně zabezpečují veškeré opravy, údržby nebo rekonstrukce. Jakmile si zahradu od svazu pronajmete, bude vaší povinností se na veškerých povinnostech také podílet. Na rozdíl od zahrady v soukromém vlastnictví si na této nebudete moci dělat úplně všechno, co chcete. Zapomenout tak můžete na chov zvířat či jiné činnosti, které by mohly rušit sousedy.

Zdroj: Seznam.cz, Remax.cz

Řešením je i pronájem zahrady v zahrádkářské kolonii. Zdroj: Canstockphoto

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login