Inspirace

Jak proměnit městský balkon v příjemnou relaxační oázu

Od   | 

Ne každý má to štěstí, aby mohl posedět a odpočinout si na vlastní zahradě. K takové pohodě však postačí i balkon, a když ho vybavíte těmi správnými věcmi, vůbec nebude vadit, že je uprostřed šedého velkoměsta. Jak na to?

Obaly na květináče volte barevné. Vnesou sem příjemnou atmosféru Zdroj: Pinterest

Správný materiál i výběr nábytku

Při výběru vybavení a doplňků je vhodné se rozhodnout pro jednu hlavní barvu a k ní najít barvy doplňkové. Buď kontrastní, nebo naopak tón v tónu. V první variantě bude mít výsledek atraktivní náboj a atmosféra bude spíše energická, naproti tomu výrazně relaxační prostředí najdete u té druhé z možností.  Na balkon či terasu vždy vybírejte takový nábytek, který nebude překážet. Pokud nedisponujete prostorem, vyhledejte spíše skládací nábytek, který v případě potřeby složíte i rozložíte a zároveň se jednoduše uchová během nepříznivého počasí nebo přes zimu. 

Nábytek na balkoně slaďte materiálově i barevně s celkovým zařízením. Zdroj: Pinterest

Nábytek lze zrenovovat 

Jestliže nábytek na terase má už nejlepší léta za sebou a nechce se vám investovat do nového, není nic jednoduššího než začít s renovací. Prvním krokem je broušení. Nejprve obruste nábytek ze všech stran a poté ho natřete. Pokud dřevo zešedne, nebojte se nábytek umýt speciálním přípravkem na čištění dřeva. Prostředek dřevo projasní a vrátí mu jeho přirozený vzhled.

Nezapomínejte na soukromí

Během proměny balkonu a terasy bychom neměli zapomínat ani na soukromí před zvědavými sousedy. Tomu lze zabránit například markýzami, speciálními plachtami, ale i velkým slunečníkem. Kromě soukromí vám poskytnou také stín během parných dnů, který jistě oceníte.

Dopřejte si soukromí, které vás bude zároveň chránit před sluníčkem. Zdroj: Pinterest

Zeleň dokáže hodně

Venkovní prostor se rozhodně nemůže obejít bez zeleně a květin, které balkon dokáží dokonale proměnit. Zakomponujte sem truhlíky s trvalkami, vhodné jsou i bylinky a zvolit můžete i ovocné stromky. Například citrusy, pokud se podaří, že urodí, dokonale navodí správnou jižanskou atmosféru. Nebojte se i vypěstovat zeleninu, například rajčata, ale i ředkvičky a saláty můžete klidně pěstovat v truhlících. Při volbě rostlin se soustřeďte na světovou stranu, na kterou máte balkon situovaný a podle toho v zahradnictví vybírejte. Ne každé květině by se totiž na vašem balkoně mohlo dařit. V posledních letech je hitem na balkoně citronová tráva, která nejen dokonale voní, ale také odpuzuje otravný hmyz. 

Rostliny můžete „zasadit“ i do výšky. Využijte vertikální stěny a osaďte je květináči a truhlíky. Zdroj: Pinterest

Doplňky a osvětlení

Na balkon i terasu zakomponujte doplňky, které dotvoří tu pravou, útulnou atmosféru. Vyberte tematické plédy, přehozy, či dekorativní polštáře na posezení. Hitem jsou také houpačky, které se však hodí spíše na prostornější balkon. Umístěte sem také svícny a svíčky a během letního večera si udělejte pořádnou romantiku, ať načerpáte síly na nadcházející období. Nezapomeňte, že můžete nechat ušít sedáky a další textilní dekorace z látek, kterým nevadí deštík či jiné neduhy počasí a nemusíte je tedy stále ukládat. Tyto látky jsou nabízeny v nejrůznějších barvách i vzorech, které prostor rozhodně oživí.

Dopřejte si látky, kterým nevadí venkovní prostředí, nebojte se kombinovat barvy i vzory. Zdroj: Ateliér Orsei

U venkovních prostor nezapomínejte ani na vhodné osvětlení, které může zároveň také posloužit jako zajímavá dekorace. V posledních letech patří mezi trendy solární světla, která se nabijí na sluníčku a používají se výhradně venku. Dávejte si pozor u nezastřešených teras a balkonů, na které zvolte takové solární osvětlení, které má hodnotu IP alespoň 44. Na balkoně vypadají skvěle i světelné řetězy v podobě barevných koulí, nebo roztomilé lucerny.

Nezapomeňte na světelné řetězy, které společně se svíčkami dodají ve večerních hodinách správnou atmosféru. Zdroj: Pinterest

 

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login