Články

Jak prodloužit trvanlivost potravin v domácnosti?

Od   | 

Děláte pravidelný velký nákup, ale před tím, než na něj vyrážíte, vyhazujete z lednice a celkově ze svojí domácnosti spousty nedojedených či zkažených potravin? Chyba může být často nejen v nákupech takového množství, které nejste ve své domácnosti schopni spotřebovat, ale také v chybném skladování. Pokud vás zajímá, jak prodloužit trvanlivost potravin doma, jste na správném místě.

Jistě se vám již také stalo, že jste udělali větší nákup a spousta z toho, co jste si pořídili, se vám během pár dní zkazila. Přitom prodloužit trvanlivost potravin není nijak složité. Musíte k tomu znát několik „fíglů“, které vám pomohou s uchováním koupených potravin, ale také s prodloužením čerstvosti již uvařeného pokrmu, který chcete sníst později – vyhnete se tak plýtvání, ale také nebudete muset tak často na nákup.

Víte, které potraviny patří do lednice a kterým bude líp na kuchyňské lince? Zdroj: Blum

Co patří do chladu a co do tepla?

Ze všeho nejdříve byste měli vědět, kterým potravinám svědčí skladování v chladu a které ocení teplejší podmínky. Do lednice například nepatří rajčata, brambory, cibule či česnek – je tam na ně příliš vlhké a chladné prostředí. Rajčata skladujte při pokojové teplotě, bez plastového pytlíku či plastového boxu. Bramborám prospěje tma, zabalte je ideálně do jutového pytle a schovejte do spíže. Na totéž místo patří také cibule a česnek, ty dejte klidně do papírového pytlíku.

Pozor na banány!

Mezi další potraviny, kterým nesvědčí lednice, jsou jablka, banány a citrusové plody. Banány je třeba uschovat odděleně od ostatního ovoce. Samy totiž produkují ethylen, kvůli němuž se ostatní druhy ovoce rychleji kazí. Pro prodloužení trvanlivosti banánů trs rozdělte na jednotlivé banány, stopku každého z nich obalte potravinářskou folií.

Vejcím neprospívají změny teplot. Zdroj: pexels.com

Vejce nepatří do dvířek lednice

Vejce rozhodně patří do lednice. Prospívá jim stabilní teplota – od 5 do 8 stupňů. Rozhodně je tedy nedávejte do dveří lednice, kde se teplota kvůli otvírání a zavírání rychle mění. Do spodních přihrádek v lednici dejte mrkev, která má ráda vlhko. Do těchto přihrádek dávejte košťálovou zeleninu i bylinky, ty však dejte do perforovaného mikrotenového sáčku či do boxu na bylinky – ten má nádržku na vodu a bylinky v něm stojí jako ve váze – vydrží až o několik týdnů déle.

Bylinky potřebují při skladování vlhkost. Zdroj: pexels.com

A co zelenina, ovoce a vlhkost?

Listová zelenina má ráda také chlad, ale ne vlhkost. Proto ji ochraňte před vlhkostí tak, že ji zabalíte do neprodyšného boxu, jeho dne vystelte papírovými ubrousky, které přebytečnou vlhkost pohltí. Salát, ale i další listová zelenina tak vydrží čerstvé mnohem déle.  Naopak houby potřebují prodyšnou skladovací nádobu. Houby ani zeleninu před uložením do lednice nemyjte, jinak se budou kazit rychleji. Omýt můžete jahody či další bobulovité ovoce – použijte k tomu roztok jednoho dílu octa a tří dílů vody. Bakterie způsobující plísně budou zlikvidovány a ovoce vydrží mnohem déle.

Mrazit můžete i zbytky. Třeba kuře z nedělního oběda. Zdroj: pexels.com

A co se zbytky?

Kromě čerstvých potravin máte doma jistě i zbytky jídel, které se nestihly dojíst. Ty patří do lednice nebo do mrazáku. Myslete však na to, že nedojedené jídlo je třeba umístit do chladu co nejdříve, ideálně do dvou hodin po uvaření. Maso mrazte přímo v omáčce či ve vývaru, zachová si tak svoji vlhkost a po rozmrazení nebude vysušené. Pokud budete mrazit vařenou zeleninu, musíte ji zchladit ihned po uvaření, dojde ke zpomalení procesů nastartovaných při vaření.

Mrazit však můžete i přílohy. Uvařené těstoviny vydrží v lednici několik dní, v mrazáku i měsíců. Ideálně je zamrazujte ve vzduchotěsném pytlíku s trochou olivového oleje. V mrazáku můžete skladovat také chléb, který vám v sáčku vydrží klidně i pár měsíců. U všech mražených potravin si však napište, kdy k zmražení došlo. Tímto způsobem vydrží potraviny déle, rozhodně ale nemají neomezenou trvanlivost.


You must be logged in to post a comment Login