Osvětlení

Proč lustr nesmí chybět v žádné místnosti

Od   | 

Dříve se k osvětlení místnosti používalo pouze jedno centrálně umístěné světlo. I když se od té doby v zásadách osvětlení interiéru mnoho změnilo, lustr dodnes patří k oblíbeným a často vyhledávaným svítidlům.

Jeho úkolem je osvětlit místnost tak, abychom se v ní bezpečně pohybovali. Jako světelný zdroj není sice dostačující pro pracovní činnosti, při moderních návrzích osvětlení je však stále součástí celkového projektu, byť je jeho prvotní funkce již mírně potlačena. V popředí zájmu je totiž především jeho design.

Lustr Big bang, Foscarini

Lustr Big bang, Foscarini

Kam s ním

Lustr vždycky byl a bude dominantním prvkem interiéru. Rozhodně nesmí chybět v místnostech s vysokým stropem, do kterých se hodí především protáhlé robustní tvary. V běžně vysokých prostorách se tvar i výška volí podle celkového zařízení místnosti (aby nepřekážel a dalo se pod ním pohodlně chodit), do interiérů s nízkým stropem se doporučují jednoduché varianty přisazené ke stropu, případně s rozložitými rameny.

Pokud je lustr umístěn na stropě uprostřed místnosti, podporuje soustředěné vnímání a zdůrazňuje střed.

Všechny stíny na zařízení místnosti se středové poloze podřizují a směřují k ní, což podvědomě vnímáme. Tento psychický vjem je na místě v těch prostorách, kde je střední část nejdůležitější (např. tam stojí stůl, případně se využívá k tanci apod.) Lustr už nemusí striktně viset uprostřed, vzhledem k tomu, že používáme více typů lamp, můžeme ho instalovat tam, kam se hodí jak z estetického, tak i funkčního hlediska. Oblíbený je například nad konferenčním stolkem či jídelním stolem, spustit ho můžeme i nad  sezení.

Lustr Aerostat, Fabbian

Lustr Aerostat, Fabbian

Tvary a materiály

Právě proto se všichni výrobci společně s návrháři úzkostlivě upínají tímto směrem. Na trhu najdeme nepřeberné množství roztodivných tvarů, k výrobě se používají u moderních modelů nejčastěji sklo, kov, dřevo, plast snad ve všech podobách či zbarvení. Vzájemně se mezi sebou kombinují a doplňují běžnými materiály (např. papírem), které z estetického hlediska hrají naprosto zásadní roli.

Lustr Globo, Tung design

Lustr Globo, Tung design

Údržba

Na lustr se stejně jako na ostatní předměty v každé místnosti práší. Jenomže právě kvůli umístění nebývá jeho údržba snadná, v některých případech může být dokonce i životu nebezpečná. Z tohoto důvodu se myje jen několikrát do roka. Při výběru bychom tedy měli zvažovat i praktickou stránku – čím jednodušší tvary a málo ozdob, tím snadnější práce, ostatně i případné žárovkové defekty se odstraňují jednodušeji.

Závěsné svítidlo Urban mini, Axolight

Závěsné svítidlo Urban mini, Axolight

V kostce:

Je dominantním prvkem interiéru

Osvětluje celou místnost tak, abychom se v ní dobře orientovali

Nesmí chybět v místnostech s vysokým stropem

Do nižších prostor volíme jednoduché přisazené modely a varianty s rozložitými rameny

V úzkých místnostech se doporučuje kombinovat několik menších lustrů

Lustr Mongolfier, Linelight

Lustr Mongolfier, Linelight

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto: Linelight, Flos, Artemide, Axolight, Tung design, Fabbian, Foscarini, HagosUni LightLEDMAT

Fotogalerie:

Související články:

Trendy v osvětlení podle Salone del Mobile

Žárovky. Vyznáte se v nich? Přehledný manuál, jak na ně

15 krásných svítidel nad jídelní stůl

Rozhovor s Ingo Maurerem. Designérem nepřehlédnutelných svítidel.

Pravda o LED diodách

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login