Kuchyně

Proč dřevěnou kuchyni? Je kvalitní, útulná a nikdy nevyjde z módy

Od   | 

Dřevo patří mezi funkční, kvalitní a hlavně nádherný materiál, který v místnosti navodí útulnou a harmonickou atmosféru. Přestože v posledních letech má značnou konkurenci a lidé občas sáhnou po jeho napodobeninách, v našich srdcích má kuchyně z pravého dřeva stále místo. Mnozí z nás ji mají spojenou také s babiččinou venkovskou kuchyní, což však v dnešním, moderním pojetí tak vůbec nemusí být.   

Dřevěná kuchyně je moderní, stylová a kvalitní. Zdroj: Kuchyně Shüller

Využijte jedinečnou strukturu dřeva

Do struktury samotného dřeva je velká škoda zasahovat. Přestože některý kus může mít jakýsi kaz, právě to dělá dřevěnou kuchyni originální. Vyhněte se tedy zbytečnému zdobení a vyřezávání do přirozené struktury dřeva, která by měla vyniknout v celé kráse. Pokud totiž kuchyni přezdobíme, bude působit až moc rustikálně, přeplácaně a možná až kýčovitě.  

Vyhněte se zdobení a přílišnému opracovávání dřeva. Měla by být zachována přirozená struktura. Zdroj: Decoland

Nezapomeňte na kvalitní osvětlení pracovní desky

Kombinujte

Pokud máme pro dřevěnou kuchyni k dispozici dostatek prostoru, můžete trochu experimentovat a nakombinovat různé barvy, materiály, ale i odlišné druhy dřeva. Také kombinací dvou odstínů dřeva můžeme odlišit jednotlivé části kuchyně. Pokud však příliš experimentovat nechcete, zachovejte jeden druh dřeva a odlište materiál nebo barvu čela skříněk. Také tmavší odstín dřeva si zaslouží kombinaci s pastelově barevnou zdí, ale i originální barevnou dekorací a naopak ke světlejšímu dřevu můžeme zvolit tmavší doplňky. V posledních letech je moderní nakombinovat například dolní řadu dřevěných skříněk spolu s odlišným materiálem a barvou horních skříněk.

Skvěle vypadá kombinace dřevěných skříněk s odlišnou barvou – například bílou. Zdroj: Sedlák interiér

Jaké jsou výhody a nevýhody?

V první řadě je výhodou dřeva jeho přirozenost, originalita a kvalita. Navíc skvěle zapadne do každého interiéru a dá se jednoduše kombinovat s odlišnými materiály i barvami. Do domova vnese útulnou a hřejivou atmosféru, kterou při příchodu domů potřebujeme. Povrch dřeva je důležité udržovat a čistit pouze vlhkým hadrem a materiál čas od času nechat napustit speciálním prostředkem, které dřevo ochrání. Jedinou nevýhodou je finanční náročnost. Pravé dřevo je zkrátka oproti napodobeninám dražší.

Dřevo je krásný a kvalitní materiál, ovšem patří k finančně náročnějším. Zdroj: Kuchyně Hanák

Dopřejte si barevnou baterii i dřez

 

Do jakého stylu dřevěnou kuchyni ladit?

Dřevěnou kuchyni si často spojujeme s venkovským nebo rustikálním stylem. Dnes ale můžeme dřevěnou kuchyni zakomponovat také do industriálního stylu, skandinávského, ale i do nadčasového. Skvěle se dá totiž kombinovat jak s betonovými prvky, tak i s bílou barvou a jednodušším vybavením. Nemusíte se tedy bát, že se v moderním interiéru nebude vyjímat. Právě naopak, modernímu a nadčasovému vybavení dotvoří útulnou a rodinnou atmosféru. 

Skvěle vypadá dřevo kombinované s betonem. Zdroj: Kuchyně Sýkora

Pravé dřevo versus napodobenina

Pokud se opravdu rozhodneme pro pravý masiv, je důležité ohlídat správnou technologii, která se při výrobě kuchyně používá. Díky špatné technologii se totiž může dřevo začít nechtěně kroutit. Řešením je také dýha, jejíž tloušťka se pohybuje od 0,3 – 5 mm. Síla materiálu je ale v tomto případě velmi důležitá. Pokud totiž zvolíme příliš tenkou dýhu, může dojít jednoduše k poškození materiálu. Pozor bychom měli dát i na opracování hran a rohů kuchyně, jelikož dýha se může odštipovat. Chceme-li levnější napodobeninu, pak představuje asi nejlepší řešení laminát. Ten skvěle imituje přirozený a originální vzhled dřeva a na výběr je široká škála jak provedení, tak i barev a struktury. Laminát je tvrdý a odolný materiál, na kterém se jen tak žádný škrábanec neobjeví. 

Zvolíte pravé dřevo, nebo napodobeninu? Vše záleží na několika aspektech a finančních možnostech. Zdroj: Sedlák interiér

Jaký druh dřeva zvolit?

Při výběru dřevěné kuchyně je neméně důležitý také druh dřeva. Ačkoliv se to nezdá, mezi jednotlivými dřevy je velký rozdíl.

  • bukové – jedná se o pevné a tvrdé dřevo, které je na první pohled nažloutlé a někdy i světle hnědé.
  • olšové – olšové dřevo se jednoduše zpracovává a hází odstíny do černo zlaté barvy.
  • dubové – opravdu kvalitní a odolné dřevo, na kterém jsou viditelné letokruhy.
  • ořech – díky své cennosti a originálnímu vhledu se hodí především do minimalistických kuchyní, toto dřevo je pevné a odolné vůči škrábancům
  • třešňové – působí do červena a má jemnou texturu

Fotogalerie:

Trendy jsou varné desky s integrovaným odsavačem par

 


You must be logged in to post a comment Login