Technika v domácnosti

Proč byste si měli pořídit tepelné čerpadlo

Od   | 

Vysoké vstupní náklady a použitelnost pouze u novostaveb? Ale kdepak! Pořizovací cena tepelného čerpadla je sice o něco vyšší než třeba u kondenzačních kotlů, provozní náklady jsou však zase mnohem nižší. Nemluvě o tom, že je lze využít téměř všude a jejich provoz je skutečně šetrný k životnímu prostředí.

Jaké jsou další výhody tepelných čerpadel? A proč byste měli mít jedno doma i vy?

Náklady na vytápění

Tepelné čerpadlo se může stát plnohodnotným zdrojem vytápění, ale i ohřevu vody. Ačkoliv jsou pořizovací náklady na tepelné čerpadlo vyšší, můžete si pořizovací cenu snížit využitím některého z dotačních programů, jako jsou Kotlíkové dotace nebo Nová zelená úsporám.

Díky nižším provozním nákladům oproti starým systémům vytápění se návratnost takové investice pohybuje v horizontu několika let. Nejlepší účinnosti dosahuje tepelné čerpadlo u budov, které jsou nové nebo alespoň částečně zrekonstruované a zateplené. Nicméně zateplení není pro využití tepelného čerpadla podmínkou.

Hybridní řešení

Hybridní systém vytápění bývá často nákladově efektivním i účinným řešením, a prvním krokem k využívání obnovitelných zdrojů energie. Ve většině případů se jedná o topný systém, kdy je konvenční plynový kotel rozšířen o zařízení využívající obnovitelné zdroje energie, jako je právě třeba tepelné čerpadlo. Hybridní systém s tepelným čerpadlem tak může být ideálním řešením pro různé projekty renovace nebo modernizace starých systémů vytápění. Současně se také jedná o možné přechodové řešení, pokud chcete později přejít kompletně na obnovitelný systém.

Tepelné čerpadlo se může stát plnohodnotným zdrojem vytápění, ale i ohřevu vody. Zdroj: Vaillant

Regulace je maximálně efektivní

Pokud doma topíte krbem nebo krbovými kamny, teplotu v místnosti ovlivníte jen těžko. Zatímco v jedné polovině domu máte horko, v druhé se neobejdete bez pořádné vrstvy oblečení. Při používání tepelného čerpadla máte možnost nastavit si teplotu prostřednictvím ekvitermního regulátoru sensoCOMFORT tak, aby vám vyhovovala. Tepelné čerpadlo můžete ovládat i vzdáleně, a to pomocí aplikace sensoAPP, i když jste třeba na dovolené či v práci. Vrátíte se tak vždy do komfortního prostředí.

Na pořízení tepelného čerpadla Vaillant můžete využít některého dotačního programu Kotlíkové dotace nebo Nová zelená úsporám. Zdroj: Vaillant

Kromě vytápění můžete také chladit

Tepelná čerpadla se nevyužívají jen k vytápění v zimních měsících, ale i k chlazení v období léta. Díky tomu nemusíte kupovat klimatizaci, jejíž provoz je zbytečně finančně náročný. Místo toho pohodlně využijete služeb vašeho tepelného čerpadla.

 

Více informací najdete ZDE

 

 


You must be logged in to post a comment Login