Rady a tipy

Problémům s vrzajícími schody je lepší předcházet: Dá se nepříjemný zvuk nějak utlumit?

Od   | 

Dřevěné schodiště je ozdobou jakéhokoliv interiéru. Zároveň je však náchylné na různé neduhy. Jedním z nich je nepříjemné vrzání při každém kroku. Dá se takový problém vyřešit? A jak tomu předcházet?

Na úvod je vhodné vědět, z jakých částí se schodiště skládá:

  • stupnice: horní nášlapné plochy
  • podstupnice: svislé plochy
  • bočnice: postranní díly, které mají funkci nosných dílů
  • zábradlí

U složitějších lomených schodišť ještě máte mezipodesty.

Schodiště může být dokonalou dekorací domu, když zároveň plní svou funkci. Zdroj: Inarch IT

Jak vznikají vrzající schody?

Zdrojem nepříjemných zvuků je ve většině případů tzv. kročejový hluk. Ten vzniká chůzí po schodech. Další hluk může vznikat vrzáním, různými pády předmětů na schody a třeba i hrami dětí. Důvody vrzání mohou být různé. Jedním z nich je často uvolnění trojbokých hranolků nacházejících se na spodní části schodiště. Ty fungují jako výztuž spojů mezi stupnicemi a podstupnicemi. Tento problém lze vyřešit přilepením a přivrtáním. Samozřejmě problém může tkvít i ve špatném postupu při jejich realizaci. Problémem je i tření drsných ploch stejného dřeva o sebe. Je to materiál, který stále pracuje, reaguje na vlhko, teplo apod. Vysušené dřevo se smršťuje, zatímco vlhké nabobtnává. Jak pracuje, může vypadnout lepidlo, které schody pojí, a tak o sebe začínají plochy třít.

Kvalitní a certifikované materiály jsou základem proto, abyste mohli chodit po schodech bez hluku. Zdroj: Hebden Architects

Co si pohlídat před realizací schodiště?

Konstrukce schodiště musí být dostatečně tuhá a stabilní. Pak vydává jen minimum hluku. Pohlídejte si kvalitu a druh použitého dřeva. Mělo by jít vždy především o dobře vysušené dřevo z tvrdých dřevin (dub, buk, jasan a javor), případně polotvrdých (bříza) nebo měkkých (modřín, smrk, borovice). Při stavbě je lepší volit silnější tloušťku stupnic. Také preciznost výroby hraje důležitou roli. Rizikovější volbou je využití podstupnic, hlavně u sedlových schodů. Tam dochází k vrzání mnohem častěji. Vibrace mají přecházet do navazujících konstrukcí, do stěn a stropů. Vznikne tzv. akustický most. Ideální řešení vypadá podobně, jako se dnes realizují různé dopravní stavby. Celé schodiště se podsadí v místě, kde je napojeno na tvarové usazení s mezivloženým materiálem. Ten má za úkol tlumit vibrace.

Zdroj: Dorelan

 

A co když leží schod na kovové konstrukci a vrže vždy, když na něj někdo šlápne a on dosedne na kov? V tomto případě schod odšroubujte, dejte mezi dřevo a kov nějakou plastovou podložku a znovu přišroubujte. Zkuste se po schodech projít a hned uvidíte, zda vrzání ustalo.

Dřevěné schody jsou krásné, ale také mají největší předpoklady proto, aby začaly vrzat. Zdroj: Canstockphoto

I kročejový hluk lze trochu snížit

Aby se tolik netvořil kročejový hluk, můžete vyzkoušet několik postupů. Lze omezit počet kotvicích bodů a dá se využít i protihluková hmoždinka. Schodiště, které se dotýká obvodových stěn, je vhodné vybavit nějakým tlumicím materiálem. Snížit přenos hluku lze minimalizací spojů s dalším konstrukcemi, využívat jen speciální a certifikované materiály, kotvy a způsoby kotvení. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy celý postup řešte s profesionály, ideálně ve fázi příprav a plánování. Později se vzniklé problémy řeší hodně těžce, draze a často to nejde vůbec.

V případě vrzání schodů je nejlepší prevence. Myslete na všechno už při realizaci. Zdroj: Canstockphoto

Schody už stojí a vržou? I tady existuje pár rad, jak se toho zbavit

Zbavit se vrzání u hotových schodů není vůbec jednoduché. U některých lze změnit kotvení, doplnit tlumicí materiál, což ale ovlivní tloušťku, kterou také musíte nějak vyřešit. Schodiště také můžete zcela rozebrat a znovu spojit a slepit vhodným lepidlem. Je také možné vyměnit prkna za kvalitnější. Ovšem samotnou konstrukci už nezměníte.  Levnější variantou je silnější koberec či tlumicí vrstva na jednotlivé nášlapy.

Pak tu máme ještě pár rad. Univerzální je použití nastrouhaného mýdla nebo mýdlové vody. Tu musíte dostat do spár. Do větších dejte nastrouhané mýdlo a do menších zmíněnou vodu. Po odpaření zůstanou skulinky vyplněné mýdlem, případně vtlouct pod vrzající prkno a nosník nějaký dřevěný klínek, který dobře zalepíte.  Dřevěné schody pak o sebe nedřou a nevržou nebo mnohem méně. Profesionálnější je polyuretanové či konstrukční lepidlo.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Schodiště, Rady pro chytrého řemeslníka

 

 


You must be logged in to post a comment Login