Zahrada

Probarvěte zahradu celoročně: Které stálezelené keře jsou pro to vhodné?

Od   | 

Stále přemýšlíte, jak zahradu vylepšit a vnést do ní šmrnc? Řešením mohou být stálezelené keře, které se během roku obalí do barevných květů a stanou se pastvou pro oči. Keře navíc do zahrady patří a pobyt venku si bez nich neumíme ani představit. Opticky oddělí zahradu, ale zároveň umí zaplnit prostor. 

Stálezelené kvetoucí keře zpestří zahradu nejen během pochmurných dnů. Zdroj: Pixabay

Dobře vybírejte

Ještě než zamíříte do zahradnictví, je potřeba si předem rozmyslet, jak velký keř na dané místo na zahradě chceme, a podle toho začínáme s výběrem. Vzrůst, velikost koruny i doba kvetení se u různých druhů  liší, proto je třeba přesně vědět, co do zahrady potřebujete. Zjistěte si, zda se keř nekontrolovatelně nerozrůstá, nebo zda nebude dráždit alergiky. Pozor si také dávejte na keře se zrádnými plody, které mohou být velmi nebezpečné pro malé ratolesti nebo domácí zvířata.

Kam pro zahradní osvětlení?

 

Keře, které mohou i kvést

V zahradnictví rozhodně najdete druhy keřů, které jsou nejen stálezelené, ale i ty, které potěší barevnými kvítky a příjemnou vůní. Takové keře se hodí na zahradě téměř kamkoliv – ať už jako řešení místo plotu, optické oddělení zahrady, nebo vyplnění zákoutí. Zejména kvetoucí keře se hodí do zákoutí, které dokážou zvýraznit. Pamatujte však, že by se na zahradě měly jednotlivé druhy kvetoucích keřů spíše opakovat. Rozdílné, výrazné barvy a květy by někdy mohly být příliš. Výhodou stálezelených kvetoucích keřů je také to, že zahradu oživí i v období, kdy jsou venku mlhy a šero. 

Některé stálezelené keře na jaře i kvetou. Zdroj: Pixabay

Nejznámější druhy stálezelených keřů

Na trhu a v zahradnictví najdete nespočet druhů, které vyžadují rozdílné podmínky a péči. My vám představujeme několik nejzajímavějších.

Dřín krkavý

Dorůstá do výšky zhruba 1 – 1,5 metru a z kultivarů dřínů je mezi pěstiteli nejpopulárnější. Díky svým výrazným výhonům, které se dokáží zbarvit do růžové, oranžové či červené barvy, ozdobí zahradu i po opadání listí, a skvěle tak oživí zahradu. Aby ale jeho výhony byly stále barevné, je potřeba každý rok odstraňovat ty, které jsou více jak 3 roky staré.

Bobkovišeň lékařská

Dokáže dosáhnout výšky 5 – 6 metrů, ale záleží na dané odrůdě. Seženete i takové, které dosahují maximálně 2 – 3 metrů. Začíná kvést v dubnu bílou barvou a na keři se udrží až do června. Poté se z květů stane tmavý hrozen, připomínající vinnou révu, který je však jedovatý.

Bobkovišeň se nejprve obalí květy a poté dozrají jedovaté plody. Zdroj: Pixabay

Zimostráz vždyzelený

Tento keř se rozrůstá velmi pomalu a patří mezi listnaté dřeviny. Přesto svou výškou dokáže přesáhnout téměř dva metry. Mezi zahradníky je oblíbený zejména z toho důvodu, že ho lze tvarovat. Hojně se tak využívá jako živý plot. 

 

 

Pieris japonský

Tento druh keře dorůstá zhruba jednoho metru, ale dosáhnout může až dvou metrů. Pieris vyžaduje kyselou půdu a proto si skvěle rozumí například tam, kde máme vysazené vřesy. Kvete během března a podle počasí odkvétá v květnu. Na podzim se listy zbarvují do červené barvy.

Pieris při výsadbě vyžaduje kyselou půdu. Zdroj: Pixabay

Cesmína

Cesmínu do zahrady vysazujeme zejména díky jejímu dekorativnímu vzhledu. Tento keřík začíná kvést v květnu jemnými, bílými květy. Plody cesmíny jsou červené, někdy až oranžové či žluté. Přestože jsou plody velmi jedovaté, patří stále mezi velmi oblíbenou dřevinu. Plody v podobě výrazných kuliček zůstávají na keři i přes zimu, a proto se často stávají součástí vánoční dekorace, například na adventním věnci.

Plody cesmíny se hojně využívají pro vánoční dekorování. Zdroj: Pixabay

Hlohyně šarlatová

Hlohyně patří mezi stálezelené dřeviny a na zahradě si ji zkrátka zamilujete. Dokáže dorůst výšky 2 – 3 metry a po celý rok ji zdobí zelené listy. Začátkem května se na keři objeví malé bílé květy a na podzim nás potěší plody, které se velmi podobají šípkům. 

Plody hlohyně se velmi podobají šípkům. Zdroj: Pixabay

Brslen

Brslen na zahradě oceníme v době, kdy se příroda ukládá k zimnímu spánku. Díky svým kožovitým listům, které mohou být lesklé i matné, ozdobí zahradu během pochmurných studených dnů. Pěstování zvládnou i méně zkušení zahradníci, a proto je na našich zahradách velmi oblíbená. Tato dřevina pěkně doplní trvalkové záhony, ale lze ji použít i jako živý plot. 

Brslen v zimě oživí zahradu díky svým výrazným listům. Zdroj: Pixabay

Azalka japonská

Na zahradě by neměla chybět ani azalka japonská, která kvete nádhernými růžovými květy zhruba v polovině května. Patří mezi nenáročné dřeviny s drobnými, lesklými listy, které se na podzim zbarvují do oranžova, až vínova a takto vydrží do jara. Aby se jí dobře dařilo, zasaďte ji do kyselé a dobře propustné půdy s vysokým obsahem železa a fosforu. 

Azalka japonská na jaře nádherně kvete. Na podzim se její listy zbarví a vydrží tak až do jara.
Zdroj: Pixabay

Další možnosti

  • abélie velkokvětá (poloopadavý keř) – kvete od července do září
  • buxus
  • zimolez 
  • skalník rozprostřený 
  • vavřín pravý
  • mamota širokolistá
  • nandina domácí

 

 

Bílé dveře jsou nadčasové

 

 


You must be logged in to post a comment Login