Inspirace

Pro pohodový život

Od   | 

Když jsem se ptala ilustrátorky, oděvní designérky a modelky Zuzany Osako, jaký by dala podtitul své značce Tradice, bez váhání ji napadlo „pro pohodový život“.  A přesně do této atmosféry se naladíte, když se začnete probírat Zuzaninou tvorbou určenou pro krásné bydlení i ladnou siluetu.

Vše se točí kolem zakázkového krejčovství Tradice, jehož myšlenka vznikla při malování moravských babiček. Zuzana tenkrát jako členka Jihomoravské komunitní nadace objížděla krojované stařenky a malovala je. Vznikla tak známá série ilustrací, ale také nápad, jak zabránit pohřbívání tradic.

„Viděla jsem, jak do nadace putují pytle plné oblečení pokaždé, když nějaká babička umřela. Rodina nevěděla co s tím, tak věci ušité z fantastických látek, za které se v krejčovských salonech platí velké peníze, vyřadili do kontejneru. Napadlo mě, že všechna tahle nádhera zůstane jen na zapadlých rodinných fotkách a řekla jsem si, že když to neudělá nikdo jiný, udělám to já.“ říká Zuzana Osako.

Krejčovství založila v roce 2015 a v něm s podtitulem „pro pohodový život“ šije zakázkové oděvy inspirované tradičními střihy a z tradičně kvalitních materiálů jako je len, plátno nebo vlna. Hlavním kouskem jsou krátké kabátky nazývané tradičně jupky a k nim sukně, kterým oproti minulosti Zuzana ubírá na objemu, aby lépe kopírovaly postavu. Výsledkem jsou kolekce nositelné doslova každý den, a to jak na reprezentační příležitosti, ke kterým je využívají Zuzaniny klientky europoslankyně, regionální političky a diplomatky, tak třeba i na doma, kam se hodí postupně vzniklá nabídka oblečení z eshopu Tradice, které nemusí být šito na míru.

Dalším logickým krokem při práci s látkami bylo jejich použití i v interiéru. „Nabízíme širokou paletu od prostírání, přes utěrky a ubrousky či látkové pytlíčky na bylinky až k běhounům na stůl a barevně je ladíme k jednotlivým obdobím roku.“ vysvětluje Zuzana.  Mezi materiály opět vede len, bavlněné plátno, které Zuzana opatřila potiskem z vlastních ilustrací života na Slovácku. „Nedám dopustit na bavlněný mušelín, tzv. gauze. Je ideální na utěrky, které jsou díky jejich struktuře velmi savé, měkké a už od dvou vrstev i hřejivé.“ doplňuje Zuzana.

Samostatnou kapitolu tvoří modrotisk. „Věřím, že celou módní branži v modrotisku čeká velký boom a u nás v krejčovství byl tento vzor vždy oblíbený. Proto jsem připravila vlastní rostlinný motiv, který se zanedlouho objeví v naší jarní kolekci textilních doplňků do domácnosti. V zájmu praktičnosti bude vyráběn moderně digitálním tiskem, aby se utěrky a další namáhané textilie z něj vyrobené mohly dobře prát. Do oděvní kolekce modrotisk zařazujeme hned po Vánocích také, je ovšem barvený skutečným indigem, jak má být a vznikl 100% ruční technologií v nejstarší modrotiskové dílně na území České republiky.“ vysvětluje a dodává, že modrotisk byl koncem listopadu zapsán na seznam UNESCO nehmotného kulturního dědictví lidstva.

A co znamená slovo „tradice“ pro ženu, která se jim rozhodla věnovat naplno? „Vše, co stojí za to předávat dál. Co chceme dát svým dětem, když se staneme rodiči, co s nimi chceme znovu prožít, protože na to máme nejlepší vzpomínky.“

Zuzana Osako (36)

Zuzana Osako

Maminka tří dětí, ilustrátorka a zakladatelka zakázkového krejčovství Tradice, ve kterém vznikají oděvy inspirované českým venkovem. Narodila se na jižní Moravě, díky modelingu od 12 let cestovala po světě a na pět let zakotvila u rodiny jejího manžela v Japonsku, kde se jí narodilo i první dítě. Po návratu do Čech se naplno věnuje českému folklóru, má za sebou výstavy kreseb jihomoravských žen v krojích a pod značkou Tradice nabízí módu a bytové doplňky šité z tradičních materiálů podle sto let starých střihů.

Fotogalerie:

Kontakt: www.tradice.org


You must be logged in to post a comment Login