Inspirace

Přivolejte jaro barevnými truhlíky a potěšte srdce kolemjdoucích

Od   | 

Za okny se střídá počasí jako na běžícím páse, ale vy byste přesto chtěli rozveselit okenní parapety? Pak je na čase vybrat odolné jarní květiny a rostliny, které přečkají i jarní mrazíky, s nimiž musíme zkrátka počítat. Na klasické truhlíkové květiny si prozatím ještě počkáme.

Do truhlíku můžete zasadit i břečťan. Zdroj: Pinterest

V první řadě cibuloviny

Cibuloviny a jaro k sobě neodmyslitelně patří, proto jsou skvělou volbou do jarních truhlíků. Ideální je si je připravit už na podzim, ale pokud jste to nestihli, ještě to stihnete. Právě teď v hobby marketech a zahradnictví vyberte květiny, které jsou již předpěstované. Ty stačí zasadit do truhlíků a počkat na první květ. Mezi jarní cibuloviny řadíme především tulipány, narcisky, hyacinty, či modřence. Oživit je v truhlíku můžete i trvalkami, které však musejí být vůči ranním mrazíkům odolné. Ideální jsou například macešky nebo pomněnky. 

Vsaďte na cibuloviny, jako jsou tulipány, hyacinty či narcisky. Zdroj: Pinterest

Doplňte truhlíky větvičkami a vřesem

Truhlíky z cibulovin můžete doplnit i vřesem. Zasadit ho ovšem ale můžete i zvlášť, čímž vytvoříte další, odlišný truhlík. Vřes přečká nejen silné mrazíky, ale navíc vydrží až do podzimu. Nesmíte ho však zapomínat zalévat a půdu udržovat neustále vlhkou. Do truhlíku nám vnese růžové, fialové, nebo bílé barvičky. Truhlíky lze doplnit také kroucenými větvičkami z vrby, které dodají ten pravý šmrnc. Oživit je lze ale i zelení, jako je zimostráz nebo odolný břečťan.

Vřes příjemně doplní cibuloviny a navíc vydrží až do podzimu. Zdroj: Pinterest

Nezapomínejte na kvalitní půdu, ale i správnou hloubku výsadby

Základem úspěchu je kvalitní půda s vysokým obsahem humusu. Cibuloviny, ale i trvalky potřebují dobře odvodněnou půdu, která je zároveň výživná. Zkuste si tedy s truhlíky vyhrát a na dno nasypat vrstvu například kamínků. Poté pokračujte se zeminou a vysaďte rostliny. Na hořejší vrstvu půdy můžete umístit kusy mechu, který udrží půdu neustále vlhkou a zároveň zabrání vysychání jakmile zasvítí první jarní sluníčko. 

Dbejte na kvalitu zeminy, i hloubku výsadby. Zdroj: Pinterest

Dbejte také na správnou hloubku výsadby. Například modřence vysaďte do hloubky cca 5 centimetrů. Jedině tak se budete moci těšit z jejich květů již začátkem jara. Cibuloviny začínají rašit už od poloviny března, a proto se je snažte zasadit co nejhlouběji. Tulipány i hyacinty jsou převážně vysoké, a proto by je mohl vítr lehce vyvrátit nebo polámat. Pokud tyto cibuloviny kombinujete s trvalkami nebo zelení, vždy je vysazujte dozadu, protože jsou vysoké. Naopak do popředí umístěte nízké rostlinky. 

Vyšší cibuloviny vysaďte vždy dozadu. Zdroj: Pinterest

Připravte se na mrazíky

I v průběhu jara můžeme počítat s jarními mrazíky. I přesto, že výše zmíněné květiny a rostliny jsou vůči mírným mrazíkům odolné, je ideální je při výraznějším poklesu teplot umístit do chladnější místnosti – například chodby. Pokud se vám však všechny truhlíky nechtějí stěhovat dovnitř, přehoďte přes ně alespoň textilii, která je uchrání před mrazem a vy se budete moci těšit z veselých barev.

Při poklesu teplot umístěte truhlíky dovnitř nebo truhlík přikryjte netkanou textilií. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Na návštěvě v pěkné kuchyni


You must be logged in to post a comment Login