Inspirace

Přivítejte jaro už teď: Pusťte domů přírodu i barvičky

Od   | 

Jaro klepe na dveře, přivítejme ho stylově sladěným interiérem, plným jarních motivů a barev. Nejenže si zkrátíme ještě chladné, pošmourné dny, ale navíc oživíme a rozveselíme domov na maximum. Kdy jindy vnést domů tolik barev, když ne na jaře? Odvažte se a nebojte se květinových vzorů, nebo motivů zvířátek.

Vítání začněte už od rohožky. Zdroj: Westwing

Základem jsou pastelové barvy a materiál

Jaro je veselé, živé a hravé. Od toho by se měl odvíjet také interiér, a proto vždy sáhněte po světlých pastelových barvách, které dodají domovu tu správnou jiskru. Chybu neuděláte, zvolíte-li jednu pastelovou barvu – ideálně pudrově růžovou, fialkovou, světle zelenou nebo modrou a nakombinujete ji s jinou neutrální barvou, jako je krémová nebo čistě bílá. Teplé sluneční paprsky si doma vynahradíte světle žlutou nebo oranžovou barvou. Vždy se však rozhodněte pro jednu kombinaci barev, a tu aplikujte pomocí doplňků tón v tónu. Nikdy nemíchejte několik barev dohromady. Zajímavou jarní atmosféru do domova vnesete také pomocí elegantně zkombinovaných zlatých nebo bronzových doplňků. 

Pastelové barvy patří k jaru, avšak s kombinací to nepřehánějte. Zdroj: Westwing

Samozřejmě neméně důležité jsou i materiály. Při jarním dekorováním ukliďte umělé doplňky a dekorace a raději dejte přednost přírodním materiálům. Dokonale bude vypadat kámen, keramika, dřevo nebo nejrůznější větvičky.

K jaru neodmyslitelně patří kočičky. Zdroj: Pexels

Věnce nejen na dveře

Přírodní a jemné věnce nemusí zdobit během jara pouze vstupní dveře. Skvěle poslouží také v interiéru na stole nebo na stěně. Zakoupit můžeme samozřejmě již hotový výrobek, ale z ničeho nebudeme mít takovou radost jako z vlastnoručně vyrobené dekorace. Tvorba není nic složitého, základ věnce může tvořit proutí, kočičky nebo sláma. Ideální je zakoupit si již hotový korpus věnce a ten následně dozdobit podle fantazie. Na jarním věnci se budou vyjímat pastelové barvy, mašle, stužky, sušené květiny, velikonoční motivy, dřevěné doplňky nebo zeleň.  Vytvořit si můžete také stejné věnce v několika velikostech a s nimi poté dekorovat domov.

Jarní věnce jsou kouzelné. Zdroj: Pexels

Vyzkoušejte jarní textil

Také textilie je skvělou příležitostí pro jarní motivy. Dekorativní polštáře, deky, plédy, nebo ložní prádlo s romantickými kvítky, motýly, nebo ptáčky chytnou za srdce každého. Kromě toho je možné je zakomponovat do interiéru také pomocí záclon, závěsů nebo ubrusů. Dávejte ale pozor, aby jarní motivy nebyly použity až příliš. Naopak se rozhodněte pro jeden motiv, jednu barvu a prostor, kam jej budete chtít použít, a teprve poté začněte dekorovat. Drobné motivy kvítek všude kolem by zkrátka nedělaly dobrotu. Mějte také na paměti, že jarní motivy by měly zapadnout do celkového stylu interiéru.

Jaro lze vyjádřit také pomocí textilu. Zdroj: Ateliér Orsei

Prostřete stůl

Jarní motivy a barvy šikovně použijte i na jídelním stole. Poohlédněte se po tematickém nádobí s květinami, nebo v pastelových barvách, které budete používat opravdu jen na jaře. Pamatujte, že i sladěné nádobí musí jít ruku v ruce se stylem celého domova. Dáte-li přednost čistě bílým talířům, můžete je doplnit barevnými skleničkami, miskami, nebo zajímavě pozlacenými příbory. Vyvarujte se chaosu a jaro na stůl zakomponujte jemně a elegantně. Stůl nakonec můžete doplnit ubrousky s jarním motivem a jarním věncem nebo čerstvě řezanou květinou.

Pastelové barvy patří na jaře také na stůl. Zdroj: Westwing

Přivítejte jarní dekorací

K jaru neodmyslitelně patří váza plná čerstvě řezaných květin. Skvěle zapadne do vstupní haly, na konferenční stolek nebo jídelní stůl. Mezi jarní klasiku řadíme tulipány nebo narcisky. Tyto druhy květin jsou natolik výrazné, že se již nemusí s ničím jiným kombinovat. Ideální je také voňavý hyacint, který však ponecháváme spíše v květináči. 

Z

Tulipány vypadají nejlépe ve skleněné, průhledné váze. Zdroj: Pexels

Pokud jste navíc milovníci tvoření a kreativity, můžete si květinovou dekoraci vytvořit podle svého. K ruce postačí stylová nádoba a aranžovací hmota, do které lze zapichovat a kombinovat nejrůznější květy, větvičky z vrby, nebo jarní kočičky. Hotové dílo můžete umístit například na komodu.

Nádoba s aranžmá se příjemně hodí například na skříňku. Zdroj: Westwing

Svíčky vytvoří romantickou atmosféru v každém ročním období, proto si je dopřejte i na jaře. Na trhu seženete nejrůznější svícny natřeny pastelovou barvou, nebo výrobky s květinovým vzorem. Do interiéru zakomponujte také voňavé svíčky, které jarní náladu navodí ještě více. Některé vosky obsahují i kousky květů, což je pro toto období přímo vybízející.

Svícny a svíčky nesmí chybět. Zdroj: Westwing

Malá konvička poslouží nejen pro venkovní jarní dekoraci, ale i pro tu uvnitř. Konev můžete nechat v oprýskaném stavu, nebo ji nabarvit pastelovou barvou. Nakonec dozdobte živými květy, které této stylové dekoraci dodají okamžitě jiný ráz. Ideálně ji umístěte do venkovsky laděného interiéru, avšak ostudu neudělá ani v modernějším domově.

Posloužit může i stará konvička. Zdroj: Pexels

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login