Články

Příspěvek na bydlení bude vyšší. Kolik od ledna můžete dostat?

Od   | 

Od začátku příštího roku stoupne výše příspěvku na bydlení. A díky změně některých pravidel pro jeho získání, bude příspěvek dostupnější pro více osob. Jaké novinky vás čekají?

Od ledna se budou slučovat normativní náklady pro jednu a pro dvě osoby – většinou je typ bydlení stejný. Zdroj: Home Style

Pravidla pro získání příspěvku na bydlení změní novela zákona o státní sociální podpoře. Novinky by měly začít platit hned na začátku příštího roku – v lednu 2023.

Zatímco některým osobám vzroste příspěvek jen o stokoruny, některým i o několik tisíc. Vždy záleží na konkrétní situaci daného žadatele. Ministerstvo odhaduje, že bude po úpravách platit i o 189 milionů korun měsíčně víc. Dohromady se bude jednat o dvě a čtvrt miliardy za rok. Za celý příští rok tak ministerstvo vyplatí za příspěvek na bydlení částku kolem 13,3 miliard korun.

Trendy jsou svítidla v industriálním stylu. Víme, kde je mají

 

Zvýší se normativní náklady

Jednou z prvních změn je zvýšení normativních nákladů. Příspěvek na bydlení funguje tak, že kdy jsou vaše náklady na bydlení vyšší než 30 čistého příjmu, rozdíl dorovná stát. Normativní náklady jsou způsobem, jak stát zajistí, aby nepřispíval na luxusní bydlení lidem, kteří příspěvek nepotřebují. Je to částka, o které se stát domnívá, že by se za ni dalo pořídit bydlení pro určitý počet lidí v sídle určité velikosti. Jestliže jsou skutečné náklady vyšší, pracuje stát při výpočtu s náklady normativními.

Od ledna se budou slučovat normativní náklady pro jednu a pro dvě osoby – většinou je typ bydlení stejný. Pomůže to osobám, které bydlí samy – jejich dosavadní normativy byly nízké a výši příspěvku hodně snižovaly. Při výpočtu se použijí náklady, které domácnost skutečně má. Limit 30 procent bude nově platit i pro Prahu, kde se dříve počítalo s 35 procenty.

Zvýší se srovnatelné náklady

Na příspěvek na bydlení nemají nárok jen lidé v nájemním bydlení, ale také v družstevním nebo vlastním. Spadají sem i lidé, kteří bydlí na chatě. Tito lidé do kalkulačky nezadají výši nájmu. U těchto osob se počítá s tím, že nějaké náklady spojené s užíváním nemovitosti mají, proto je pro ně stanovena pevná částka nákladů srovnatelná s nájmem. I ta má od ledna vzrůst, cca o 16 procent. Pokud topíte uhlím, dřevem nebo jiným tuhým palivem, zadáte do tabulky další příslušnou částku stanovenou zákonem.

Vliv životního minima

Rodiny, které měly nižší příjmy, než jaké je životní minimum, dříve do žádosti zadávaly právě částku životního minima. Od ledna se však životní minimum jako minimální uváděná částka zadávat nebude. Zamezí se tomu, aby skutečně potřebné rodiny dostávaly méně než lidé s vyššími příjmy.

Zdroj: finance.cz, novela zákona o státní sociální podpoře

 

Lampy z přírodních materiálů: Vnesou do domova útulný pocit

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login