Inspirace

Přírodní tóny, ale i výrazné vzory: To vše bude slušet vašim polštářkům, záclonám i závěsům. Inspirujte se s námi

Od   | 

Tak jako se mění trendy módy a barev, stejně se mění i trendy u textilních dekorací. Tento rok se designéři zaměřují nejvíce na udržitelné materiály během jejich celého životního cyklu. Neopomínají však ani přírodní materiály. Základem je důležité získávání surovin, maximálně ekologické zpracování, ale zároveň i recyklace. Podstatou jsou tedy nové postupy a technologie při zpracovávání surovin a textilu, díky kterým lze materiály používat stále dokola.

Hlavním trendem je recyklace materiálu. Zdroj: Orsei

Opakované použití materiálů

Technologické postupy se posunuly dopředu zejména v rámci opakovaného využití materiálů, ze kterých mohou vzniknout nové a odlišné produkty, než byly doposud. Není tedy výjimkou, že právě váš závěs mohl být vyrobený z džínových vláken, nebo ten nádherný koberec býval kdysi pouhou tkaničkou do bot či plastovou lahví.

Váš závěs mohl být dříve klidně tkaničkou do bot. Zdroj: Atelier Orsei

Velkým tématem je právě zpracovávání PET lahví při výrobě textilních produktů. Díky tomu lze totiž řešit asi největší problém naší planety – a to nakládání s plasty. Díky této inovativnosti tak PET lahve nemusí skončit v přírodě nebo na skládkách. Při výrobě textilní dekorace se používá zhruba 25 – 40 % recyklovaného polyesteru na bázi již zmíněných plastových lahví. Po skončení svého životního cyklu je tak výrobek zpracován a vyroben jako naprosto nový produkt. 

 

Závěsy mohu být blackoutové, to znamená, že při zatažení nepropustí sluneční paprsky. Zdroj: Ateliér Orsei                                           

 

Jak textilními dekoracemi sladit interiér?

Zdroj: Decoland

Od PET lahve po textil

Velmi zajímavý je samotný proces výroby textilu z PET lahví. Plastové lahve jsou nejdříve rozdrceny na drobné vločky velké jen několik milimetrů. Malé kousky se musí důkladně promýt, vysušit a následně zahřát do tekutého stavu. Tekutý plast je vytlačován strojem do dlouhých kusů, které se zchladí a nařežou na malé kousky. Tyto kousky se opět roztaví a zformují do jemných vláken nazývaných filamenty. Vlákna jsou poté spřádána do příze a navinuta na cívky, ze kterých se již tkají hotové produkty. 

V nabídce jsou tkaniny, které se nemusí žehlit. Zdroj: Ateliér Orsei

Návrat k přírodě 

Dalším trendem tohoto roku je návrat k přírodním textilním materiálům. A to nejen k jejich přirozeným vlastnostem, ale zároveň i k tradičním řemeslným technikám při zpracování a i k jejich typickým barvám, které se už nijak nedobarvují. Přírodní materiály, jako je len, bavlna nebo viskóza, mají typicky světlé barvy a při jejich zakomponování v interiéru je potřeba brát v potaz to, že se kus od kusu může lehce barevně lišit. Při výrobních procesech dekorativních textilů z přírodních materiálů se dbá také na to, aby byl finální produkt lehce udržovatelný, omyvatelný, během praní se nesrážel a zároveň se jednoduše žehlil. 

Zdroj info: Heimtextil 2023, Kapitoly o bydlení, Ateliér Orsei

Stále více se objevují produkty z přírodních materiálů. Zdroj: Ateliér Orsei

Fotogalerie:

 

Kde vám pomohou s výběrem záclon, závěsů, tapet a dalších dekorací?

 


You must be logged in to post a comment Login