Rady a tipy

Přírodní symbol štěstí: Rady pro pěstování Lucky Bamboo ve vodě i v substrátu

Od   | 

Znáte dračinec pruhovaný, známý také jako Lucky Bamboo? S jeho jednoduchou péčí, elegantním vzhledem a schopností růst jak ve vodě, tak v substrátu, se stává jednou z nejžádanějších pokojových rostlin našeho času. Ve světle kultury feng shui je také považován za symbol štěstí a prosperity. Zjistěte všechny důležité aspekty pěstování rostliny, která přinese do každého nádech exotiky.

Co je dračinec pruhovaný (Lucky Bamboo)?

Přestože název Lucky Bamboo by mohl naznačovat, že se jedná o bambus, ve skutečnosti tomu tak není. Lucky Bamboo, nebo také dračinec pruhovaný, je rostlina původem z tropického deštného pralesa v Západní Africe. Je oblíbená pro svůj vzhled a snadné pěstování, a díky své schopnosti růst i ve vodě nebo substrátu je ideální pro různé typy interiérů.

Dračinec pruhovaný, je rostlina původem z tropického deštného pralesa v Západní Africe. Zdroj: Canstockphoto

Ideální podmínky pro pěstování

Rostlina má ráda světlé prostory, ale ne přímé slunce. Vyžaduje prostor, který je dobře osvětlený a vzdušný, ale sluneční světlo by nemělo přímo dopadat na rostlinu, protože způsobuje vysychání a deformaci listů od špiček. Dračinec preferuje rozptýlené slunce. Nedostatek světla můžete poznat podle vybledlých listů. Když je rostlina na ideálním místě, její listy si udrží temně zelený, až smaragdový odstín. To obvykle znamená, že by měla být umístěna v místě s východní až jižní orientací, ale ne přímo u okna.

Co se týče teploty, Lucky Bamboo je velmi přizpůsobivá rostlina, která se cítí dobře jak v domácnosti, tak v kanceláři. Její ideální teplotní rozmezí se pohybuje od 18 °C (jakou byste měli například ve větrané ložnici) až do teplých 35 °C skleníkových teplot.

Lucky bamboo udělá doma velkou parádu. Zdroj: Canstockphoto

Pěstování ve vodě

Bambus štěstí je opravdu jednoduchou rostlinou pro pěstování v interiéru. Jeho základním požadavkem je běžná voda. Avšak zde narazíme na první a bohužel běžnou pěstební chybu. Pokud používáte vodu z vodovodu, nezapomeňte ji převařit a nechat aspoň den odstát. Alternativou může být filtrovaná nebo lahvová voda z obchodu, ale vždy pouze v pokojové teplotě. Rostlina totiž nemá ráda chlór, který navíc způsobuje žloutnutí listů a hnědnutí kořenů až jejich uhynutí. Vodu byste měli vyměnit zhruba dvakrát měsíčně a při tom nezapomeňte vypláchnout kořeny.

Pokud rostlinu pěstujete v průsvitné nádobě, můžete snadno sledovat, jak se jí daří, konkrétně jak se jí vyvíjí kořenový systém. Pokud si všimnete, že kořeny začínají hnědnout a voda se kalí, odstraňte poškozené kořeny a nádobu důkladně vyčistěte. Měli byste udržovat výšku hladiny vody mezi 3 a 8 centimetry a délku kořenů kolem dvou centimetrů. Dračinec během vegetační sezóny jednou za dva týdny přihnojujte hnojivem pro palmy a zelené rostliny, a to raději polovičním dávkováním. Vhodná jsou i přírodní a organická hnojiva jako je domácí kopřivový výluh.

Lucky bamboo můžete pěstovat i ve vodě. Krásně uvidíte kořenový systém. Zdroj: Canstockphoto

Pěstování v květináči

Lucky Bamboo vyžaduje podobné podmínky pro pěstování v květináčích jako ostatní druhy dračince. Je nezbytné mít dobrou drenáž květináče, na jehož dno se dává vrstva písku nebo keramzitu. Používejte běžnou propustnou zeminu pro pokojové rostliny, které jsou stálezelené. Díky silnému kořenovému systému je pro Lucky Bamboo ideální vysoký květináč, který ale není příliš široký. Po dvou až třech letech v zemi rostlinu přesaďte. Obvykle postačí hnojit od března do srpna tekutým hnojivem pro stálezelené rostliny jednou za dva týdny. V zimních měsících pak stačí hnojení jednou za měsíc.

Tvarování vás bude bavit

Pokud nechcete pěstovat malé rostlinky, ale míříte na dlouhý, bambusový tvar, začněte pěstovat rostlinu v úzké, dlouhé nádobě, třeba v odměrném válci. Rostlina pak bude rychle rostoucí a bude se snažit dosáhnout co nejvyšší výšky. Pokud umístíte květináč do kartonové krabice, z níž jste odstranili jednu stěnu (takže světlo bude přicházet pouze z jedné strany), rostlina se začne naklánět tímto směrem. Po určité době můžete květináč otočit. Opakujte tento proces, dokud se z Lucky Bamboo nestane spirálovitá rostlina. Proces tvarování můžete urychlit dalším zastřiháváním výhonků.

Feng shui

Ve světle čínských tradic je význam dračince pruhovaného úzce spjatý s počtem stvolů, které rostlina má. Každé uspořádání těchto stonků má svůj specifický význam. Například dva stvoly symbolizují lásku a tři stvoly představují štěstí. Pokud jde o pět stvolů, ty symbolizují rovnováhu, mír, harmonii a sílu ve všech oblastech vašeho života. Šest stvolů přináší štěstí a bohatství, sedm zdraví, osm růst, devět velké štěstí, deset dokonalost a dvacet jedna silné požehnání.

Jen málokdy však narazíte na uspořádání se čtyřmi stvoly. V čínské kultuře je totiž slovo pro čtyři podobné slovu pro smrt, takže pokud byste někomu darovali čtyři stvoly bambusu, bylo by to považováno za velmi hrubé, jako byste příjemci přáli neštěstí.

Zdroj: Hydroponie, Aukce rostlin, Gardeners

Fotogalerie:

 

Proč betonovou stěrku do koupelny?

 

 


You must be logged in to post a comment Login